Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacji siódemki - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacji siódemki (/jak-naprawic-i-przyspieszyc-system-bez-ponownej-instalacji-siodemki-27013-t)



Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacji siódemki - Maciekkk - 28.09.2012 19:02

Witajcie

Mam zainstalowane obecnie dwa systemy - Viste oraz siódemke. Niestety siódemka od jakiegoś czasu działa tragicznie . Oczekiwanie na odpalenie programu trwa wieki, a wszystko bardzo mocno zacina. Wcześniej nie było takich programów. Nie jest to przyczyna tego, że jest zawalony - poza dwiema grami i maksymalnie kilkunastoma innymi pierdołami nic nie ma.

I teraz mam dwie opcje
- Mogę ponownie zainstalować Windows 7. Jestem dość zielony w tych sprawach i mam do Was pytanie. Czy jedynym sposobem jest format partycji, na której zainstalowany jest system? Nie da się zrobić tego w jakiś inny sposób? Na tym dysku mam dużo ważnych rzeczy, a format wiązałby się ze stratą tych plików.

- Może będziecie mi w stanie pomóc doprowadzeniu systemu do porządku?


Z góry dziękuje za pomoc.


RE: Ponowna instalacja siódemki - thermalfake - 28.09.2012 21:40

Pliki i tak trzeba gdzieś poprzerzucać niestety albo wypalić na płytach DVD, żeby postawić system na czysto.
Jeśli chodzi o metodę mniej inwazyjną:
Będzie wiele rzeczy do sprawdzenia:
- dokładna konfiguracja sprzętowa - zamieścić mi tu plik nfo z systemowego msinfo32.exe/msinfo64.exe lub np raport ze Speccy
- pokazać screeny z systemowego monitora zasobów z poszczególnych zakładek aby było czytelne - resmon.exe
- wygenerować raport html z Belarc Advisor - chodzi mi o to abym wiedział jakie dokładnie oprogramowanie masz zainstalowane oraz w jakich wersjach i jakie poprawki
- zrobić zrzuty w wszystkich zakładek CPU-Z
- udostępnić logi systemowe do analizy
c:\Windows\System32\winevt\Logs\system.evtx
c:\Windows\System32\winevt\Logs\Microsoft-Windows-Diagnostics-Performance%4Operational.evtx
- wykonać porządną diagnostykę dysku i podesłać screeny z programu victoria (pakiet hirensa - http://www.hirensbootcd.org)
- puścić na kilka godzin memtest86 (najlepiej na noc)
- uruchomić na godzinkę - dwie Orthosa/OCCP do testowania stabilności podzespołów
- uruchomić na godzinkę Furmark;a - http://windows7forum.pl/testowanie-kart-...da-13438-t
- uruchomić HW Monitor do monitorowania temperatur i pokazać screen przy działających obu powyżej programach po ok godzinie
- uruchomić program LatencyMon, najlepiej kiedy wszystko zaczyna się lekko dławić i po ok no minucie zrobić zrzut z zakładki Drivers sortując kolumnę Highest Execution malejąco - sprawdza lagi wywołane przez sterowniki
- jeśli pojawiały się jakieś bsody to z lokalizacji c:\windows\minidump spakować wszelkie pliki dmp i je podesłać
- wygenerować raport diagnostyczny systemu html wpisując do cmd perfmon /report
- zapisać stan pracy systemu na krótko przed dławieniem się, puścić sobie odtwarzanie w tle - program Process Monitor i zapisać zdarzenia do pliku pml (tak po jednej dwóch minutach)
- porobić logi wg zaleceń które są w dziale bezpieczeństwo->logi


RE: Ponowna instalacja siódemki - Nostromo - 28.09.2012 22:33

Nieinwazyjna metoda, dla laików:
-skanowanie systemu antywirusem
-przeniesienie ważnych plików(prac), muzyki, zdjęć, filmów, gier na inną(inne) partycje.
-oczyszczenie rejestru
-oczyszczanie dysku
-defragmentacja rejestru i dysku
-sprawdzenie dysku i naprawa błędów
-instalacja najnowszych sterowników
-dopasowanie opcji indeksowania, ew. wyłączenie indeksowania
-ponowna klasyfikacja systemu
Wiele można zrobić narzędziami systemowymi.
Pomocne mogą być
Program antywirusowy np. ClamWin
MalwarebytesAnti-Malware
CCleaner
SlimCleaner(SlimComputer)
WiseCare 365


RE: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacjii siódemki - Maciekkk - 29.09.2012 07:02

Patrząc na ilość rzeczy, którą musiałbym wykonać, dochodzę do wniosku, że lepiej byłoby ponownie zainstalować system - wydaje mi się, że zajmie to dużo mniej czasu.


Czy da się zainstalować go bez formatowania całej partycji?


RE: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacjii siódemki - thermalfake - 29.09.2012 09:32

To już zależy tylko od Ciebie. Pielęgnowanie systemu zawsze wymusza użycie większych lub mniejszych nakładów zależnie od tego jak został zapuszczony.


RE: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacjii siódemki - Maciekkk - 29.09.2012 09:45

Rzecz w tym, że w ogóle nie został zapuszczony.

Da się ponownie zainstalować siódemkę bez formatu całej partycji?


Edit:

W opcjach odzyskiwania jest możliwość ponownej instalacji systemu. Czy istnieje ryzyko, aby podczas tego zostały skasowane jakieś pliki (zdjęcia, filmy, etc.) lub programy, które zainstalowane są na Viście?


RE: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacji siódemki - thermalfake - 30.09.2012 21:46

Tak da się i dane zostaną ale czy to coś akurat da to nikt nie zagwarantuje
http://www.sevenforums.com/tutorials/3413-repair-install.html


RE: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacji siódemki - Maciekkk - 01.10.2012 20:19

Cześć
Normalnie sformatowałem system i jeszcze raz zainstalowałem siódemkę. Wszystko w porządku poza tym, że pozmieniały mi się oznaczenia dysków. Z C na D, a E na C. Mógłby mnie ktoś poinstrułować w jaki sposób wrócić do dawnego oznaczenia?


RE: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacji siódemki - thermalfake - 01.10.2012 22:21

Teraz to po ptakach.
Partycja na której stoi system musi być ta sama tzn mieć tą samą literę. Nie wiem w jaki sposób postawiłeś ten system.


RE: Jak naprawić i przyspieszyć system bez ponownej instalacji siódemki - Nostromo - 02.10.2012 08:26

Jest możliwość naprawy tego "błędu"...instalujesz ponownie(aktywacja systemu później) i wskazujesz partycję C na "drugi" system.
Po instalacji przechodzisz do >Konfiguracji systemu i jako domyślny ustawiasz 7 C:\(Windows) : Bieżący system operacyjny;Domyślny system operacyjny.
Ten z Windows 7 na D:\(Windows) dajesz- Usuń. Potem format partycji D, aktywacja systemu na C:\, i po ptokach.