Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q (/test-dysku-samsung-840-evo-1-tb-ext0cb6q-42390-t)

Strony: 1 2


Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 23.10.2014 12:58

Witam serdecznie. Mam laptop Asus X53S z Windowsem 7 64 bitowy z dyskiem SSD 1TB Samsung 840 Evo.Postanowiła do wgraniu nowego firmaware EXT0CB6Q do dysku Samsung 840 Evo SSD 1TB przeprowadzić test za pomocą programu HD Tach version 3.0.4 na wydajność. Nie bardzo się na tym znam ale zauważyłem że chyba coś jest nie tak. Zauważyłem że jak była za niska wydajność skoro chipset płyty głównej to HM65 Express która obsługuje SATA 6Gbps czyli SATAIII. U mnie to tak wygląda. Nie znam się na tym ale być może chipset nie obsługuje SATAIII.

[Obrazek: 24l7cl4.png]

Natomiast u innych co ten dysk testowali tym samym programem wykres wychodzi inaczej.

[Obrazek: muhp8k.png]

Jak widać jest spora różnica w wydajności dysku. Test dysku pochodzi ze strony http://www.benchmark.pl/aktualnosci/samsung-ssd-840-evo-msata-firmware-poprawa-wydajnosc-odczyt.html .Za wszelką pomoc czy wszystko jest dobrze czy coś jest nie tak dziękuje z góry.

Krzychumag.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - thermalfake - 23.10.2014 13:38

Możliwe, że jest tam SATAII. Nie znalazłem nigdzie wcześniej dokładnej specyfikacji laptopa a wziąłem tylko to co oferuje sam chipset intela na rozpisce zastosowany w tym lapku.
Więc w pierwszej kolejności odpal Samsung Magician i na pierwszej zakładce Disk drive pokaż zrzut ekranowy. Są tam informacje na temat disk oraz system information.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 23.10.2014 14:04

(23.10.2014 13:38)thermalfake napisał(a):  Możliwe, że jest tam SATAII. Nie znalazłem nigdzie wcześniej dokładnej specyfikacji laptopa a wziąłem tylko to co oferuje sam chipset intela na rozpisce zastosowany w tym lapku.
Więc w pierwszej kolejności odpal Samsung Magician i na pierwszej zakładce Disk drive pokaż zrzut ekranowy. Są tam informacje na temat disk oraz system information.

Proszę bardzo.

[Obrazek: atte9w.png]


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - thermalfake - 23.10.2014 18:56

OK, soft podpowiada, że SATAIII. Więc to co mi przychodzi na myśl to brak Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST). Bardzo mocno daje kopa ten sterownik, mnożna pobrać to ze strony intela. Ponadto w sofcie samsung magician'a też można ustawić różne profile jak ma się zachowywać dysk w odniesieniu do wydajności.

Cytat:Magician’s new Optimization Profiles were chosen specifically to address the 3 most common types of user: those seeking to maximize performance, those seeking to maximize storage capacity, and those seeking to maximize drive lifespan (reliability).



RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 23.10.2014 19:28

Podczas instalacji Intel® Rapid Storage Technology (Intel® RST) pojawia się błąd i nie możną tego sterownika zainstalować. Piszę tak: Działanie instalatora zostało zakończone przedwcześnie, ponieważ wystąpił następujący błąd: Ta platforma nie jest obsługiwana.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - thermalfake - 23.10.2014 19:33

A link do pobrania z opisem ? Ja nie wiem dokładnie co zrzuciłeś.
Możesz też wejść na stronę supportu producenta lapka pod konkretny model i ściągnąć go. Przeważnie sieci w Utilities albo Others i podobnie się nazywa. Może to być starsza wersja ale na razie spróbuj tak.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 23.10.2014 21:12

(23.10.2014 19:33)thermalfake napisał(a):  A link do pobrania z opisem ? Ja nie wiem dokładnie co zrzuciłeś.
Możesz też wejść na stronę supportu producenta lapka pod konkretny model i ściągnąć go. Przeważnie sieci w Utilities albo Others i podobnie się nazywa. Może to być starsza wersja ale na razie spróbuj tak.

