Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Zalecana wielkość partycji systemowej. - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Zalecana wielkość partycji systemowej. (/zalecana-wielkosc-partycji-systemowej-18644-t)



Zalecana wielkość partycji systemowej. - MorhenPL - 16.09.2011 23:21

Witam.

Mam dysk twardy wielkości 1TB. W danej chwili partycja systemowa wynosi 20GB i reszte to co zostało mam podzielone na dwie równe części. Czy jest jakiś sens zmieniać wielkość partycji systemowej? Wiem, że minimalnie może być 10GB ale czy jest też jakaś wielkość, która jest zalecana?

Proszę o radę.

Pozdrawiam serdecznie.


RE: Zalecana wielkość partycji systemowej. - thermalfake - 16.09.2011 23:46

Zostaw sobie na obie partycje 900GB a resztę ~ 70GB przeznacz na systemową. Masz duży hdd więc po co utrudniać sobie życie.


RE: Zalecana wielkość partycji systemowej. - sybic - 17.09.2011 07:00

Wszystko zależy od stylu pracy. Są tacy, którzy na partycje systemową wrzucają wszystkie programy, a i jeszcze lubią tworzyć robocze dokumenty w katalogu Users (niestety większość programów defaultowo jest tak skonfigurowana). Dla tych 100 GB może być mało.
Są tacy, którzy na partycji systemowej trzymają tylko system, wszelkie tempy mają przeniesione w inne miejsce i nawet programy instalują na innej partycji, lub przenoszą je na inną partycje za pomocą linków symbolicznych. Dla tych 20 GB będzie aż nadto, a 10 GB idealnie.
Można dodać, że ta druga opcja (trzymania na partycji systemowej tylko systemu) ma pewną zaletę. Mianowicie taką, że szybko można zrobić kopię całej partycji (do 2 min) i w miarę potrzeby szybkie jej odtworzenie.
Tak wiec sam sobie musisz odpowiedzieć jakie styl preferujesz.


RE: Zalecana wielkość partycji systemowej. - mikolaj04 - 18.09.2011 15:40

Ja tak mam od lat i działa wszystko szybciej Uśmiechnięty
Mam partycję z systemem C: na D: instaluje programy a na E: mam instal gry
Rozmiar całkowity 2673.5 GB (1148.9 GB wolne) taką mam pojemność all Uśmiechnięty


RE: Zalecana wielkość partycji systemowej. - peppa_814 - 18.09.2011 16:11

Ja dysk wielkości 1 TB mam podzielony następująco:
250 GB - System (instaluję tam programy, gry itp. dlatego jej rozmiar jest tak duży)
20 GB - Pliki instalacyjne aplikacji
160 GB - Muzyka
501 GB - Pozostałe "multimedia" Cwaniak


RE: Zalecana wielkość partycji systemowej. - pytek - 23.11.2011 20:11

Mogę ci powiedzieć (myślę że to najlepszy sposób):
Na 1 partycji zostaw może z 20-30gb ->system
Na 2 partycji instalki ok.30-50gb
Na 3 partycji zrób sobie śmieci tzn. (gry/mp3/filmy itd.)
Na 4 (ewentualnie) możesz instalować różne programy (nie będziesz musiał szperać po dysku a tak to wszystko ładnie posegregowane)
dużym plusem jest to że system sprawniej działa


RE: Zalecana wielkość partycji systemowej. - grzechu5444 - 23.11.2011 21:21

Na systemową partycje dałem 181 gb tak jak miałem zrobione fabrycznie.