Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Stały zewnętrzny adres IP - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Sieci komputerowe (/sieci-komputerowe-16-f)
+--- Wątek: Stały zewnętrzny adres IP (/staly-zewnetrzny-adres-ip-41731-t)

Strony: 1 2


Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 22.08.2014 00:37

Witam. Chciałem się zapytać jak zrobić zewnętrzny stały adres IP gdyż bez tego nie mogę zrobić serwera w grze. Trochę na necie o tym czytałem ale nigdzie nie dowiedziałem się jak to zrobić. Jeśli potrzebujecie jakiś danych komputera,routera albo dostawcy internetu to proszę napisać a na pewno napisze. Bardzo proszę o jak najszybszą odpowiedź ponieważ należy mi na czasie.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 22.08.2014 02:06

Cytat:Trochę na necie o tym czytałem ale nigdzie nie dowiedziałem się jak to zrobić.

Bo takie rzeczy czyta się ze zrozumieniem tematu a nieod razu oczekiwać instrukcji obsługi krok po kroku jak to wykonać. Ponadto jeśli zakładasz wątek gdziekolwiek od razu pisz o konkretach.

Stały adres IP publiczny masz tylko kiedy usługodawca ISP oferuje taką możliwość, przeważnie są to łącza biznesowe, do tego symetryczne lecz o droższej cenie abonamentu niż dla osób prywatnych.
I teraz tak, żeby wystawić siebie do sieci przy zmieniającym się IP trzeba skorzystać z dynamicznego dns. Jest to usługa świadczona przez firmy polegająca na tym iż za nazwą domenową kryje się aktualny IP - skonfigurowane konto na routerze łączy się z serwerem aktualizując rekord. Przykładowo za nazwą bolekilolek.no-ip.biz kryje się adres IP np 83.10.180.1 (usługa neostrady). Jak zrobisz z innego komputera z zewnątrz ping na nazwę domenową i wszystko jest ok to polecenie odpowie adresem IP (o ile router w swej konfiguracji nie ma zablokowanego odpowiadania na przychodzące pakiety ICMP).
Najpopularniejsze to no-ip.com, dyndsn.org z tym, że darmowa usługa często polega na okresowym odnawianiu usługi (przychodzi mail). Trzeba sobie konto utworzyć i potem posłużyć się nim na routerze aby to działało. Routery udostępniają tylko specyficzne adresy na których można sobie utworzyć konto.
Przykładowa konfiguracja na popularnych sprzętach marki TP-Link, zobaczysz jako to wygląda.
http://www.tp-link.com.pl/article/?faqid=297
Oczywiście jeśli router nie posiada wcale takiej opcji zrobienia ddns to można posiłkować się zainstalowanym klientem na komputerze gdzie gra będzie udostępniana.
http://www.noip.com/download?page=win
Program uruchamia się jako usługa. Raczej nie stosuję takiego tricku o ile można zrobić to na routerze i mieć święty spokój ponieważ z usługami ładowanymi może być różnie.
Przy udostępnieniu serwera gry poza sieć lan na zewnątrz trzeba pamiętać aby na routerze przekierować port (port forwarding/virtual server) na którym działa serwer gry na adres IP tegoż komputera w sieci. Czyli pakiety z zewnątrz od graczy oraz do nich przychodzą na konkretny adres ip wewnątrz. Adres IP kompa na którym stawiasz serwer gry ustaw na sztywno poza adresację z DHCP. Inaczej to co napisałem w tym akapicie nie zadziała. Do tego w zaporze musi zostać dodany wyjątek na ruch wychodzący i przychodzący aby ten port był odblokowany. To samo jeśli zainstalowany jest osobny firewall w pakiecie z programem antywirusowym.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 22.08.2014 09:01

Dziękuję za tak szybką i profesionalną odpowiedź.
Router mam akurat marki TP-LINK.
Program do którego dałeś link mam już na komputerze.
Jeśli chodzi o przekierowywanie portów to już mam to ustawione tak jak na tej stronie http://portforward.com/english/routers/port_forwarding/TP-Link/TL-MR3220/Far_Cry.htm
To gdy mam już poustawiane porty wyłączę firewall i skonfiguruję usługę DDNS to będę mógł postawić własny serwer?

Skonfigurowałem usługę DDNS ale przy sprawdzaniu połączenia poleceniem Nslookup wyskakuje mi tylko to:
Serwer: cache1.project.pl
address: 89.108.195.20

Może powinienem usunąć program DUC?


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 22.08.2014 09:42

Nie stosowałbym obu rozwiązań tylko w przypadku tego samego dostawcy DDNS.
Wrzuć mi na PW adres domenowy ddns to sprawdzę czy jest zwracany adres IP z DNS'u.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 22.08.2014 20:50

Adres który podesłałeś nie ma zaktualizowanego rekordu A [adres IP WAN-u] więc nie jesteś widoczny dla nikogo na dłuższą metę. Można podać bieżące IP osobom ale to jest bezsensowne Zacieszacz
Sposobem na to jest wejście na swoje konto w dyndns.org i sprawdzenie w zarządzaniu hostami czy adres IP jest aktualizowany na bieżąco.

