Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza (/monitor-przy-starcie-systemu-na-moment-sie-wylacza-41631-t)

Strony: 1 2


Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 13.08.2014 16:24

Dzień Dobry

Mniej więcej od dziś rana mam taki problem ze w czasie uruchamiania systemu windows pomiędzy czarnym okienkiem i animacją ''uruchamianie systemu Windows'' a niebieskim okienkiem '' Zapraszamy'' w momencie gdy pojawia się czarny ekran z ikonką myszki na chwilkę wyłącza się monitor po czym się włącza i otwiera się okienko niebieskie ''zapraszamy'' i potem już normalnie pulpit się otwiera i dalej jest już wszytko ok. Odinstalowanie sterowników do karty graficznej w trybie awaryjnym i zainstalowanie na nowo nie pomogło. Czyściłem także rejestr ccleanerem. Mój monitor to 7 letni Samsung Syncmaster 205 BW, grafika to Nivida Gtx 260. Podpięcie monitora pod drugie wyjście nic nie pomogło. Nie wiem czy może to mieć wpływ ale wczoraj wieczorem w ramach Patch Tuesday zainstalowałem 14 łatek dla Windows 7 64 bit. Problem występuje tak co drugie uruchomienie. Pojawiający się na moment czarny ekran z myszką pomiędzy oknami ''Uruchamianie..'' a niebieskim ''Zapraszamy'' miałem zawsze i nawet mi nie przeszkadza tylko nie wiem czemu od dzisiaj w tym momencie nagle wyłącza się i włącza monitor...



Jeśli chodzi o rozdzielczość i częstotliwość odświeżania to parametry wynoszą : (ustawiane automatycznie)

1680 na 1050 / 60 HZ

Same wyłączenie trwa moment bo monitor po wyłączeniu natychmiast się włącza

Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc



pozdrawiam


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - Maxim128 - 14.08.2014 06:09

Sprawdź monitor na innym komputerze. Jeśli bedzie zachowywał się tak samo, to on powoduje problem.
Jeśli nie - będziemy dalej kombinować.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 14.08.2014 08:01

Hej

Niestety w tej chwili nie mam możliwości podpięcia monitora pod inny pc. Ale zauważyłem dziś coś co chyba eliminuje jego winę ?. Otóż w tym samym momencie co monitor gaśnie także lampka sygnalizująca włączenie klawiatury . Monitor i klawiatura wyłączają się idealnie w tym samym czasie(gdy wyłacza się okienko ''trwa uruchomienie systemu windows,,,) i włączają gdy pojawia się okienko niebieskie ''zapraszamy''. Co ciekawe dzieje się tak co ok drugie czasem trzecie uruchomienie . Wczoraj po jednym prawidłowym włączeniu, wyłączyłem pc , dwa razy uruchomiłem w trybie awaryjnym (by zobaczyć czy problem tez tam występuje) to dwa razy uruchomił się poprawnie w tym trybie czyli bez wyłączania monitora. Po czym włączyłem pc normalnie i jak w zegarku problem znowu wystąpił Niezłe cyrki Uśmiechnięty


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - irocket - 14.08.2014 08:58

Specyfikacja? Masz może 2 karty graficzne (zintegrowaną i dedykowaną)?


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 14.08.2014 09:02

Nie. Mam tylko jedną kartę tj Nivida GTX 260


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - Maxim128 - 14.08.2014 20:01

A masz większą ilość urządzeń podłączone, tzn. kilka napędów DVD, dwa czy trzy dyski? Bo może zasilacz nie wyrabia i dlatego tak sie dzieje.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 14.08.2014 20:36

(14.08.2014 20:01)Maxim128 napisał(a):  A masz większą ilość urządzeń podłączone, tzn. kilka napędów DVD, dwa czy trzy dyski? Bo może zasilacz nie wyrabia i dlatego tak sie dzieje.