Serdecznie dziękuje, nic nie pomogło, jak transfer słaby tak słaby. Test ten robiłem zaraz po uruchomieniu Windowsa Sam zobacz.Mam grany sterowniki Intel® Rapid Storage Technology 12.8.0.1016 z 2013 roku

[Obrazek: sc7u3m.png]

Co ciekawe uruchomiłem aplikacje Samsung Magicain i ją zamknąłem , potem zrobiłem kolejny test w programie HD Tach - wynik podobny. Zauważyłem także że po wgraniu tego sterownika w Menedżer urządzeń tam gdzie jest dysk pojawił się wpis: Samsung SSD 840 EVO 1 TB SCSI Disk Device. Zauważyłem także że w programie Samsung Magicain pojawia się taki wpis że mam 1.80 TB - Total Bytes Written.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - thermalfake - 26.10.2014 18:26

Tak przy okazji bo sprawdzam starsze wątki
http://windows7forum.pl/windows-7-home-problem-z-bledem-0xc000007b-42017-t
Na drugim zrzucie w testach widzę maksymalnie również 200MB/s przy odczycie.
Ponadto w logu sprawdzania aktywacji/autentyczności widzę tam:
Windows 7 Home Premium z SP1 zainstalowany na Asusie K53SV oczywiście z podpiętym SSD Samsunga.
Możesz wytłumaczyć czy nadal to ten sam sprzęt i jeśli tak skąd się wzięła zmiana systemu na Ultimate ?

Cytat:Zauważyłem także że w programie Samsung Magicain pojawia się taki wpis że mam 1.80 TB - Total Bytes Written.

Tyle danych zostało już do tej pory zapisanych w komórkach na tym dysku.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 27.10.2014 15:00

Troszkę się w tym wszystkim pogubiłem. Nadal mam Windows 7 Home Premium z SP1 na Asusie X53S nie bardzo wiem skąd się wzięła płyta K53SV i Ultimate u Ciebie.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - irocket - 27.10.2014 16:11

<SYSTEM><Manufacturer>ASUSTeK Computer Inc.</Manufacturer><Model>K53SC</Model></SYSTEM>

To było w logu z wątku powyżej


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 27.10.2014 16:27

(27.10.2014 16:11)irocket napisał(a):  <SYSTEM><Manufacturer>ASUSTeK Computer Inc.</Manufacturer><Model>K53SC</Model></SYSTEM>

To było w logu z wątku powyżej

Przepraszam ale nadal nie rozumiem o co chodzi. Czy można prosić o napisanie tak abym zrozumiał. Proszę o to thermalfake bo nie wiem o co chodzi z tym K53SV oraz systemem Ultimate.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - thermalfake - 27.10.2014 22:04

Ostatnimi czasy napisałeś wątek który teraz podlinkowałem z problemem w którym zauważyłem iż ten dysk ssd samsunga był wpięty. Rzuciło mi się w oczy iż w logu sprawdzającym aktywację jaki przedstawiłeś istniał inny model asusa z zainstalowanym home premium. Więc stąd moje pytanie bo nie wiem czy jest to jedyny lapek czy dysk przełożono do innej sztuki. A system ultimate masz wpisany w profilu więc domyślnie przyjmuję iż w chwili obecnej posiadasz taki a nie inny system. Teraz już kapujesz czy nadal nic nie wiesz ?
X53S to nie to samo co K53SC.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 28.10.2014 08:35

(27.10.2014 22:04)thermalfake napisał(a):  Ostatnimi czasy napisałeś wątek który teraz podlinkowałem z problemem w którym zauważyłem iż ten dysk ssd samsunga był wpięty. Rzuciło mi się w oczy iż w logu sprawdzającym aktywację jaki przedstawiłeś istniał inny model asusa z zainstalowanym home premium. Więc stąd moje pytanie bo nie wiem czy jest to jedyny lapek czy dysk przełożono do innej sztuki. A system ultimate masz wpisany w profilu więc domyślnie przyjmuję iż w chwili obecnej posiadasz taki a nie inny system. Teraz już kapujesz czy nadal nic nie wiesz ?
X53S to nie to samo co K53SC.

Co do profilu, to kiedyś miałem wpisane Ultimate ale już nie mam tego systemu. Co do K53SC to prawdopodobnie model płyty głównej albo biosu w Asusie X53SC.Przed zakupem dysku, robiłem aktualizację biosu ze strony http://www.asus.com/pl/Notebooks_Ultrabooks/X53SC/HelpDesk_Download/ Co do Asusa K53SV to nigdy takiego modelu nie miałem.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 03.11.2014 16:50

Powracam do tematu i mam gorącą prośbę do thermalfake. Czy to normalne że jak robię test z dysku za pomocą programu HD Tune to słuchać jakiś dziwny dźwięk (po przyłożeniu ucha do laptopa) w laptopie podczas testu oraz czy powinna być różnica w teście wykonywanym z dysku a robionym za pomocą programu Hiren's Boot CD 15.2.