[Obrazek: dyndns.jpg]

Ponadto nazwa konta jest przekręcona ponieważ powinna się kończyć na dyndns-server.com a nie dyndns-serwer.com więc popraw to na routerze.
Zostaw tylko konfigurację na routerze a z komputera usuń DUC'a.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 22.08.2014 22:59

Nazwa już jest tak jak powiedziałeś i usunąłem ten program z komputera.
Jeśli chodzi o sprawdzenie czy adres IP jest aktualizowany na bieżąco to za bardzo tego znaleźć nie mogę na tej stronie.
Dodam też że adres IP komputera mam stały ale wewnętrzny.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 23.08.2014 01:50

Hostname nie jest aktywowany albo konto nie zostało aktywowane do wersji trial (o ile nie płaciłeś)
Załóż sobie konto na no-ip.com
Na nim mam kilka różnych kont, w wersji free raz w miesiącu przychodzi mail na kolejne przedłużenie
Z dyndns.org już dawno nie korzystałem a z tego co widzę teraz nie mają bezpłatnej podstawowej usługi (jest tylko 14 dniowy trial) więc nie ma sensu z tego korzystać.

Cytat:Dodam też że adres IP komputera mam stały ale wewnętrzny.

Jest adres publiczny czyli to co masz na interfejsie WAN z gniazdka - może być stały lub zmienny zależnie od usługi operatora.
Jest także ukryty adres prywatny w sieci LAN za maskaradą (NAT). Przypisywany ręcznie lub przydzielany z dhcp. Nie używa się określenia wewnętrzny jak i to, że on tu nie jest do niczego potrzebny. Dynamiczny DNS bazuje na tym aby na bieżąco aktualizować adres IP interfejsu WAN i nic ponadto.

Usuń ten link do zdjęcia i nie udostępniaj swojej nazwy nikomu postronnemu.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 23.08.2014 08:12

Na tej stronie też mam już konto i stworzyłem hosta.
A przy tworzeniu hosta wpisać tylko nazwę i nic więcej nie przestawiać?


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 23.08.2014 20:07

Nic tylko wpisać login, hasło i nazwę hostname'a jaką utworzyłeś na no-ip.com czyli tę nazwę domenową z suffixem unikalnej swojej nazwy.
Później spróbuję pobawić się kontem na dyndns.org bo go wczoraj utworzyłem.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 23.08.2014 22:47

Adres z ddns.net jest dostępny w systemie DNS. Także zwracany jest adres IP niemniej nie było odpowiedzi pinga - adres z końcówką x.x.x.219 mógł się już zmienić (zależy od częstotliwości logowania się firmware'u routera na konto) lub w tym momencie urządzenie było wypięte.
Także ta kwestia jest załatwiona.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 23.08.2014 22:54

To co jeszcze muszę zrobić?


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 24.08.2014 10:53

Nic, sprawdź czy zewnętrzny adres na WAN (poprzez np http://showip.net/ ) odpowiada adresowi w hostname w Manage Hosts na koncie i tyle. Sprawdź kiedy była ostatnia aktualizacja (weź poprawkę na jakieś 9h wstecz).
W tp-linku w opcji Dynamic DNS powinieneś mieć status succeeded to znaczy, że firmware poprawnie loguje się do konta.
Dla pewności zrób Logout i zaloguj się raz jeszcze.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 24.08.2014 12:21

Adres się zgadza.
Jeśli chodzi o Dynamic DNS mam tam status succeeded i jak zrobiłem Logout to pojawiły mi się trzy kropki dopiero za trzecim razem succeeded.
A tą aktualizację to jak sprawdzić i gdzie?


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 24.08.2014 20:00

Cytat:A tą aktualizację to jak sprawdzić i gdzie?

W tym samym miejscu na koncie gdzie jest adres IP hostname, obok masz Last update: dokładną datę i czas ostatniej aktualizacji (strefa czasowa -9h)

Sprawdź sobie z zewnątrz czy masz otwarty port który przekierowałeś, żebyś się nie męczył.
http://www.yougetsignal.com/tools/open-ports/


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 24.08.2014 22:59

Sprawdziłem i port jest zamknięty


RE: Stały zewnętrzny adres IP - thermalfake - 24.08.2014 23:49

No to nici z grania.
Forwarding zrobiony na konkretnie jeden komputer w LAN-ie którego adres IP się nigdy nie zmieni ? Jest na sztywno czy DHCP ?
Na systemowym firewall-u masz wrzucone wyjątki na ruch przychodzący i wychodzący ? Jakieś inne programy ochronne ?
Możesz to wszystko na chwilę powyłączać i jeszcze raz przetestować.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 25.08.2014 00:23

mam AVG który zarządza mi całą ochroną komputera ale nawet gdy go wyłączyłem to i tak to samo ;/
Wyśle Ci na PW screeny na których może znajdziesz problem.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 25.08.2014 01:27

Poprawiłem to co napisałeś. A tak poza tym to wszystko jest dobrze?


RE: Stały zewnętrzny adres IP - damiantj - 25.08.2014 21:05

No to skoro to nie działa to może znasz jakis program dzięki któremu połączę się z dwoma komputerami i będę mógł z nimi grać z nmi na serwerze.


RE: Stały zewnętrzny adres IP - irocket - 25.08.2014 21:14

Hamachi kiedyś było, teraz chyba płatne, Tunngle używałem, ostatnio testowałem Evolve.