Nie. Jest tylko jeden dysk, jeden napęd dvd. grafika, karta muzyczna, myszka i klawiatura. czyli taki standard. Zasilacz mam OCZ Silent 500W który został zamontowany w styczniu 2012


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - thermalfake - 15.08.2014 13:01

Cytat:Bo może zasilacz nie wyrabia i dlatego tak sie dzieje.

Z tą grafiką (Gainward Golden Sample więc po OC) i dość mocnym cpu w tych czasach w stresie miałem nieco ponad 300W obciążenia na 12V na zasiłce 500W. A gdzie tam jeszcze do maksymalnych wartości dla tej linii. Już nawet nie ma po co mówić o starcie gdzie zapotrzebowanie jest dużo mniejsze. Ponadto potwierdzają to słowa których nie zrozumiałeś albo nie zapamiętałeś

Cytat:Wczoraj po jednym prawidłowym włączeniu, wyłączyłem pc , dwa razy uruchomiłem w trybie awaryjnym (by zobaczyć czy problem tez tam występuje) to dwa razy uruchomił się poprawnie w tym trybie czyli bez wyłączania monitora. Po czym włączyłem pc normalnie i jak w zegarku problem znowu wystąpił

Więc potwierdza to o czym na początku pomyślałem. Procedura rozruchu nie jest identyczna jeśli chodzi o tryb awaryjny a tryb normalny. Musiałbym poszukać fachowych materiałów z msdn/technet co się dzieje w trakcie rozruchu i jakie urządzenia mają oraz w jaki sposób inicjalizację. Na chwilę obecną nie jestem w stanie powiedzieć co siedzi w systemie lun jakie ustawienia zostały zaaplikowane do rejestru systemowego.
Także sprzętem nie ma się co przejmować. Można zrobić prosty test podstawiając inny dysk z zainstalowaniem testowego systemu z sp1 (bez ostatnich poprawek i najnowszych driverów) i zobaczyć zachowanie.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 16.08.2014 09:39

Czyli np mogło tak być że podczas aktualizacji, któraś łatka coś namieszała w tej części systemu która jest odpowiedzialna za rozruch (rejestr ? ) ? W sumie jeśli jest to nie groźne to mógł bym z tym żyć (kwestia przyzwyczajenia) ale wolał bym się tego pozbyć gdyż jest irytujące Cwaniak


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - DeVv66 - 16.08.2014 22:32

Thermal szacun znasz się widzę bardzo dobrze myliłem się powiem tak sprawa dla mnie wygląda tak...
1. w trybie awaryjnym system ładuje tylko niezbędne sterowniki systemowe i usługi więc jeśli masz problem z gaśnięciem ekranu sprawdz sterowniki tzn usuń stery i sprawdz jak ma się sytłacja na systemowych sterownikach potestuj trochęSzczerbaty


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 17.08.2014 07:49

Ale ja już napisałem w postach poprzednich że przeinstalowywałem między innymi stery do grafiki ale to nic nie dało.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - DeVv66 - 17.08.2014 10:02

1. Jakie masz te sterowniki zainstalowane wersja co instalowałeś w tych sterownikach i przede wszystkim czym instalowałeś jakimiś program,ręczna instalacja ??
2.Sprawdz ten monitor jak ktoś wyżej pisał kable posprawdzaj czy gdzieś nie jest załamany
3.na końcu sprawdz samą kartę graficzną i opcje w biosie czy nie masz czasem włączonej zintegrowanej.
Ja z własnego doświadczenia miałem takie problemy na gtx 460 i 560 po nadpisywaniu sterowników podczas instalacji nie bawiłem się wtedy w detektywa tylko reinstalowałem system i wracało wszystko do normy tylko miałem sprawdzoną wersje sterowników które działały stabilnie..Cwaniak


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 17.08.2014 14:51

Przekleje moje wcześniejsze wypowiedzi w tym wątku ....


cyt''Jakie masz te sterowniki zainstalowane wersja co instalowałeś w tych sterownikach i przede wszystkim czym instalowałeś jakimiś program,ręczna instalacja ?'''


