Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
News Aktywacja pirackiego Windows i Office przez niemaskowane IP skończyła się pozwem od M - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: News Aktywacja pirackiego Windows i Office przez niemaskowane IP skończyła się pozwem od M (/aktywacja-pirackiego-windows-i-office-przez-niemaskowane-ip-skonczyla-sie-pozwem-od-m-42986-t)



Aktywacja pirackiego Windows i Office przez niemaskowane IP skończyła się pozwem od M - Portator - 09.12.2014 06:41

To pierwszy chyba taki wypadek w historii: Microsoft złożył pozew w sądzie federalnym w Seattle przeciwko niezidentyfikowanym osobom (określonym jako „John Doe”), oskarżonym o aktywowanie pirackich kopii Windows 7 i Office 2010, z wykorzystaniem połączenia internetowego zapewnianego przez AT&T.

Inicjatywy antypirackie Microsoftu kojarzą się przede wszystkim z działalnością Business Software Alliance, biorącego na cel przede wszystkim firmy korzystające z nielicencjonowanego (lub niepoprawnie licencjonowanego) oprogramowania. W wypadku użytkowników indywidualnych na piractwo patrzono przez palce. Satya Nadella, nowy CEO firmy, dał temu dobitny wyraz, mówiąc w październiku tego roku, że w Microsofcie zawsze funkcjonował gdzieś model freemium. Czasem to freemium nazywało się po prostu piractwem.
[Obrazek: g_-_550x412_-_s_59650x20141208164117_0.jpg]
Jak to jednak w Microsofcie często bywa, i w kwestii piractwa nie ma jednej obowiązującej doktryny. Okazuje się, że pracujący dla korporacji specjaliści z zespołu cyberbezpieczeństwa śledzą m.in. wzorce aktywacji oprogramowania, w poszukiwaniu użytkowników, którzy swoje Windows w sposób nie do końca legalny.

Na wokandę sądu w Seattle trafił pozew Korporacji Microsoft przeciwko nawet dziesięciu niezidentyfikowanym osobom, które oskarżono o używanie pirackiego oprogramowania. Pracownicy firmy wykryli wielokrotne aktywacje produktów Microsoftu za pomocą różnych kluczy, wychodzących z adresu IP 76.245.7.147, należącego do puli adresowej AT&T.

W swoim pozwie Microsoft wyjaśnia, że w skład metod używanych przez jego śledczych wchodzi analiza danych o aktywacji produktów, udostępnianych dobrowolnie przez użytkowników podczas aktywowania oprogramowania. Wśród tych danych znajdują się adresy IP komputerów, na których dany klucz aktywacyjny został użyty.

W odniesieniu do pozwanych, aktywowali oni liczne kopie Windows 7 i Office 2010, korzystając z podejrzanych kluczy, niejednokrotnie wykradzionych od sprzedawców, pochodzących bez zezwolenia z rynku wtórnego czy wykorzystanych częściej, niż dopuszcza to licencja. Składając pozew przeciwko Johnom Doe, Microsoft zamierza uzyskać dane personalne piratów kryjących się za wykrytym adresem IP i zrekompensować sobie poniesione straty.

Zainteresowanym darmowymi (freemium) kopiami Windows użytkownikom pozostaje teraz korzystać z Tora do aktywowania pirackiego oprogramowania. Jak do tej pory użytkowników tej sieci anonimizującej oskarżano o różne rzeczy – ale piractwo raczej na liście zarzutów się nie pojawiało. Zapewne niebawem się to zmieni.

Za: dobreprogramy.pl