Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Spadki "klatek" w grach - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Spadki "klatek" w grach (/spadki-klatek-w-grach-25261-t)



Spadki "klatek" w grach - piotrass007 - 25.07.2012 19:51

Witam!

Ostatnio zacząłem dostrzegać niewygodny kłopot spadku fps w czasie grania w gry komputerowe. Nie jest to pojedynczy przypadek, dostrzegam go w grach wymagających - Battlefield 3, a także w mniej (jak Team Fortress 2). Pojawia się on zwykle po 10-20 minutach, trwa przez parę minut, potem to wraca do normalności. Czynność się powtarza, z różnym nasileniem i częstotliwością.
Specyfikacja:
Procesor Intel Core i5 M430 2.27 GHz
4 GB RAM
Karta Graficzna AMD Radeon HD 5650 1GB

Jest to laptop Dell Studio 1749.

Proszę o pomoc.


RE: Spadki "klatek" w grach - peciaq - 25.07.2012 21:53

Witam.
Czyli mam rozumieć że gry trochę się tną czasami tak? Sprawdź czy jaka zminimalizujesz grę podczas tych zacięć to reszta systemu też muli?


RE: Spadki "klatek" w grach - piotrass007 - 26.07.2012 12:54

Tak, muli komp. Sprawdzałem w momentach spadku klatek. Zużycie CPU wynosi wtedy 80-90% (wskaźniki gadżetu Windows 7).


RE: Spadki "klatek" w grach - peciaq - 26.07.2012 12:56

Spróbuj podczas zamulania otworzyć menedżera zadań i na zakładce Procesy zobaczyć który proces ma największą liczbą w pozycji CPU.


RE: Spadki "klatek" w grach - piotrass007 - 26.07.2012 21:34

Oto przykładowy screen. Wykonałem go w momencie spadku fpsów w grze. Dwa pierwsze procesy związane są z grą.


RE: Spadki "klatek" w grach - peciaq - 26.07.2012 21:47

Masz tam pozycję procesor. Podczas 'spadku klatek' kliknij na tą pozycję tak aby wyniki były ułożone od najwyższej liczby i wtedy wrzuć screena z takiej sytuacji. Pozwoli mi to określić, który proces powoduje twoje zacięcia.


RE: Spadki "klatek" w grach - piotrass007 - 26.07.2012 21:48

Klikałem na pozycję procesor i nic spoza obecnych tutaj wyników nowego się nie pojawiło.


RE: Spadki "klatek" w grach - piotrass007 - 26.07.2012 23:06

To natomiast screen w czasie "mulenia" w Battlefield 3.


RE: Spadki "klatek" w grach - thermalfake - 27.07.2012 00:07

Peciaq nic to Tobie w zupełności nie da. On Ci może zrobić screen w momencie kiedy ten proces jest w danej chwili nieaktywny więc to się mija z celem. Druga rzecz to manager zadań można sobie do tego typu poszukiwań darować. Do wyłapywania a raczej analizy problemu używa się takich programików jak Process Monitor, Process Explorer które o niebo lepiej dostarczają informacji. Ponadto taka szarpanka wcale nie musi oznaczać, że proces korzysta z zasobów procesora, są jeszcze zasoby I/O np odczyt/zapis na dysk gdzie dane latają po magistrali i ją dławią (choćby usługa indeksowania). Lagi mogą też powstawać na wskutek złego działania sterowników. Ponadto sam system umożliwia śledzenie przebiegu prac używając monitora zasobów perfmon skonfigurowanego tak aby zbierał interesujące nas dane w czasie rzeczywistym. Do rozwiązywania problemów można dorzucić LatencyMon.