Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (rozwiązany) - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Konfiguracja i optymalizacja Windows 7 (/konfiguracja-i-optymalizacja-windows-7-9-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (rozwiązany) (/zwiekszanie-pojemnosci-partycji-podstawowej-rozwiazany-19193-t)

Strony: 1 2


Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (rozwiązany) - vilkendor - 15.10.2011 08:19

Witam. Postanowiłem sobie zwiększyć pojemność partycji systemowej c: . Wydzieliłem wolne miejsce z partycji d: za pomocą systemowego Zarządzania komputerem. Niestety nie mogę ich przydzielić do partycji c:(opcja 'rozszerz wolumin...' jest nieaktywna). Czy można powiększyć obszar partycji c:? Ewntualnie jak nie systemowo to przez jakiś inny programik?


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - peciaq - 15.10.2011 10:16

GParted na przykład.
Albo Partition Magic.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - bodziulla - 15.10.2011 13:59

Hej.
Możesz użyć oprogramowania jak wskazał Peciaq a tutaj masz instrukcję co i jak masz zrobić:
http://windows7forum.pl/dbamy-o-kondycje-dysku-i-backup-systemu-porada-t-7366.html

Pzdr


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - vilkendor - 15.10.2011 21:05

Czyli systemowo nie da rady? Chodzi mi o ten program w narzędziach administracyjnych(zarządzanie komputerem).


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - Nostromo - 15.10.2011 21:13

Piszesz:
"...Niestety nie mogę ich przydzielić do partycji c:(opcja 'rozszerz wolumin...' jest nieaktywna)..."
to jak chcesz inaczej jak nie programem zewnętrznym, patrz uważnie co piszesz.
Chyba, że "systemowo" postawisz System od nowa i podczas instalacji podzielisz dysk na partycje jak ci odpowiada.

Ps. wydzieliłeś miejsce z partycji D: (czyli co - podzieliłeś D:?) a usunąłeś wolumin? Może dlatego C: nie widzi wolnego miejsca do rozszerzenia?
Pokaż screen z Zarządzania dyskami.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - vilkendor - 25.10.2011 14:59

Chodziło mi o to, że może trzeba zdefragmentować dyski albo coś podobnego.
Screen:
[Obrazek: fvh91c9jf9zdrd2xbirj.png]


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - techdive - 25.10.2011 15:50

start/cmd jako administrator.

1. wpisujesz diskpart
po uruchomieniu się DISKPART>
2. wpisujesz list volume (enter)
sprawdzasz nr partycji c
3. wpisujesz po kolei
4. select disk 0 (enter)
5. select partition X (enter) " x - numer partycji"
6. extend size=126950 (enter)(ponieważ diskpart przyjmuje komendy w MB)


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - vilkendor - 25.10.2011 16:00

Błąd
[Obrazek: qvi48cc3m299h87ek2o.jpg]


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - techdive - 25.10.2011 16:10

Ponieważ najpierw nie dziel partycji d tylko zwolnij miejsce
Wpisujesz diskpart
po uruchomieniu się DISKPART>
wpisujesz po kolei
select disk 0 (enter)
select partition 3 (enter)
SHRINK DESIRED=120000 MINIMUM=100000 (enter)

Sprawdzasz o ile zmniejszył się dysk D ale nie tymi obrazkami tylko w diskpart wpisując list volume

2. wpisujesz list volume (enter)
sprawdzasz nr partycji c
3. wpisujesz po kolei
4. select disk 0 (enter)
5. select partition 2 (enter)
6. extend size= Z (enter) (ponieważ diskpart przyjmuje komendy w MB) Z o ile zmniejszył się dysk D
Tylko najpierw przywróć dysk d do normalnych rozmiarów ale to chyba oczywiste


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - vilkendor - 25.10.2011 20:33

[Obrazek: w0y1zphvqte6z7ns9q1q.png]

Kolejny błąd, powiedzcie co robie nie tak.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - techdive - 25.10.2011 22:44

Najpierw przywróć dysk d do normalnego stanu
diskpart
select disk 0 (enter)
select volume 3 (enter)
extend (enter) przywróciliśmy dysk D: do poprzedniego stanu. polecenie extend rozszerza na całą wolną przestrzeń dany dysk wirtualny a extend size=X o X MB.
Ponieważ rozszerzanie woluminu może następować tylko o miejsce bezpośrednio za nim teraz możemy rozpocząć działania aby zwiększyć dysk C:.
Jak to zrobisz daj znać to napiszę dalej.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - vilkendor - 26.10.2011 15:16

[Obrazek: 6tg4ynq450wnxtrkow7.png]
I co dalej?


