Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Problem z dyskami ATA po dołożeniu RAMu - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Problem z dyskami ATA po dołożeniu RAMu (/problem-z-dyskami-ata-po-dolozeniu-ramu-17655-t)



Problem z dyskami ATA po dołożeniu RAMu - gregorr7 - 29.07.2011 17:53

Witam

Mam problem z dyskami ATA. Opiszę wszystko po kolei. Płyta główna Asus P5K. 2GB Ramu na jednej kośći. Dysk SATA z systemem oraz dysk ATA i DVD na jednej taśmie. Wszystko śmigało pięknie, ale zachciało mi się więcej pamięci. Kupiłem kość na Allegro. Wprawdzie nie tej samej firmy jaką już mam, ale o tych samych parametrach. Po założeniu i odpaleniu kompa zniknęły napędy ATA - dysk i DVD. W Biosie są widoczne. W Windowsie dysk również. Jednak nie mogę zainicjować go. Wyświetla komunikat "Nie można wykonać żądania z powodu błędu urządzenia We/Wy". Myślałem też o przeinstalowaniu systemu. DVD nie chce jednak odpalić płyty instalacyjnej. Wygląda to na problem sprzętowy. Dodam od razu, że sprawdzałem już komputer z jedną kością ramu (2gb) i wtedy śmiga bez problemu. Nie zależnie czy jest to stara kość, czy ta nowo zakupiona. Gdy tylko założę dwie kości system nie widzi sprzętu na taśmie ATA.


RE: Problem z dyskami ATA po dołożeniu RAMu - thermalfake - 29.07.2011 18:19

Na początek aktualizacja bios.
Chciałbym wiedzieć dokładny model płyty i obu kości pamięci, wersja bios.
Jak kostki są włożone, jakiego rodzaju - jedno/dwustronne.


RE: Problem z dyskami ATA po dołożeniu RAMu - gregorr7 - 29.07.2011 18:50

Przesyłam zrzuty z CPU-Z. Bios jest najnowszy, tzn ostatni dostępny dla tej płyty. Kości są dwustronne. Teraz mam założone trzy kości po 2gb. Taśmę od napędów ATA odłączyłem od płyty.


RE: Problem z dyskami ATA po dołożeniu RAMu - thermalfake - 29.07.2011 20:43

Tak to czasem bywa, jeśli parowane kości nic tu nie podziałają to ja nie mam innych pomysłów. Grzebanie w ustawieniach timingów raczej nie przyniesie zamierzonego celu.
Chipy na pamięciach gryzą się między sobą i chipsetem, stąd działa to dość nie przewidywalnie.