Test robiony z dysku za pomocą programu HD Tune.

[Obrazek: 5cbuo9.png]

Teraz przedstawię test zrobiony z płyty Hiren's Boot CD 15.2. Trochę inna wersja programu ale to nie ma znaczenia.

[Obrazek: 28at1qu.jpg]

Tak się zastanawiam czy te testy powinny być równe czy różnić się tak jak na obrazkach i czy to jest normalne.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - irocket - 03.11.2014 17:03

Różnić się teoretycznie nie powinny, ale zwykle podczas testu z poziomu systemu operacyjnego są skoki w dół. Poszukałbym jeszcze innych sterowników do kontrolera dysków, bo to wygląda, jakby kontroler pracował nie jako SATA 3 tylko SATA2. Pokaż zrzut z CrystalDiskInfo z poziomu systemu


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 03.11.2014 17:45

Proszę bardzo zrzut z CrystalDiskInfo.

[Obrazek: efex6a.png]

Co ciekawe jak robiłem testy z płyty Hiren's Boot CD 15.2 za pomocą programu Victoria, to spojrzałem na pierwszą zakładkę Standard i zobaczyłem że tam jest SATA 2.

[Obrazek: 30sanhz.jpg]

Mam jeszcze taka prośbę. Jak zrobić płytę botowalną z programem HD Tach. Chodzi mi o to że chciałbym nagrać płytę z programem HD Tach i uruchomić ją tak jak z płyty Hiren's Boot CD 15.2 i zrobić test z płyty.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - thermalfake - 03.11.2014 19:26

Już odpowiadam na pytania:

Cytat:Co ciekawe jak robiłem testy z płyty Hiren's Boot CD 15.2 za pomocą programu Victoria, to spojrzałem na pierwszą zakładkę Standard i zobaczyłem że tam jest SATA 2.

Nie sugeruj się tym. Ta aplikacja nie jest aktualizowana od dłuższego czasu - freeware z sierpnia 2008 a więc w momencie kiedy jeszcze nie było sataIII.

Cytat:Proszę bardzo zrzut z CrystalDiskInfo.

Wszystko w porządku. Zarówno smart jak i informacja o interfejsie dysku - sataIII.

Cytat:wygląda, jakby kontroler pracował nie jako SATA 3 tylko SATA2.

Może tak, może nie.

Cytat:zwykle podczas testu z poziomu systemu operacyjnego są skoki w dół.

Raczej nie skoki a szarpnięcia. System operacyjny jest żywym tworem i w tle działają różnego rodzaju operacje I/O o których użytkownik nie ma pojęcia. Wystarczy aby rezydentny skaner antywirusowy się uaktywnił i już to nieco wypacza cały test na odczyt z dysku. Ale nie obniża on prędkości a mówi o płynności odczytu. Jeśli skoki są częste i do tego sięgają wartości zerowych wtedy może to niepokoić.
Także test z livecd ma dużo płynniejszy przebieg gdyż nic ponadto niż ten test nie eksploruje go w tym samym momencie.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 03.11.2014 20:07

Dziękuje za odpowiedzi. I co mam dalej robić - nie mam już pomysłu.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - thermalfake - 09.11.2014 01:02

Proszę skontaktować się z supportem Samsunga poprzez formularz
http://www.samsung.com/us/support/owners/product/MZ-7TE1T0BW
Dokładnie opisz problem w j angielskim, podaj konfigurację sprzętu, firmware dysku.


RE: Test dysku Samsung 840 EVO 1 TB EXT0CB6Q - Krzychumag - 11.11.2014 14:17

Serdecznie dziękuje za radę thermalfake. Dałem wyjątkowo komputer do serwisu. Poniekąd miałeś dużo racji thermalfake że najlepsze testy są przeprowadzone na nowo zainstalowanym systemie. Powód takich słabych testów był prawdopodobnie działające we tle programów zainstalowanych w laptopie. Oto testy przeprowadzone na nowo zainstalowanym systemie. Zauważyłem że test są nie równe ale bardzo zbliżone do siebie co uważam za dobre.

[Obrazek: 2yvuh6f.jpg]

[Obrazek: 2n1coeu.png]

Mam jeszcze takie pytanie do thermalfake. Kiedyś na forum pisałeś jakie programy można wyłączyć w menadżerze zadań, szukałem tego na forum ale nie znalazłem, czy możesz napisać gdzie o tym pisałeś.