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - techdive - 26.10.2011 15:23

Rzuć mi teraz PrntScr z list volume i napisz jakiej wielkości mają być poszczególne partycje.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - KUKA1 - 26.10.2011 15:33

(15.10.2011 08:19)vilkendor napisał(a):  Witam. Postanowiłem sobie zwiększyć pojemność partycji systemowej c: . Wydzieliłem wolne miejsce z partycji d: za pomocą systemowego Zarządzania komputerem. Niestety nie mogę ich przydzielić do partycji c:(opcja 'rozszerz wolumin...' jest nieaktywna). Czy można powiększyć obszar partycji c:? Ewntualnie jak nie systemowo to przez jakiś inny programik?
Pobaw się EASEUS Partition Master Home Edition.
Dziecinnie prosty programik.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - vilkendor - 26.10.2011 16:09

[Obrazek: 4wqysvz080hksnpu908o.png]
C: 177GB + 165GB z D: = 342GB
D: tu niech pozostanie 100GB


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - techdive - 26.10.2011 16:48

diskpart
select disk 0 (enter)
select partition 3 (enter)
delete partition (enter)
diskpart usunie partycje d. Nie możesz mieć danych ponieważ je utracisz. KOPIA!
select disk 0 (enter)
select partition 2 (enter)
extend size=165000 (enter)
dostaniesz komunikat o powiększeniu partycji C:\
select disk 0 (enter)
create partition primary size=100000 (enter)
format fs=ntfs (enter)
active (enter)
jeżeli napisze że nie ma miejsca oznacza że zarezerwował sobie kilka mega i powtórz
select disk 0 (enter)
create partition primary size=90000 (enter) Potem zwiększymy do maxa
format fs=ntfs (enter)
active (enter)
jak już utworzy to wszystko daj PrntScr z list volume i list partition (select disk 0 i list partition)


PS. EASEUS Partition Master Home Edition tworzy dyski logiczne a nie primary partition. Zobacz na scrina z "obrazków" czyli zarządzania dyskami na początku tego wątku.
Jakimś programen partycja primary została podzielona na dwa dyski logiczne. ale partycja 3 dalej miała takie same rozmiary i tylko składała się z 2 dysków. Widać to dokładnie. zielona obwódka.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - KUKA1 - 26.10.2011 18:14

Przecież można to zrobić bez usuwania danych z D, wystarczy przenieść/połączyć wolne miejsce na D, a potem zabrać sobie te 126 GB z POCZĄTKU PARTYCJI D, a nie końca (Programem EASEUS) i rozszerzyć nieprzydzielony obszar na C.


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - techdive - 26.10.2011 18:27

wolne miejsce jest na partycji rozszerzonej 3 (araczej było, już go nie ma). I został tam utworzony w obrębie tej partycji dysk logiczny d i wolne miejsce. Ale partycja primary 3 (podstawowa) nie zmieniła rozmiaru. Można zmniejszyć primary 3, ale zwiększyć możesz primary 4. Takie działania jak ty mówisz są dostępne jedynie w obrębie partycji rozszerzonej na dyskach logicznych. nie możesz dyskiem logicznym z jednej partycji zabierać czegokolwiek z drugiej partycji primary. Nie da rady operować mieszająć dyski logiczne voluminy partycje podstawowe. Najpierw trzeba się na coś zdecydować. Albo tworzymy jedna partycję rozszerzoną obejmująca dyski logiczne C,D,E i działamy ale inne zasady są kiedy na dysku 0 są trzy partycje podstawowe. I tak powinno zostać. Partycja primary uwalnia miejsce zawsze za sobą.
Rozszerzać partycje możesz do przodu do tyłu zawsze sąsiadująco.
To co mówisz jest działaniem na dyskach logicznych w obrębie partycji


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - vilkendor - 27.10.2011 20:03

[Obrazek: 6eqk269p2z6z9m48pfy.png]
Kolejny błąd, potrzebne wymuszenie


RE: Zwiększanie pojemności partycji podstawowej (c:) - techdive - 27.10.2011 20:28

a rzuć mi PrntScr z list vilume i list partition (select disk 0 enter select partition enter)