Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany pagefile.sys waży ponad 15 GB - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Rozwiązany pagefile.sys waży ponad 15 GB (/pagefile-sys-wazy-ponad-15-gb-26608-t)



pagefile.sys waży ponad 15 GB - hewcia33 - 13.09.2012 19:00

Witam!
Od dawna miałem problem z malejącym miejscem(brakowało ponad 30 GB) na dysku c czyli tym z windowsem. Na pewnej stronie znalazłem rade aby sprawdzić dysk programem SpaceSniffer. No i bomba! znalazł mi 2 ogromne pliki hiberfil.sys oraz pagefile.sys. Poczytałem trochę o nich i dowiedziałem się że hiberfil można spokojnie usuwać. Natomiast co do pagefile nie było mowy o usuwaniu więc go nie ruszam ale we wszystkich artykułach, postach a nawet filmikach na YT Proszący mówili że pagefile waży ok 1-2 GB, a mój ponad 15GB ! Jestem pewien że to o wiele za dużo. Chciałbym się więc was zapytać czy da się coś z nim zrobić? jakoś go zmniejszyć?


RE: pagefile.sys waży ponad 15 GB - kalisz1955 - 13.09.2012 20:35

http://www.pcworld.pl/news/346816/Lekcja.1.przyspieszanie.systemu.optymalizacja.pliku.Pagefilesys.html

a tu dotyczy hibernacji
Jak usunąć hiberfil.sys?

Używanie hiberancji powoduje stworzenie pliku hiberfil.sys w katalogu głównym dysku systemowego. Plik ma wielkość taką jak ilość pamięci zainstalowanej w komputerze. W XP wystarczyło wyłączyć hibernację aby się go pozbyć. W Viscie i Windows 7 też tylko...brak tej opcji w control panelu..

Aby to obejść należy:

1. Start kliknij uruchom

2. wpisz CMD i OK (otworzy się wiersz poleceń)

3. w oknie poleceń(CMD.EXE z prawami Administratora) wpisz: powercfg -h off i klikasz Enter


RE: pagefile.sys waży ponad 15 GB - hewcia33 - 13.09.2012 20:54

Dziękuje za szybką odpowiedz. Rozumiem że ten plik powstaje aby usprawnić działanie systemu, to tak jakby dodatkowy ram. W linku piszą że jest ustawiony na 150% fizycznej pamięci ram. W moim komputerze mam 16GB ramu czyli będę maił ten plik wielkości 24GB. Czy przy mojej ilości ramu ten plik jest w ogóle potrzebny i jeżeli nie to czy można go usunąć?


RE: pagefile.sys waży ponad 15 GB - kalisz1955 - 13.09.2012 21:25

Przy takiej ilości RAM możesz wyłaczyć:
Wejdź do Komputer. Kliknij PPM - właściwości, zaawansowane ustawienia systemu - efekty wizualne Ustawienia - zakładka zaawansowane - pamięć wirtualna Zmień. Teraz dla każdej partycji zaznaczasz - Bez pliku stronicowania.