Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
W 2012 roku hakerzy najczęściej wybierali Javę - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Windows 7 (/windows-7-4-f)
+--- Dział: Newsy i aktualności o Windows 7 (/newsy-i-aktualnosci-o-windows-7-6-f)
+---- Dział: Aktualności i wydarzenia branży IT (/aktualnosci-i-wydarzenia-branzy-it-52-f)
+---- Wątek: W 2012 roku hakerzy najczęściej wybierali Javę (/w-2012-roku-hakerzy-najczesciej-wybierali-jave-29599-t)



W 2012 roku hakerzy najczęściej wybierali Javę - Portator - 03.01.2013 16:20

Kaspersky Lab w podsumowaniu 2012 r. uznał Javę za najczęstszy cel hakerów. Twórcy raportu twierdzą, że aż połowa ataków wykorzystywała luki w oprogramowaniu firmy Oracle (w 2011 r. odsetek ten był o połowę niższy, co wówczas uplasowało Javę na drugiej pozycji). Na kolejnym miejscu znalazł się Adobe Reader, który był celem 28 proc. hakerów. Pracownicy Kaspersky Lab podkreślają przy tym, że Adobe w ostatnich wersjach programu na poważnie zajęło się łataniem luk m.in. poprzez wprowadzenie funkcji Sandbox, która zwiększa odporność aplikacji na exploity. Trzecia lokata przypadła systemowi Windows i przeglądarce Internet Explorer — trzy proc. ataków wykorzystywało odkryte jeszcze w 2010 r. luki.
[Obrazek: 20130103124910_00.png]
Nowym trendem w ubiegłym roku stało się wykorzystywanie luk w urządzeniach z Androidem. Choć system Google'a był celem zaledwie 2 proc. ataków, twórcy raportu zauważyli gwałtowny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania. Niemal 99 proc. wykrytych każdego miesiąca przypadków dotyczyło Androida. Najczęściej były to trojany SMS, moduły wyświetlające reklamy i aplikacje pozwalające hakerom na przejęcie całkowitej kontroli nad smartfonem. Żółtą kartkę dostał Google Bouncer — system antywirusowy, który automatycznie skanuje wszystkie aplikacje dodawane do Google Play.

Według pracowników Kaspersky Lab nie miał on znaczącego wpływu na skalę incydentów związanych z działalnością szkodliwego oprogramowania.

Za: dobreprogramy.pl