Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Software (/software-27-f)
+---- Dział: Gry (/gry-29-f)
+---- Wątek: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? (/jak-ustawic-uzywany-directx-w-danej-grze-16928-t)



Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - Smokofenek - 26.06.2011 21:28

No dobra. Mam grę, która wymaga dx 8.1 a ja mam zainstalowany dx 11. Jak zmienić aby gra włączała się w direct'cie 8.1 a nie 11?

W grach Steam można w ustawieniach w parametrach startowych dodać -dxlevel xx i wtedy się zmieni. A jak to zrobić w normalnych skrótach?

Z góry dzięki za odpowiedź.


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - War_3_ - 26.06.2011 22:41

W większości się nie da. Doinstaluj DX 9.0c i będziesz miał wsparcie dla starszych directów.


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - Smokofenek - 26.06.2011 23:18

(26.06.2011 22:41)War_3_ napisał(a):  W większości się nie da. Doinstaluj DX 9.0c i będziesz miał wsparcie dla starszych directów.

Tzn. mam dodać DX 9.0 aby móc używać tych starszych? Bo np. w Counter-Strike: Source gram już na 8.0 (ale to od Steam).


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - War_3_ - 27.06.2011 06:48

DX 9.0c jest kompatybilny wstecz. DX 11 emuluje starsze direct'y - co nie zawsze sprawdza się jak powinno.


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - Smokofenek - 27.06.2011 07:56

Hmmm. A czy to nie spowoduje spadek fps'ów?
Bo chyba starsze directy = gorsze, nie? Tzn. w tym sensie, że mniej klatek na sekundę.
Być może właśnie z tego powodu, iż mam dx 11 właśnie i on emuluje tego dx 8.0, fps'y się zwiększają zamiast zmniejszać?
Tzn. ja nie wiem, tak tylko pytam.

Czytałem w necie o dx 8.1 - pisało coś o tym, że więcej klatek na sekundę w porównaniu z wcześniejszymi wersjami, tzn. że chyba im nowszy direct tym więcej daje fps'ów. Stąd to pytanie u góry.


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - War_3_ - 27.06.2011 08:08

To nie do końca tak - sam dx daje obsługę pewnych funkcji karty graficznej. Gdy jak są tworzone, grafika zazwyczaj jest robiona w standardzie dx xx, im starsze gry, tym starszy standard. Dx 9.0c obsługuje wszystkie starsze DX'y , gdzie wersja 11 jest "samodzielna" - dlatego emuluje starsze. A próbowałeś kiedyś emulować gry np. z PS 2 ? Jeżeli nie, to zobacz na youtubie efekty - często to jest niegrywalne, mimo że emulacja teoretycznie daje radę. Problem polega właśnie na emulacji - to tylko "udawanie" że umie się wykorzystać wszystkie funkcje, a naprawdę to czasem nawet 5% nie wyciąga.
Po za tym emulowane starsze directy nie mają pełni możliwości, po prostu niektóre standardy nie są już wspierane, stąd potrzeba doinstalowania 9.0c (najstabilniejszy z "starych") żeby uzyskać pełne możliwości.

I nie, nowszy dx nie daje więcej FPS, na liczbę klatek składa się więcej rzeczy.


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - Smokofenek - 27.06.2011 08:15

Ok, wielkie dzięki Uśmiechnięty To już zabieram się za instalację ;p
Tylko pytanie: to mi nie zastąpi obecnego tylko doda tego drugiego, tak?


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - War_3_ - 27.06.2011 08:18

Nie, nie zastąpi. Dogra brakujące biblioteki i doda obsługę niektórych funkcji. I będziesz miał DX 9 + Dx 11 .


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - Smokofenek - 27.06.2011 08:30

Mam jeszcze jedno pytanie: Skąd program będzie wiedział, że ma włączyć dx 9.0 a nie 11?
Np. jak wybiorę żeby otwierał się przez 8.0 to skąd będzie wiedział którego directa użyć?


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - War_3_ - 27.06.2011 08:39

Gra użyje tego dla którego została przewidziana tj. starsze gry będą używać 9 - nowszego nie widzą, nowsze gry (zależnie czy obsługują 10 lub 11) będą używały nowszego directa. A dokładniej mówiąc - będą używały odpowiednich dla siebie bibliotek directa, zamiast emulowanych.


RE: Jak ustawić używany DirectX w danej grze? - Smokofenek - 27.06.2011 09:25

(27.06.2011 08:39)War_3_ napisał(a):  Gra użyje tego dla którego została przewidziana tj. starsze gry będą używać 9 - nowszego nie widzą, nowsze gry (zależnie czy obsługują 10 lub 11) będą używały nowszego directa. A dokładniej mówiąc - będą używały odpowiednich dla siebie bibliotek directa, zamiast emulowanych.

Oh, dzięki raz jeszcze Uśmiechnięty
Pograłem właśnie w CS: Source'a i w teście wydajności zwiększyły się fps'y o dość dużo. No i gra stała się płynniejsza Zacieszacz