Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Software (/software-27-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd (/sprawdzanie-dysku-toshiba-hdd-sdd-alert-blad-35893-t)



Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd - beabea - 06.09.2013 16:54

Jakieś 2 lata temu zakupiłam laptop wraz z preinstalownym oprogramowaniem, m.in. narzędziami od firmy Toshiba. Program HDD/SDD Alert, służący do sprawdzania stanu dysku, po uruchomieniu wyświetla komunikat: Nie można pobrać informacji dotyczących dysku, dlatego nie można korzystać z funkcji alertów. Szczerze mówiąc nie uruchamiałam go od dawna i nie wiem kiedy tak naprawdę przestał działać. Wszystkie inne programy działają prawidłowo i ogólnie nie mam żadnych innych problemów z działaniem laptopa ani systemu. Wolałabym jednak wiedzieć, kiedy z moim dyskiem zacznie dziać się coś niepokojącego. Próbowałam reinstalacji sterownika dla tego programiku ze strony Toshiby. W konfiguracji systemu zmieniłam uruchamianie na normalne (było selektywne) ale nic to nie pomogło. Napisałam do pomocy Toshiba ale ich odpowiedź, to reinstalacja systemu. Nie będę skróć jednego małego programiku robić reinstalacji skoro wszystko inne działa mi prawidłowo. Może więc ktoś ma jakąś lepszą radę albo zna inny darmowy program, który spełniał by taką samą rolę?


RE: Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd - thermalfake - 06.09.2013 19:48

Diagnostyka dysku czyli skan powierzchni i odczyt ze smart.
Przykładowe oprogramowanie to HD Tune, CrystalDiskInfo, MHDD, Victoria (tylko XP lub z livecd), HDDScan.
Zresztą sam system ma wbudowany moduł do kontrolowania smart na dyskach i kiedy stwierdzi znaczące odchylenia wtedy zaczniesz dostawać komunikaty w chmurce aby zrobić backup.


RE: Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd - beabea - 07.09.2013 21:45

Dziękuję za odpowiedź. A jak mogę sprawdzić, czy ten systemowy moduł jest na pewno włączony i działa prawidłowo? Wyłączałam sobie jakieś usługi i programy startujące z systemem, więc nie wiem czy przypadkiem nie mogłam go wyłączyć. Wprawdzie zmieniłam na uruchamianie normalne ale jak po restarcie ten programik HDD/SDD Alert i tak nie zaczął działać, to znów powyłączałam to wszystko, co wcześniej miałam wyłączone, np. tworzenie kopii zapasowej itp.


RE: Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd - thermalfake - 08.09.2013 10:19

Systemowy mechanizm jest zawsze włączony. Dla użytkownika nie udostępnia zaawansowanych informacji ale jest dla zwykłego usera wystarczający aby zanim dysk padnie mógł wykonać kopię.
Programem HDD/SDD Alert nawet się nie przejmuj, odinstaluj to bo nawet na forach toshiiby nie potrafią sobie z tym poradzić. Wystarczy, że będziesz miała dowolny system do monitorowania w tle
http://traxter-online.net/testowanie-dysku-twardego-w-systemie-windows/


RE: Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd - beabea - 08.09.2013 15:51

OK, dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Wypróbuję sobie ten CrystalDiskInfo. Problem uznaję za rozwiązany Uśmiechnięty


Sprawdzanie dysku - Toshiba HDD/SDD Alert: błąd (rozwiązany) - LadyInBlue - 08.09.2013 19:15

Wątek rozwiązany.