Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Amerykański sąd: Bitcoin to waluta, a nadużycia z jego wykorzystaniem to przestępstwo - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: Amerykański sąd: Bitcoin to waluta, a nadużycia z jego wykorzystaniem to przestępstwo (/amerykanski-sad-bitcoin-to-waluta-a-naduzycia-z-jego-wykorzystaniem-to-przestepstwo-35159-t)



Amerykański sąd: Bitcoin to waluta, a nadużycia z jego wykorzystaniem to przestępstwo - Portator - 09.08.2013 05:20

Sąd w Teksasie uznał, że Bitcoin to waluta, ponieważ może być wykorzystywany jako pieniądze. Tym samym możliwy jest proces twórcy piramidy finansowej, który wykorzystywał Bitcoiny do naciągania Amerykanów.
[Obrazek: e1fdb22ea65a4557daf0b2a25b7ac838.jpg]
Fundusz Bitcoin Savings and Trust (BTCST) utworzony w Stanach Zjednoczonych przez Trendona Shaversa obiecywał zyski na poziomie 1% dziennie każdemu, kto wpłaci mu 50 Bitcoinów. W rzeczywistości naciągacz nie inwestował jednak pozyskanej waluty w żaden sposób, obracając po prostu pieniędzmi, wypłacając pieniądze dzięki składkom nowych inwestorów.

Piramida finansowa została wykryta przez SEC, czyli amerykańskiego regulatora rynku finansowego i sprawa trafiła do sądu. Tendon Shavers był jednak przekonany, że dzięki oparciu swojego „biznesu” na Bitcoinach uda mu się uniknąć odpowiedzialności. Twierdził bowiem, że Bitcoiny nie są pieniędzmi w tradycyjnym tego słowa znaczeniu i w związku z tym, SEC nie może mu zarzucić nadużyć finansowych.

Ku zdziwieniu i niezadowoleniu Shaversa, Sąd Okręgowy dla Wschodniego Okręgu Teksasu uznał jednak, że Bitcoiny jak najbardziej są pieniędzmi, a wyróżnia je tylko to, że jest ograniczona liczba miejsc, w których mogą być używane jako waluta. Ponieważ jednak bez problemu można je wymienić np. na amerykańskie dolary, obowiązują je takie same regulacje prawne, jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy. Tym samym wykorzystywanie ich do przekrętów finansowych może być ścigane z urzędu.

Na wieść o wyroku Teksańskiego sądu w sieci pojawiły się komentarze, że to krok do kontrolowania przez rząd obrotu Bitcoinami. Przedstawiciel Bitcoin Foudnation, Patrick Murck wyjaśnia jednak, że do takiej sytuacji nie dojdzie, a chodzi jedynie o to, by ludzie przestali postrzegać Bitcoiny jako walutę, z którą można zrobić absolutnie wszystko, w tym rzeczy nielegalne.

Źródło: di.com