Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Uruchomienie AHCI na Windows 7 x64 - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Uruchomienie AHCI na Windows 7 x64 (/uruchomienie-ahci-na-windows-7-x64-20193-t)



Uruchomienie AHCI na Windows 7 x64 - pypciu - 29.11.2011 18:45

Witam!

http://dawka.wordpress.com/2010/02/06/jak-uruchomic-ahci-po-zainstalowaniu-windows-7/

Interesuje mnie uruchomienie tego trybu na moim dysku:

[Obrazek: cristaly.jpg]

I tutaj pojawia się moje laickie pytanie: Niby dysk w standardzie SATA (nie znam sie na tym więc proszę o wyrozumiałość), ale widzę, że w sekcji "interfejs" w programie CrystalDisk info jest napisane "Serial ATA" - chodzi o kabel? tryb AHCI da się włączyć tylko na dyskach SATA? Czy mogę mieć jakiś problem z uruchomieniem tego?

Pozdrawiam!

EDIT:

Nie wiem, czy załączony screenshot jest widoczny, dlatego ładuje opis dysku:

SAMSUNG HD103SI 1TB
Tryb transferu: SATA/300
Interfejs: Serial ATA
SMART, APM, AAM, NCQ, 48bit LBA

nie wiem co jeszcze może się przydać. Aha - strasznie głośny sukinkot Uśmiechnięty


RE: Uruchomienie AHCI na Windows 7 x64 - thermalfake - 29.11.2011 23:26

(29.11.2011 18:45)pypciu napisał(a):  Witam!

I tutaj pojawia się moje laickie pytanie: Niby dysk w standardzie SATA (nie znam sie na tym więc proszę o wyrozumiałość), ale widzę, że w sekcji "interfejs" w programie CrystalDisk info jest napisane "Serial ATA" - chodzi o kabel?

SATA to zamienna nazwa Serial ATA i niczym się nie różnią oprócz oczywiście kolejnych standardów I/II/III.
Jak chcesz coś więcej wiedzieć to zajrzyj chociażby do popularnej wikipedii.

Cytat:tryb AHCI da się włączyć tylko na dyskach SATA?

Kontroler SATA obsługujący urządzenia w tym standardzie może pracować w trybach IDE (tzw ATA lub zamiennie PATA), AHCI i RAID.
W starszych płytach gdzie nie ma kontrolera sata nie da się ustawić ahci.

Cytat:nie wiem co jeszcze może się przydać. Aha - strasznie głośny sukinkot Uśmiechnięty

Dysk czy coś innego ?


RE: Uruchomienie AHCI na Windows 7 x64 - pypciu - 30.11.2011 15:43

Dzieki za odp!

Tak, głośny dysk. Ale na forach czytałem, że on tak podobno ma i rżnie te swoje talerze od nowości ... szkoda troche.

W takim razie rozumiem, że nie ma żadnych przeciwskazań, żebym uaktywnił ten tryb w biosie? Jeżeli nie, to ostatnia rzeczą, jaka mnie interesuje, jest awaryjność. Ludzie pisali o pojawianiu sie bluescreenów czy restarcie systemu podczas ładowania. Jaka jest szansa, że po ustawieniu rejestru i biosu bedzie mi wszystko działać? (oczywiście jeżeli sam niczego nie przekręcę). No i czy jest to warte śweczki, skoro mam teraz tryb IDE