Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Nieobsługiwany port USB 2.0 ReadyBoost - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Nieobsługiwany port USB 2.0 ReadyBoost (/nieobslugiwany-port-usb-2-0-readyboost-23501-t)



Nieobsługiwany port USB 2.0 ReadyBoost - altras25 - 06.05.2012 12:31

Witam, Nie będę rozpisywał się co i dlaczego, tylko od razu przejdę do sedna. Chciałem podłączyć dziś kartę SD (przez zewnętrzny czytnik) i użyć funkcji ReadyBoost. Już po wejściu w właściwości karty>zakładka RB pojawiają się komplikacje... Niżej załączam screena. Podłączałem czytnik do każdego portu w komputerze. Co może być powodem tego komunikatu? Sterowniki portów USB? Jeśli tak, to gdzie mogę takowe znaleźć? Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc, niżej screen problemu:
[Obrazek: scaled.php?server=703&filename=p...es=landing]


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - peciaq - 06.05.2012 12:44

Czytnik sam w sobie prawdopodobnie nie obsługuje technologii USB 2.0
Gdybyś podłączył jakiegoś pendrive pod tylny panel bezpośrednio, wtedy by działało.


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - thermalfake - 06.05.2012 18:07

Najczęstsze przypadki:
- płyta główna obsługująca standard usb 1.1 tzw Hi-Speed (ale to musiałby być dosyć wiekowy sprzęt)
- źle skonfigurowana w bios praca kontrolera usb
- zewnętrzny czytnik kart pracuje z max usb 1.1
- przedni front panel obudowy sprzed ery usb 2.0

Najlepiej gdybyś przy opisie problemu podał specyfikacje sprzętu i tego czytnika.


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - altras25 - 06.05.2012 18:51

Specyfikację sprzętu, to jest co konkretnie? Jeżeli chodzi o czytnik, to zbyt wiele Ci o nim nie powiem. Najtańsza szmira "all in 1". Kupiłem go jakieś 2 lata temu za złotówkę- przy okazji zamawiania innego przedmiotu na alle... Jedyne co jest na nim napisane to: USB 2.0 All-in-1 CardReader certified. Link do niego: http://www.alibaba.com/product-gs/346639013/Transparent_All_in_one_card_reader.html . Powiedz, co dokładnie z specyfikacji sprzętu Cię interesuje i gdzie to najlepiej znaleźć Cwaniak


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - thermalfake - 06.05.2012 20:10

Odpal program typu Aida64, Speccy, Everest itp do identyfikacji sprzętu. W zasadzie interesuje mnie płyta główna.
A jeśli chodzi o czytnik - włóż kartę SD (podaj jeszcze jej model) i zrób testu odczytu/zapisu.
Wystarczy Total Commander do kopiowania plików do/z karty. Masz tam informację z jakimi prędkościami odbywa się transfer. Inny sposób to uruchomienie aplikacji Atto Disk Benchmark i zrealizowanie testu (wybierasz kartę i jazda).


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - altras25 - 06.05.2012 20:58

W załączniku podsyłam raport w formacie html z Aida64 dotyczący płyty głównej. Jeśli zaś chodzi o samą kartę, to FMToolkit identyfikuje mi ją jako: Myson myson cs8819a2.(?) Jest to karta, która była dołączona do telefonu komórkowego. Co do prędkości, to: Odczyt 895kb/s zapis 843kb/s. Jeśli jeszcze coś z Aid'y coś potrzebujesz- pisz. Ja będę za jakąś godzinę.[attachment=4283]


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - thermalfake - 06.05.2012 21:14

Cytat:Dla celów ReadyBoost można wykorzystywać większość szybszych urządzeń typu pendrive podłączanych do zewnętrznych portów USB, a także czytników kart flash na wewnętrznej magistrali USB/PCI (stosowanych np. w laptopach). Wymagania to minimum 230 MB wolnego miejsca na urządzeniu, magistrala USB 2.0 oraz wydajność 2,5 MB/s dla odczytu losowych 4 kB porcji danych oraz 1,75 MB/s dla zapisu losowych porcji o wielkości 512 kB.

Po przejrzeniu specyfikacji sprzętu i o ile jest domyślna konfiguracja oraz czytnik rzeczywiście działa przy usb 2.0 to problemem jest sama kart SD - osiągi odczytu/zapisu na poziomie 0.8MB/s to za mało.
Na myśl przychodzi mi jeszcze zainstalowanie sterowników chipsetu dla płyty głównej -> http://www.gigabyte.pl/products/page/mb/ga-m61pm-s2/download/ (od Visty)


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - altras25 - 09.05.2012 20:29

Przepraszam, że dopiero teraz odpisuję, ale jakoś wcześniej nie znalazłem czasu Cwaniak
Niestety, zainstalowanie powyższych sterowników nic nie zmieniło. Spróbuję pożyczyć pendrive'a, który u kolegi się sprawdził i zobaczyć, co wtedy się stanie. Mimo wszystko wielkie podziękowania za chęć pomocy. Cieszy mnie, że chociaż na takich forach można znaleźć kogoś kto się zna, a dodatkowo chce pomóc Cwaniak Gdy spytałem o ten problem swoją "nauczycielkę" informatyki, która pełni tę funkcję tylko po to, by załatać dziurę po byłym nauczycielu i jedyne co potrafi z dziedziny informatyki, to zawołać jakiegoś ucznia, żeby podłączył Jej rzutnik... Powiedziała mi tylko: Musisz iść do jakiegoś specjalisty (A do kogo kurka przyszedłem?- pomyślałem) Dzięki raz jeszcze i życzę miłego wieczoru, cześć!


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - thermalfake - 09.05.2012 21:31

Weź czytnik i kartę, podłącz do innego sprzętu z XP/usb 2.0 i zrób jeszcze raz test transferu. Jeśli problem niskiego transferu się pojawi to masz rozwiązanie.


RE: Nieobsługiwany port USB 2.0- ReadyBoost - altras25 - 10.05.2012 14:13

Zrobię to przy najbliższej okazji Cwaniak Jeszcze raz podziękuję za pomoc. Wątek do zamknięcia.


Nieobsługiwany port USB 2.0 ReadyBoost (rozwiązany) - peciaq - 11.05.2012 11:19

Wątek rozwiązany.