''...Ale zauważyłem dziś coś co chyba eliminuje jego winę ?. Otóż w tym samym momencie co monitor gaśnie także lampka sygnalizująca włączenie klawiatury . Monitor i klawiatura wyłączają się idealnie w tym samym czasie''




cyt''2.Sprawdz ten monitor jak ktoś wyżej pisał kable posprawdzaj czy gdzieś nie jest załamany''

Spójrz jeszcze raz na moją poprzednią odpowiedz a także zwróć uwagę na to iż problem nie występuje w trybie awaryjnym oraz że występuje w specyficznym miejscu startu systemu.



cyt''3.na końcu sprawdz samą kartę graficzną i opcje w biosie czy nie masz czasem włączonej zintegrowanej.''

PC od początku posiada kartę Nividy. A mam już ten PC 5 lat a problem wystąpi nagle w środę



cyt''Ja z własnego doświadczenia miałem takie problemy na gtx 460 i 560 po nadpisywaniu sterowników podczas instalacji nie bawiłem się wtedy w detektywa tylko reinstalowałem system i wracało wszystko do normy tylko miałem sprawdzoną wersje sterowników które działały stabilnie.''

Reinstalacja całego systemu absolutnie nie wchodzi w grę.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - DeVv66 - 17.08.2014 17:14

kolego czytanie ze zrozumieniem się kłania przeczytaj moje wszystkie posty a znajdziesz odpowiedz..Szczerbaty


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 17.08.2014 17:44

(17.08.2014 17:14)DeVv66 napisał(a):  kolego czytanie ze zrozumieniem się kłania przeczytaj moje wszystkie posty a znajdziesz odpowiedz..Szczerbaty

No kolego sorry ale jeśli piszesz o kablu do monitora to ewidentnie nie przeczyłeś wszystkich wypowiedzi w tym temacie..
To samo tyczy sterów do grafiki gdyż problem nie nastąpił ZARAZ PO instalacji nowych sterów ..
W kwestii sterowników napisze jeszcze raz : były one NIE RUSZANE od postawienia nowego systemu w styczniu 2012 aż do teraz. A teraz je reinstalowałem dopiero PO wystąpieniu opisanego tu problemu, gdyż myślałem że rozwiąże on opisany tu problem.
Sorry za ton ale jest irytujące kiedy ktoś nie czyta tematu do końca i pisze byle coś napisać.

Tak ja napisał thermalfake to wygada faktycznie na jakiś problem w procedurze rozruchu


thermalfake jak będziesz miał moment i trochę czasu to pomóż proszę jak ten problem ugryźć.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - irocket - 17.08.2014 18:11

Spróbowałbym co się stanie jak uruchomisz komputer jako "Włącz wideo o niskiej rozdzielczości (640x480)" lub "Ostatnia znana dobra konfiguracja (zaawansowane)", czy tak samo będzie się działo.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 17.08.2014 18:26

Dziś jeszcze odkryłem kolejną rzecz. Pisałem wcześniej że lampka klawiatury wyłącza się w tym samym czasie co monitor i włącza w tym samym- a więc reagują tak samo. Natomiast nie pisałem nic o myszce która takich problemów nie ma. Otóż myszka jest podłączona pod zwykłe wejście USB, klawiatura natomiast pod PS/2 . W momencie kiedy przepiąłem klawiaturę pod zwykłe USB, klawiatura inicjalizuje się po starcie tak samo jak myszka czyli jako chyba zwykłe urządzenie usb ? i już nie wyłącza w tym samym czasie co monitor. Nie wiem ale być może jest to istotne dla sprawy


irocket jak mam to zrobić ?


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - thermalfake - 17.08.2014 18:29

Fragmenty nie przykleja się tylko cytuje znacznikami forumowymi code.

Cytat:Spójrz jeszcze raz na moją poprzednią odpowiedz a także zwróć uwagę na to iż problem nie występuje w trybie awaryjnym oraz że występuje w specyficznym miejscu startu systemu.

