Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Konfiguracja praw konta użytkownika - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Konfiguracja praw konta użytkownika (/konfiguracja-praw-konta-uzytkownika-41878-t)



Konfiguracja praw konta użytkownika - krzych2837 - 03.09.2014 16:01

Witam odbywam praktyki w moim starym liceum i szkolny informatyk, który prowadzi moje praktyki chce abym sprawił żeby ściąganie na jego lekcjach było mocno utrudnione : ).Mianowicie czy da się spowodować żeby zwykłe konto użytkownika np "Uczeń1" miał tylko prawo do oglądania pulpitu ? Chodzi o to że na koncie administratora ustawię tylko dwa foldery "Pobieranie"(Gdzie uczeń będzie mógł sobie pobrać jakieś materiały które udostępni nauczyciel) i "Wysyłanie" ( Gdzie uczeń będzie wysyłał te prace, które wykonał na lekcji).Teraz chodzi o to żeby uczeń nie mógł zrobić innych folderów które przydadzą mu się później w ściąganiu ewentualnie jeżeli stworzy sobie taki folder żeby on kasował się po restarcie komputera i wracał do stanu poprzedniego. Czy jest możliwość żeby zablokować dostęp do niektórych folderów zwykłemu użytkownikowi ? Prosiłbym o jakieś sugestie ewentualnie inne rozwiązania które według was będą realizować plan nauczyciela.W pracowni komputerowej jest system Windows 7 Home Premium

Pozdrawiam Krzysiek


RE: Konfiguracja praw konta użytkownika - thermalfake - 06.09.2014 19:10

Zacznijmy od tego jak wygląda infrastruktura w pracowni. Komputery z jakim dokładnie systemem ? Spięte w grupę roboczą czy tez jest tam domena ? Jest serwer i ewentualnie na czym stoi ?

Możliwość instalacji oprogramowania czy też używanie IE można zupełnie zablokować. Wtedy możemy na jakimś udostępnionym zasobie sieciowym na serwerze utworzyć folder z dostępnymi materiałami przez nauczyciela. Dać uprawnienia dla uczniów tylko do odczytu aby czasem ktoś tam czegoś chamsko nie wrzucał albo nie usuwał. Do wysyłania prac najlepiej zrobić dla każdego ucznia odrębny prywatny folder z takimi prawami aby miał tam dostęp administrator oraz uczeń (ograniczony do zapisu i odczytu). Miałby tam całą swoją historię oraz w miarę bezpieczne przed utratą na stacji.
Problem z wydzieleniem lokalizacji na dysku w którym uczeń może coś robić też nie jest problemem. Zapoznaj się z tym jak działają uprawnienia w systemie plików NTFS.
Podpowiem iż w pracowniach dobrze się sprawdzają karty sprzętowe typu Goliath które przywracają po restarcie system do stanu początkowego.
Jeśli koniecznie musi być dostęp do internetu przez przeglądarkę aby utrudnić próżność i ciekawość można zaznajomić się ze Squidem czy też IPCop-em - to są darmowe konfigurowalne firewalle oparte o dystrybucje linuxowe.
Zawężasz jakie strony mogą otwierać na stanowiskach a resztę wykluczyć i masz święty spokój.
To tak bardzo pokrótce.


RE: Konfiguracja praw konta użytkownika - irocket - 06.09.2014 19:36

Widzę, że nauczyciel sam nie wie jak to zrobić zapewne, dlatego poprosił Ciebie. Home Premium dla szkoły to trochę nie bardzo, no chyba że tylko office i tyle Cwaniak Bo do domeny nie można dodać, więc pewnie grupa robocza i profile lokalnie na komputerach, ewentualnie na jednym coś a'la serwer (może nawet ma tam sbs-a).


RE: Konfiguracja praw konta użytkownika - thermalfake - 06.09.2014 20:02

Z nauczycielami różnie bywa. Są tacy co znają się na swojej robocie i również są tacy co nie mają o tym zielonego pojęcia bo np się przekwalifikowali z innego przedmiotu. Dobry opiekun powinien wskazać praktykantowi drogę przy osiąganiu celów, omówić to z nim, wyjaśnić trudne kwestie. Na praktyki powinno się też przyjść już z podstawową wiedzą bo wiadomo nie wymaga się cudów.
Niech sam walczy i działa. Może tego nikt u niego nie doceni ale przynajmniej wiedza jaką posiądzie jest jego i nikt mu tego nie zabierze. Między innymi na tym polega ten zawód - dla ludzi kreatywnych, sprytnych, szybko myślących i radzących sobie pod presją czasu.