Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Klucz OEM w laptopie Dell - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Klucz OEM w laptopie Dell (/klucz-oem-w-laptopie-dell-49805-t)



Klucz OEM w laptopie Dell - pawlinho890 - 18.04.2016 21:14

Witam,
Posiadam lapka Dell Inspiron 1564. Ostatnio zaczął sprawiać kłopoty, więc postanowiłem go sformatować. Nie posiadam partycji Recovery, a system jest preinstalowany (po wpisaniu kodu z naklejki mam informację, że system jest preinstalowany przez producenta, więc rozumiem, że to jest klucz OEM, tak? Zadowolony). Posiadam 64bitowego Win7 Home Premium.
No i tutaj rodzi się moje pytanie:
Jeśli pobiorę czystego 64bit HP i wpiszę przy aktywacji swój klucz OEM to będzie działało, czy muszę zrobić coś innego, żeby skorzystać z tego klucza?
Informację, że klucz teraz jest bezużyteczny odsuwam daleko od siebie, ale jeśli tak jest to niech mnie ktoś brutalnie uświadomi, przeżyję Zadowolony

Wielkie dzięki z góry za informację Uśmiechnięty


RE: Klucz OEM w laptopie Dell - thermalfake - 18.04.2016 21:36

System preinstalowany fabrycznie (brandowany) używa klucza OEM SLP. Jest to klucz aktywacyjny zbiorczy do automatycznej aktywacji lokalnej i musi współdziałać z zabezpieczeniami w slic table (bios) oraz certyfikatem producenta (plik xms). Inaczej system nie zaktywuje się.
Ten klucz przyznawany jest konkretnemu producentowi na konkretną edycję systemu i są jawnie dostępne w sieci.
Natomiast klucz z certyfikatu COA to klucz tzw COA SLP i to drugi klucz do instalacji czystego systemu w razie utraty recovery (wymóg MS co do potwierdzenia legalności systemu).
Obrazu czystego systemu nie będziesz miał legalnie skąd pobrać. Witryna MS udostępnia obrazy tylko dla wersji z kluczem retail czyli pudełkowe boxy - nie mylić z pudełkowymi oem'ami system builder. Obrazy z dreamsparka to inna bajka bo to inne typy licencji i inne klucze.
MS w takim wypadku radzi skontaktować się z producentem sprzętem w celu otrzymania (odpłatnego) kopii recovery ponieważ to on wtedy jest tzw system builderem (ms nie jest żadną stroną w postępowaniu).
Pozostaje jeszcze pożyczenie kopii od kogoś kto posiada niebrandowanego oem'a.


RE: Klucz OEM w laptopie Dell - pawlinho890 - 18.04.2016 22:13

W przypadku pozyskania pożyczonej kopii klucz będzie użyteczny czy jak wtedy postępować?
Oczywiście rozumiem, że musi być niebrandowany OEM, żeby w ogóle zacząć jakiekolwiek działania.


RE: Klucz OEM w laptopie Dell - thermalfake - 18.04.2016 22:21

Cytat:W przypadku pozyskania pożyczonej kopii klucz będzie użyteczny czy jak wtedy postępować?

Wszystko opisałem jasno - nie będzie kłopotów. Czysta instalacja, sterowniki z między restartami w kolejności i aktywacja via internet.

Cytat:Oczywiście rozumiem, że musi być niebrandowany OEM, żeby w ogóle zacząć jakiekolwiek działania.

Tak.


RE: Klucz OEM w laptopie Dell - irondick - 16.05.2016 20:44

Poczytaj tu: https://pebx.pl/t/poradnik-komputerowy-dla-kazdego-instalacja-formatowanie-backup-porady.243078/page-3#post-6658811