Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
News Apple, Google, Intel i Adobe zapłacą swoim pracownikom łącznie 415 mln USD odszkodowa - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: News Apple, Google, Intel i Adobe zapłacą swoim pracownikom łącznie 415 mln USD odszkodowa (/apple-google-intel-i-adobe-zaplaca-swoim-pracownikom-lacznie-415-mln-usd-odszkodowa-47171-t)



Apple, Google, Intel i Adobe zapłacą swoim pracownikom łącznie 415 mln USD odszkodowa - Portator - 10.09.2015 04:50

W 2011 roku do sądu w Kalifornii trafił pozew zbiorowy, w którym ponad 64 000 pracowników firm Apple, Google, Intel i Adobe domagało się odszkodowania za zmowę pensyjną zawartą przez swoich pracodawców. Według oskarżycieli, największe przedsiębiorstwa z Doliny Krzemowej ustalały między sobą wysokość płac i porozumiały się w w sprawie niepodkradania sobie najlepszych osób. Wszystko to działało na niekorzyść pracowników.
[Obrazek: zmowa120.jpg]
Według informacji, które wyszły na jaw podczas procesu, cały proceder rozpoczął się w 2006 roku i został zainicjowany przez Steve'a Jobsa. Zmarły szef Apple postanowił dojść do porozumienia z firmą Google, ponieważ był rozgoryczony tym, że wielu zdolnych pracowników przeszło pod skrzydła konkurenta, który zaoferował im lepsze warunki. W związku z tym postanowiono zawiązać zmowę ograniczającą przepływ osób i standaryzującą wysokość wynagrodzeń. W późniejszym czasie do Apple i Google dołączył również Intel i Adobe, a nieuczciwe praktyki miały trwać aż do 2009 roku.

Gdy sprawa wyszła na jaw, ponad 64 tysiące pracowników wymienionych firm złożyło przeciwko nim pozew zbiorowy, w którym domagano się łącznego odszkodowania w wysokości 3 miliardów dolarów (około 46 tysięcy USD na osobę). Oczywiście oskarżeni nie byli skłonni zapłacić, dlatego zaproponowali ugodę opiewającą łącznie na 325 milionów dolarów (5 tysięcy USD na osobę) oraz obiecali, że już nigdy nie będą stosować tego typu praktyk. Jednakże poszkodowani nie przystali na tę propozycję, więc proces ciągnął się dość długo i dopiero kilka dni temu zapadł ostateczny werdykt. Według wyroku sędzi Lucy Koh, dowody przedstawione w sprawie jednoznacznie potwierdzały winę oskarżonych, ale proponowana przez oskarżycieli wysokość odszkodowania była znacznie zawyżona i ostatecznie zarządzono wypłatę zadośćuczynienia opiewającego łącznie na 415 milionów dolarów (około 6400 USD na osobę).

Źródło: ZDNet, za: PcLab.pl