Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Problem z dyskiem podczas instalacji - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Problem z dyskiem podczas instalacji (/problem-z-dyskiem-podczas-instalacji-18102-t)



Problem z dyskiem podczas instalacji - filosofem - 19.08.2011 10:48

Witam.
Posiadam notebook Samsung RC 520.
Instalowałem na nim wcześniej Windows 7 Professional x64 i wszystko poszło bez problemu.
Wczoraj, podczas instalacji i wyboru partycji dostałem następujący komunikat:
"Nie można zainstalować systemu Windows na tym dysku. Wybrany dysk zawiera tabelę partycji MBR. W systemach z interfejsem EFI, system windows można instalować tylko na dyskach GPT".
Oczywiście problem dotyczy każdej z partycji.
Poszukałem trochę na ten temat w pomocy Windows i piszą tam, że jest to znany problem i w Windowsach 7 wystarczy po prostu kliknąć "dalej". W moim przypadku opcja ta jest zablokowana i nie mogę nic zrobić.
Byłbym wdzięczny za jakikolwiek poradnik krok po kroku, który pomógłby mi z uporaniem się tą instalacją.
Dziękuję z góry.


RE: Problem z dyskiem podczas instalacji - thermalfake - 19.08.2011 11:24

Odpal nośnik z systemem, wciskaj Shift +F10 aż wejdziesz do konsoli odzyskiwania.
Teraz komendy
Cytat:diskpart
list disk
zobacz pod którym numerem widnieje twój dysk
select disk x
clean
convert gpt
exit

Rzeczą jaką musisz zrobić przed to zarchiwizować dane na innym nośniku bo czyścimy całą strukturę.
Nie wiem jak wygląda sprawa z ukrytą partycją recovery, nośniki już masz, czy masz swój system oem ?


RE: Problem z dyskiem podczas instalacji - filosofem - 19.08.2011 11:41

Sprawa wygląda tak, że notebook miał preinstalowany system Windows 7 Home Premium, a że dzięki uczelni i programowi MSDN AA mam dostęp do legalnego Windows 7 Professional, to postanowiłem zainstalować tę drugę wersję. Raz udało się bez problemów, a teraz pojawił się opisywany wyżej problem.
Do notebooka dołączona była płyta z Windowsem i odzyskiwaniem, ale one reagują tak samo.
Mógłbyś jeszcze dokładnie powiedzieć, co rozumiesz przez:

Cytat:Rzeczą jaką musisz zrobić przed to zarchiwizować dane na innym nośniku bo czyścimy całą strukturę.

Nie bardzo mam co archiwizować, bo wszystkie partcyje wyglądają na sformatowane. Pytam, bo nie chcę uszkodzić komputera, a z moim poziomem wiedzy to możliwe.
Jak tylko odpowiesz, spróbuję wykonać to, co powiedziałeś. Dzięki!

PS Co myślisz o sformatowaniu dysków za pomocą live CD któregoś z Linuxów? Tak radzą inni ludzie, ale to forum wygląda zdecydowanie najbardziej profesjonalnie.


RE: Problem z dyskiem podczas instalacji - thermalfake - 19.08.2011 12:39

Samo formatowanie nic nie da. Poszperam po necie jak to jeszcze obejść to dam znać.


RE: Problem z dyskiem podczas instalacji - filosofem - 19.08.2011 14:13

Wypróbowałem polecone przez Ciebie komendy i Windows się instaluje. Zrobił wprawdzie jedną wielką partycję, ale sam start właściwej instalacji to milowy krok. Mam nadzieję, że przebiegnie ona bez dalszych problemów.
Teraz tylko poszukać narzędzia do partycjonowania bez utraty danych i jestem w domu.

WIELKIE DZIĘKI, thermalfake!


RE: Problem z dyskiem podczas instalacji - thermalfake - 19.08.2011 16:03

Tylko wiesz, że teraz przywracanie systemu przy starcie [F4] z Samsung Recovery Solution nie zadziała bo cały dysk jest wyczyszczony - inaczej konwersji nie da się zrobić.
Przepartycjonować to już nie problem albo funkcją systemową w zarządzaniu dyskami albo bootowalny program typu Partition Wizard, Easeus Partition Master.