Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Windows 7 zmiana dysku rozruchu z poziomu systemu(nie BIOS) - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Windows 7 zmiana dysku rozruchu z poziomu systemu(nie BIOS) (/windows-7-zmiana-dysku-rozruchu-z-poziomu-systemu-nie-bios-20250-t)



Windows 7 zmiana dysku rozruchu z poziomu systemu(nie BIOS) - Barbatian - 03.12.2011 04:59

Witam,

mam taki problem, a właściwie nie ja tylko kolega Zacieszacz... Jego komputer ma już trochę i nieco daje w kość, więc chcielibyśmy zrobić formata i zainstalować System Windows na czysto. Niestety pojawił się pewien problem, otóż nie ma ekranu z napisem "naciśnij dowolny klawisz, aby rozpocząć rozruch z CD/DVD" - coś takiego. Pomyślałem sobie ok, w biosie się ustawi i wszystko git. Tutaj niestety pojawił się kolejny problem, gdyż nie można wejść w ustawienia biosa, bo nie działa klawisz f2(tym uruchamia ustawienia BIOSA) przy starcie, a kiedy klikamy f12(wybór boot Device), to nie działa cała klawiatura, więc nie można wybrać boot dysku jako CD/DVD, ani nawet zatwierdzić. Trzeba wyłączyć awaryjnie. Moje/nasze pytanie brzmi, czy da się jakoś z poziomu Windows(programem, ustawienia, configiem) czymkolwiek ustawić CD/DVD jako boot device ?

Pozdrawiam Barbatian


RE: Windows 7 zmiana dysku rozruchu z poziomu systemu(nie BIOS) - thermalfake - 03.12.2011 11:30

Więc tak:
- reset biosu ustawi pierwsze urządzenie bootujące jako stacja fdd, potem dyski i na końcu napędy więc odpada
- wyjęcie dysku, podpięcie gdzie indziej, wyczyszczenie mbr'a i partycji systemowej, obojętnie jakby był ustawiony bios , uruchomi rozruch z nośnika
- aktualizacja ze starszego systemu (rozpoczęcie instalacji) to kiepski pomysł
- pożyczyć sprawną klawiaturę, nawet jeśli to lapek to na usb będzie działać - wybór najszybszy i najrozsądniejszy

Cytat:czy da się jakoś z poziomu Windows(programem, ustawienia, configiem) czymkolwiek ustawić CD/DVD jako boot device ?

Nie.


RE: Windows 7 zmiana dysku rozruchu z poziomu systemu(nie BIOS) - Barbatian - 03.12.2011 11:45

No właśnie podpinamy klawiaturę przez USB i też nie działa :-(

Czyli tak naprawdę zostaje wyczyszczenie go poprzez wyjęcie? :-(

No cóż. Dziękuję bardzo za informację i życzę miłego dnia


RE: Windows 7 zmiana dysku rozruchu z poziomu systemu(nie BIOS) - thermalfake - 03.12.2011 16:15

(03.12.2011 11:45)Barbatian napisał(a):  No właśnie podpinamy klawiaturę przez USB i też nie działa :-(

Na PS/2 powinna bez problemu działać, część płyt głównych ma domyślnie wyłączoną obsługę myszki/klawiatury przez usb stąd problem.