Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Instalacja Windows 7 obok Windows XP - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Instalacja Windows 7 obok Windows XP (/instalacja-windows-7-obok-windows-xp-18762-t)



Instalacja Windows 7 obok Windows XP - pegaz23 - 22.09.2011 11:45

Witam,
przymierzam się do instalacji W7 64bit na PC - mam już Windowsa XP 32 bit. Dysk mam podzielony nastepująco: dysk C - system XP - partycja podstawowa, dysk D, E i F - dyski logiczne z danymi. dysk G i H - napędy. Wydzieliłem na samym końcu 100GB z dysku F i powstał dysk I.
1. Czy instalacja W7 na I bedzie ok, czy mam tworzyć dyski logiczne blisko dysku C?
2. Gdy juz będę miał 2 systemy i będę chciał w przyszłości usunąć W7 z I - jak zrobie format to czy XP będzie działał z C?
3. Albo gdy znudzi mi się XP i będę chciał zostawić W7 to czy będzie możliwe usunięcie XP i jakoś przeniesienie W7 na C (połączenie partycji itp)?

pozdrawiam
Marcin


RE: Instalacja Windows 7 obok Windows XP - thermalfake - 22.09.2011 19:20

ad 1. Trochę źle rozumujesz.
Ze względu na ograniczenia ntfs'a możesz mieć max 3 partycje podstawowe i jedną rozszerzoną z dyskami logicznymi. W przypadku gdy chcesz dodatkowo położyć Win 7 musisz po pierwsze wygospodarować partycję 100mb jako boot (zastrzeżona aktywna) i MUSI być ona podstawowa inaczej żaden system z niej nie wystartuje. Sama partycja systemowa z Win 7 może być już logiczna i gdziekolwiek założona. W zasadzie przed instalacja załatwić to dobrze dowolnym programem partycjonującym.
ad 2. Tak, będzie działało ale wcześniej za pomocą jakiegoś edytora bcedit np easybcd usuń wpis o win7 a potem już możesz przeformatować.
ad 3. Jak będą stały obok siebie usuwasz tą z XP, rozszerzasz na miejsce starej. Potem trzeba jeszcze zrobić opcję naprawy Win 7 zgodnie jak w tym wątku
http://answers.microsoft.com/en-us/windows/forum/windows_7-windows_install/remove-XP-partition-to-the-left-of-windows-7/7fdea384-c969-44f0-9922-ae16970e1fee


RE: Instalacja Windows 7 obok Windows XP - pegaz23 - 22.09.2011 20:41

od 1. acha, czyli muszę z podstawowej jeszcze wyodrębnić 100mb i mogę instalować W7 na dysku I? a może lepiej będzie jak stworzę jakoś kolejną partycję podstawową koło dysku C np D (oczywiście oprócz tych 100mb)?
od 3. jak XP jest na podstawowej, a W7 na logicznym, to po usunięciu XP i rozszerzeniu mogę dołączyć do podstawowej partycji ten logiczny z W7?
Jaki polecasz program do partycjonowania żeby zrobić te partycje?