Nawiązując do powyższego co wcześniej napisałem - tryb awaryjny a normalny to nie jest to samo. Są pewne różnice w tym co i jak ładuje system przy poszczególnych fazach rozruchu. Osławiony safe mode ładuje tylko niezbędne sterowniki i usługi aby system mógł wstać. Nie ładuje w tym wypadku sterownika nvidii dla karty graficznej tylko natywny sterownik.


Przy klawiaturze jest pytanie czy to jest usb czy ps/2. Porty usb też będą restartowane co może tłumaczyć klawiaturę. Ja mam takiego pena i widzę czy port jest zasilany czy też nie.
PS Mój dopisek, teraz przeczytałem i portach usb i klawiaturce.

Widocznie coś nadal wisi w systemie robiąc to w normalnym trybie i zupełnie nie jest to problem sprzętowy.
Pytaniem jest jaki numer sterownika graficznego był przed a jaki po oraz to czy wróciłeś do poprzednich czy znów instalowałeś ostatnie ściągnięte ?

Cytat:cyt''3.na końcu sprawdz samą kartę graficzną i opcje w biosie czy nie masz czasem włączonej zintegrowanej.''
PC od początku posiada kartę Nividy. A mam już ten PC 5 lat a problem wystąpi nagle w środę

Integra swoją drogą, gdyby ustawienie biosu miało by wymuszone wyświetlanie zintegrowanego układu to kabel sygnałowy musiałby być wpięty do złącza d-sub/dvi inaczej obrazu na ekranie by po prostu nie było z GTX'a.

Z moich obserwacji po różnych forach polskich i zagranicznych
- obecne sterowniki grafik są nieprzewidywalne jeśli system nie jest aktualizowany i nie zawiera SP1, producenci testują je na połatanych systemach ponieważ w innym wypadku nie było by ich sensu wypuszczać bo nie wiadomo do końca co by się działo
- starsze sprzęty nie wymagają ciągłego parcia za najnowszymi driverami, wzrostu wydajności i tak nie da się jakoś zauważyć, ogólnie tylko w specyficznych tytułach mają optymalizację
- nie robimy instalacji z aplikacji które nas wyręczają (nie ściągają plików inf/sys ze stron producentów), zróbmy to sami ściągając instalator ze strony producenta układu a jeśli to układ mobilny to ze strony producenta laptopa.

Dla zainteresowanych podaję parę linków
http://windows.microsoft.com/en-us/windows/which-drivers-loaded-safe-mode#1TC=windows-7
http://social.technet.microsoft.com/wiki/contents/articles/11341.the-windows-7-boot-process-sbsl.aspx
http://msdn.microsoft.com/en-US/library/windows/hardware/dn550976
http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=20&cad=rja&uact=8&ved=0CHsQFjAJOAo&url=http%3A%2F%2Fwww.csie.ncu.edu.tw%2F~hsufh%2FCOURSES%2FSPRING2008%2FWindows_5_1.ppt&ei=G9fwU8mNGMPi4QTj34CIAg&usg=AFQjCNG7FfeoROeWf5qqCX0kV8X0LgEnVw&sig2=lwtYtHGcZIosffN1i5JB0A&bvm=bv.73231344,d.bGE

Muszę przekopać fora ale żebyś się przekonał musisz postawić system testowo na innym dysku lub na tym co masz robiąc obraz partycji systemowej do przywrócenia togo co masz teraz.


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - PiotrekZabrze - 17.08.2014 18:51

cyt''Widocznie coś nadal wisi w systemie robiąc to w normalnym trybie i zupełnie nie jest to problem sprzętowy.
Pytaniem jest jaki numer sterownika graficznego był przed a jaki po oraz to czy wróciłeś do poprzednich czy znów instalowałeś ostatnie ściągnięte ?''

Niestety nie pamiętam numeru wersji odinstalowanych sterników grafiki. Obecnie zainstalowałem przez windows wersje 9.18.13.3523


RE: Monitor przy starcie systemu na moment sie wylącza - DeVv66 - 17.08.2014 19:08

Czy dobrze rozumiem instalowałeś sterowniki przez windows update ?Szczerbaty