Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Format czy usuwanie zawartości? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Format czy usuwanie zawartości? (/format-czy-usuwanie-zawartosci-38127-t)



Format czy usuwanie zawartości? - m4k - 21.12.2013 12:14

Przed instalacją nowego systemu należy zformatować dysk - słyszałem to niejednokrotnie jednak jakiś czas temu na sieci znalazłem informację, że lepsze od formatowania jest usuwanie. Argumentacjia na rzecz usuwania była mało przekonująca - jednak zasiała we mnie ciekawość Cwaniak

Wiec jak jest lepiej?, przed instalacją nowego systemu lepiej zrobić format "starej partycji" systemowej, czy użyć opcji "delate" i po prostu usunąć całą zawartość partycji? Jakie są plusy tych metod względem tej "konkurencyjnej" (jeśli takie są).
Pozdrawiam


RE: format czy usuwanie zawartości? - trefl - 21.12.2013 14:16

To jest takie masło maślane. Po usunięciu partycji i postawieniu od nowa, system i tak poprosi o sformatowanie partycji.
Wymierny efekt to ... usunięcie partycji .Postawienie na nowo ze zmiana rozmiaru jeśli chcemy aby koś za pomocą prostego programu do odzyskiwania nie odzyskał danych ze sformatowanej partycji


RE: Format czy usuwanie zawartości? - m4k - 21.12.2013 14:53

Nie chodzi mi o usuwanie partycji , tylko o wyczyszczenie istniejącej przez opcję "delate" Cwaniak - po takim czyszczeniu dostępne jest 100% partycji i system nie prosi o formatowanie. Wiec zasadniczo nie wiem czym taka operacja różni się od formatowania ,a podobno różnica jest - jak pisałem wyżej - na plus dla usuwania zawartości.
Pozdrawiam


RE: Format czy usuwanie zawartości? - irocket - 21.12.2013 15:00

Zaznaczyć wszystkie pliki i usunąć? Nie opłaca się. Szybciej i lepiej będzie sformatować.


RE: Format czy usuwanie zawartości? - thermalfake - 21.12.2013 15:02

Ani szybkie przeformatowanie ani usunięcie partycji nie usuwa bezpowrotnie danych. To co nie zostało nadpisane w późniejszym czasie da się z łatwością odzyskać
Coś Ci się chłopie popie*, coś słyszysz ale nie wiesz w którym kościele bije dzwon. Delete a nie "delate" usuwa partycję z dysku - tylko i wyłącznie. Instalatory systemowe nie mają innych opcji niż format/delete/resize.


RE: Format czy usuwanie zawartości? - m4k - 21.12.2013 15:16

(21.12.2013 15:00)irocket napisał(a):  Zaznaczyć wszystkie pliki i usunąć? Nie opłaca się. Szybciej i lepiej będzie sformatować.

Nie tyle zaznaczyć pliki i usunąć (brzmi to dla mnie tak, jakbym miał to zrobić podczas uruchomionego systemu), co wybrać opcę "delate" podczas INSTALOWANIA NOWEGO SYSTEMU Zacieszacz Przy intsalowanu OS w pewnym momencie ukazuje się ekran z wszystkimi partycjami na HDD. Po zaznaczeniu dowolnej mam m.in dwie opcje do wyboru "format" i "delate" . Rozchodzi mi się o to, że nie wiem czym one się w zasadzie różnią skoro docelowo efekt jest w zasadzie ten sam.
Napisałes, że lepiej jest formatować - dlaczego Twoim zdaniem tak jest?
Pozdrawiam!
P.S. Fajnie, że tak dynamicznie rozwija się dyskusja na tym forumZacieszacz


RE: Format czy usuwanie zawartości? - thermalfake - 21.12.2013 15:34

To zależy czy Tobie odpowiada układ utworzonych gotowych partycji. I od tego jest opcja Delete. To usuwa wskazaną partycję i na nieprzydzielonym miejscu możesz sobie za pomocą Utwórz/Create zrobić takiej wielkości partycje/partycję jaka się podoba (jedynie znać ograniczenia na dyskach MBR).


RE: Format czy usuwanie zawartości? - irocket - 21.12.2013 15:46

Na przykład masz jedną partycję 300GB, a chcesz 2, jedną 100GB na system i drugą 200GB na dane. To usuwasz partycję (delete) i tworzysz 2 nowe. Jeżeli np masz już 2 takie jak ci odpowiadają i chcesz tylko nagrać system, to formatujesz partycję pod system (przykładowe 100GB) i nie ruszasz drugiej (200GB). Można oczywiście instalować system bez formatowania, ale wtedy wszelakie syfy i zamulacze zostaną na partycji systemowej


RE: Format czy usuwanie zawartości? - panys66 - 21.12.2013 16:32

thermalfake i irocket dobrze mówią - każda funkcjonalność ma swoje uzasadnienie i cel. Jak chcesz zmienić partycję (np. poszatkować ją) to wówczas ją usuwasz, a jak przeinstalowujesz system to używasz formatowania.
Pragnę jeszcze tylko nadmienić że ani usuwanie plików, ani formatowanie nie niszczy danych tylko ich znaczniki, przygotowując miejsce do ponownego zapisu. Nie wiem czy ten sam efekt uzyskasz usuwając całą partycję, ale dla pewności po utworzeniu nowej partycji warto ją i tak sformatować.