Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
News Aktualizacje Windows 10 łamią przepisy o ochronie konsumentów? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: News Aktualizacje Windows 10 łamią przepisy o ochronie konsumentów? (/aktualizacje-windows-10-lamia-przepisy-o-ochronie-konsumentow-49619-t)



Aktualizacje Windows 10 łamią przepisy o ochronie konsumentów? - Portator - 02.04.2016 05:13

Darmowa aktualizacja Windows 10 początkowo wywoływała mnóstwo pozytywnych komentarzy. Z czasem jednak zaczęła budzić sporo kontrowersji, co związane jest głównie z polityką, jaką prowadzi w jej zakresie Microsoft. Zdaje się, że wszystko zaczyna zataczać coraz szersze kręgi i budzić wątpliwości prawników.
[Obrazek: 5bd81730667eabbfcdd6f9c00ebf359e21553353.jpg]
Dyskusje stały się jeszcze gorętsze po niedawnej zmianie, kiedy to aktualizacja Windows 10 zyskała miano „zalecanej” i nowy system zaczął u niektórych instalować się automatycznie. Doktor Paweł Litwiński z Instytutu Allerhanda stwierdził w rozmowie z portalem gazetaprawna, iż łamie to przepisy o ochronie konsumentów, które zakładają między innymi to aby każdy został dokładnie poinformowany o wszystkim i mógł samodzielnie podjąć ostateczną, świadomą decyzję dotyczącą sięgnięcia po jakikolwiek produkt.

„Trudno w tym przypadku mówić o jakiejkolwiek świadomości po stronie konsumenta skoro aktualizacja została przeniesiona do grupy automatycznie ściąganych aktualizacji.”

Trudno jednak oczekiwać, aby Microsoft mógł mieć z racji swoich działań większe problemy. Użytkownicy musieliby bowiem wskazać konkretne szkody, jakie wynikły z automatycznej instalacji systemu. Dodatkowo nie dotyczy to firm, ponieważ te nie są ujęte w Ustawie o prawach konsumenta.

Sebastian Pawłowski z polskiego oddziału Windows wysnuwa kontrargumenty. Główne to stwierdzenia o możliwości zmiany ustawień w Windows Update i rezygnacji z darmowej aktualizacji Windows 10. Doktor Paweł Litwiński odpowiada jednak raz jeszcze twierdząc, iż cała sytuacja jest bardzo enigmatyczna, dla wielu problematyczna i kłóci się z ideą dobra konsumenta. Jego zdaniem jest to nawet kwestia do rozważenia przez Komisję Europejską.

Po której stronie sporu się w tej sytuacji opowiadacie?

Źródło: digitaltrends, gazetaprawna, za: benchmark.pl