Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozbudowa laptopa L500-1Q9 - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozbudowa laptopa L500-1Q9 (/rozbudowa-laptopa-l500-1q9-48076-t)



Rozbudowa laptopa L500-1Q9 - Manietu - 23.11.2015 10:41

Witam,

posiadam laptopa Toshiba L500-1Q9 i rozważam opcje jego rozbudowy. Podczas pracy przy dziesiątkami okienek potrafi zwolnić, ale jestem z niego raczej zadowolony, polubiłem go, więc raczej nie jestem zainteresowany zakupem nowego laptopa. Myślałem o zakupie używanej (chcąc nie przepłacać za bądź co bądź eksperymenty) pamięci RAM 2x4GB, ale czy jest sens kupować kości 1333 MHz lub szybsze (zamiast 2x2GB 1066MHz)? Innych bowiem nie znalazłem, a wg strony producenta kontroler pamięci w i3-330m takich nie obsługuje. Jaki zakup będzie najrozsądniejszy? A może warto zainwestować i kupić np. pamięci 1600 MHz z radiatorami? I czy dobór takiej a nie innej firmy ma szczególne znaczenie (np. Ramaxel, A-data, Goodram, Kingston, KomputerLab, Micron, G.Skill)?
Zastanawiałem się także nad zakupem i możliwością wymiany procesora na mocniejszy pochodzący z tej samej serii (np. i7-620m na allegro). Czy podmiana takiego procesora przez jakiś serwis będzie skuteczna i bezpieczna? I czy będzie można dostrzec zauważalny wzrost wydajności? Dodam, że zaaktualizowałem do UEFI wersji 2.10.

Z góry wielkie dzięki za wszystkie wyrażone opinie i porady!


RE: Rozbudowa laptopa L500-1Q9 - thermalfake - 02.12.2015 00:15

Cytat:Podczas pracy przy dziesiątkami okienek

Jakiego typu, co to za aplikacje ? Co robisz na tym laptopie ?

Cytat:potrafi zwolnić

Pytanie o sprawdzenie zasobów ?
Czy zaczyna się stronicowanie pamięci do pagefile.sys i wtedy zaczyna się zamułka czy też CPU pracuje na ostatnim biegu.

Cytat:Myślałem o zakupie używanej

Na obecne czasy 4GB to nie jest wiele a tym bardziej jeśli jak pisałem często następuje stronicowanie.
Gdybyś zapuścił raport monitora zasobów i wydajności poleceniem w cmd "perfmon /report" to możemy więcej zobaczyć.

Cytat:czy jest sens kupować kości 1333 MHz lub szybsze (zamiast 2x2GB 1066MHz)? Innych bowiem nie znalazłem, a wg strony producenta kontroler pamięci w i3-330m takich nie obsługuje. Jaki zakup będzie najrozsądniejszy?

W tych procesorach kontroler obsługuje max 1066Mhz a w biosie i tak nie podejrzewam aby były opcje zmiany.

Cytat: A może warto zainwestować i kupić np. pamięci 1600 MHz z radiatorami

Zupełny bezsens. Nie zauważysz żadnej stricte zmiany wydajnościowej oprócz tego, że będziesz mógł uruchamiać do pamięci wirtualnej więcej okienek różnych aplikacji i nie spowoduje to nagłego spadku szybkości działania.

Cytat:I czy dobór takiej a nie innej firmy ma szczególne znaczenie (np. Ramaxel, A-data, Goodram, Kingston, KomputerLab, Micron, G.Skill)?

Najbardziej liczące się na naszym rynku to goodram i kingston.Co weźmiesz beż większej różnicy byle lapek chciał z tym gadać np taki Micron robi chipy IC które wykorzystują inni producenci "składacze" tacy jak goodram. Robi on także kości RAM od A-Z pod swoją marką. Takich firm jest więcej.

Cytat:Zastanawiałem się także nad zakupem i możliwością wymiany procesora na mocniejszy pochodzący z tej samej serii (np. i7-620m na allegro). Czy podmiana takiego procesora przez jakiś serwis będzie skuteczna i bezpieczna? I czy będzie można dostrzec zauważalny wzrost wydajności?

Zasadnicze pytanie - czy potrzebujesz mocy obliczeniowej np do obsługi złożonych projektów graficznych, video, środowisk programistycznych itp czy po prostu szybszego działania całego systemu.
Bo jeśli to drugie to zdecydowanie widziałbym tu dysk SSD a one nie kosztują już kroci za przyzwoity egzemplarz a tym bardziej używany nie długi czas. I w taki sposób dociągnął bym do zmiany lapka.
Zmiana procesora - ryzykowna z kilku względów. Trzeba sprawdzić jak w tej obudowie i przy systemie chłodzenia miałby temperatury oraz hałas. I najważniejsza - z jakim TDP ma być ten procesor. Układy zasilające na płycie głównej nie muszą być aż tak wydajne i do tego przeznaczone co może się zakończyć przeciążeniem i spaleniem płyty głównej.