Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności (/wylaczenie-komputera-podczas-dlugiej-bezczynnosci-27733-t)



Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - Devzan - 27.10.2012 12:09

Witam. Mam pewne pytanko. Otóż w mojej rodzinie teoretycznie tylko ja bieżąco korzystam z komputera, rzadziej siostry. No, ale teraz mam założone hasełko, więc problemem będzie wejście Cwaniak No i chodzi o to, że po włączeniu, w ekranie logowania, "użytkowanie" rodziny się zakończy i mogą nie wyłączyć komputera (zwłaszcza teraz, gdy jest Win7 i nie orientują się w nim). Chciałbym "zaprogramować" coś takiego, coby komputer się normalnie wyłączył po bezczynności - po prostu taka lepsza wersja wygaszacza. Da się tak?


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - PiotreX - 27.10.2012 12:51

Możesz zrobić takie coś że przejdzie w stan uśpienia.
To coś takie że wyłącza twój komputer, a kiedy go włączysz będziesz miał te same pliki otwarte i wgl.
Definicja Uśpienia według minecrosofta :
Uśpienie to stan oszczędzania energii, który pozwala na szybkie (zwykle w ciągu kilku sekund) przywrócenie pełnej zdolności komputera do działania, gdy użytkownik chce powrócić do pracy. Przełączenie komputera w stan uśpienia przypomina wstrzymanie odtwarzania dysku w odtwarzaczu DVD - komputer natychmiast wstrzymuje wszelkie działania, pozostając gotowym do pracy w momencie wydania takiego polecenia przez użytkownika.
Jeśli chcesz tak zrobić kliknij na wolne miejsce na swym pulpicie prawym przyciskiem myszki. Następnie wybierz opcje personalizuj. Następnie w prawej dolnej części okienka nakliknij Wygaszacz Ekranu. Potem zmień ustawienia zasilania.
Teraz po lewej stronie okna które Ci się ukaże wybierz Zmień Moment Przejścia Komputera W Tryb Komputera.
I przy trzecim napisem wybierz ile minut od bezczynności komputer ma przejść w tryb Uśpienia.


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - thermalfake - 27.10.2012 15:39

Tryb uśpienia lub jeszcze lepiej hibernacji tak ale wznowiony podaniem hasła, inaczej jest bez sensu.
Ponadto nie rzadko w takich wypadkach przejście w tenże stan lub wybudzenie rodzi wiele problemów o czym nierzadko można poczytać.
Skorzystać też można z harmonogramu zadań (stworzyć nowe zadanie wyłączania) kiedy wiesz, że o danej godzinie komputera już nie używasz - np w tygodniu od godziny 9.
Z innych:
http://www.sevenforums.com/general-discussion/203201-how-shut-down-windows-7-after-1hr-idle-time.html


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - Devzan - 28.10.2012 11:18

Nie no, komputera używam nieregularnie więc harmonogram odpada.

Głównie chodzi mi o prąd. Otóż mam prąd na kartę (kupuję X kW i "ładuję") czyli ograniczony, więc nie mogę sobie pozwalać na "szastanie", stąd ten temat. Dlatego stan uśpienia również odpada, bo mimo wszystko jakąś energię pobiera.


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - Modest - 28.10.2012 11:38

Czy która z tych opcji by była dla Ciebie zadowalająca ?

[Obrazek: pomocv2.jpg][/URL]

Uploaded with ImageShack.us


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - Devzan - 28.10.2012 11:55

Nie za bardzo się znam Zadowolony Uśpienie/hibernacja to chyba już pisałem, że odpada. Ale ta praca twardego dysku...

Może uprośćmy pytanie - czy po prostu da się zrobić tak by się WYŁĄCZYŁ? Bez alternatywnych wyjść, chodzi o samo wyłączenie nieszkodliwe dla komputera. Ja ogólnie wiem, że ten mój pomysł jest dość bajkowy i szczerze nie sądziłem, że będzie się dało. Ale gdyby się dało to by się przydał.


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - Modest - 28.10.2012 12:06

Dla mnie hibernacja, jest to wyłączenie komputera tak jakby. Pobieranie energii jest wtedy sprowadzone to minimalnej.


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - thermalfake - 28.10.2012 12:21

To są standardowe ustawienia planu zasilania więc spokojnie można się obejść bez autorskich aplikacji dotyczących zarządzaniem energią. Ponadto nawet nie wspomniano czy to jest laptop (jakiej marki) czy komputer stacjonarny.
W trybie uśpienia pobór energii jest dosłownie znikomy. Można sobie przeliczyć wg swojego sprzętu ile może wynosić taki pobór i przemnożyć przez przybliżony czas w jakim miałby się znajdować skoro jest on nieregularny. W sieci można znaleźć nieco timerów o których była mowa w podanym linku.


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - Devzan - 28.10.2012 17:55

Stacjonarny Uśmiechnięty

A mam takie pytanko - czy wtedy komputer jest słyszalny i świeci się migawka? Aktualnie dysk w idle pracuje dość cicho. I czy aplikacje typu Torrent mogą być włączone. Wtedy mógłbym na noc zostawiać komputer ^^


RE: Wyłączenie komputera podczas długiej bezczynności - thermalfake - 28.10.2012 18:53

Komputer nie jest słyszalny.
Odnośnie drugiej części.
Niestety nie, podczas bezczynności niemal wszelkie urządzenia są odłączane od zasilania w tym karty sieciowe. O takim cichym pobieraniu jakim mówisz lepiej nadał by się dysk sieciowy NAS z funkcją P2P.