Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
News Oracle potwierdza śmierć wtyczek, rezygnuje z rozwijania wtyczki Java - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: News Oracle potwierdza śmierć wtyczek, rezygnuje z rozwijania wtyczki Java (/oracle-potwierdza-smierc-wtyczek-rezygnuje-z-rozwijania-wtyczki-java-48877-t)



Oracle potwierdza śmierć wtyczek, rezygnuje z rozwijania wtyczki Java - Portator - 29.01.2016 07:18

Otrzymaliśmy właśnie ostateczny dowód, że przyszłość przeglądarek i Internetu w ogóle, to przyszłość pozbawiona wtyczek. Jasny sygnał w tej sprawie dało Oracle, które od momentu przejęcia Sun, w zasadzie nieustannie boryka się w tej kwestii z licznymi problemami, związanymi przede wszystkim z bezpieczeństwem. Firma potwierdziła już, że w dziewiątej odsłonie Java Development Kit, wtyczki nie będzie.
[Obrazek: g_-_550x412_-_s_69903x20160128165416_0.jpg]
Trudno twierdzić, że taka decyzja jest szczególnie zaskakująca. Była to raczej kwestia, kiedy zostanie ona podjęta, a nie czy w ogóle. Biorąc pod uwagę krytykę Silverlighta czy stopniowe rezygnowanie z wykorzystania Flasha, co zwieńczyło wykorzystanie odtwarzacza opartego na HTML 5 w YouTube, koniec wtyczki Javy stanowi w zasadzie ostatni gwóźdź do trumny wtyczek w przeglądarakch. Nie oznacza to jednak, że rezultaty decyzji Oracle będą natychmiastowe.

Dostarczający współczesne przeglądarki pracują nad zredukowaniem lub porzuceniem obsługi wtyczek w ich produktach. Twórcy aplikacji, które opierają się na wtyczce Javy powinni rozważyć alternatywne opcje, takie jak migracje z apletów Javy (które są zależne od wtyczki) na wolne od konieczności stosowania wtyczek Java Web Start.
Premiera implementacji Java Delopment Kit ma nastąpić najpewniej w marcu 2017 roku. Trudno stwierdzić, aby decyzja Oracle była szczególnie autonomiczna: jest raczej konsekwencją działania producentów przeglądarek, którzy w ciągu ostatnich miesięcy zrealizowali, jak Chrome, lub zapowiedzieli, jak Firefox, rychłą rezygnację z obsługi wtyczek. W takim kontekście uparte rozwijanie (przede wszystkim łatanie) wtyczki Javy byłoby ze strony Oracle stratą czasu i środków.

Za: dobreprogramy.pl