Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? (/dwa-dyski-twarde-jak-podlaczyc-16551-t)



Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - nikwlaz - 08.06.2011 12:42

Witam. Chciałbym podłączyć jeszcze jeden dysk twardy, aby zrzucić sobie pliki ze starego, na nowy dysk. Jak zrobić, żeby poprzez mój komputer, był widziany mój stary dysk 500GB?


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - rafi993 - 08.06.2011 12:45

Po prostu wyłączyć komputer i podłączyć swój drugi dysk automatycznie zostanie wykryty


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - nikwlaz - 08.06.2011 12:47

(08.06.2011 12:45)rafi993 napisał(a):  Po prostu wyłączyć komputer i podłączyć swój drugi dysk automatycznie zostanie wykryty

W BIOSie nie musze nic zmieniać?


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - bar123tek - 08.06.2011 12:57

Możesz ustawic w zakladce BOOT z ktorego dysku ma czytac system


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - rafi993 - 08.06.2011 13:59

Cytat:Możesz ustawic w zakladce BOOT z ktorego dysku ma czytac system

Ale on chce startować z dysku starego chyba. Jak tak to nic nie musi zmieniać


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - thermalfake - 08.06.2011 21:44

Podłącz nowy hdd pod dowolny port sata na płycie głównej. Wejdź do bios-u, w opcji hdd boot sequence (nie mylić ze zwykłym ustawianiem kolejności) wybierz stary hdd jako pierwszy ( może się zdarzyć iż wepniesz nowszy pod wcześniejszy kanał sata co wywoła automatyczny start z niego). Po uruchomieniu systemu rozpozna nowy sprzęt i sterowniki. Twoim ostatnim zadaniem jest go rozpartycjonować np za pomocą narzędzia zaządzania dyskami. Wtedy stanie się widoczny do kopiowania.


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - nikwlaz - 09.06.2011 11:33

Po wejściu w zakładke BOOT w BIOSie, mam tam coś takiego jak Boot option priorities. Problem w tym ze kolejność bootowania mogę ustalić tylko dla nowego HDD i dla DVD-ROMa.


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - thermalfake - 09.06.2011 14:05

Jaka płyta główna ? Hard drive boot sequence lub boot order coś w ten deseń zależnie od biosu jaki masz.


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - nikwlaz - 09.06.2011 15:26

Płyta głowna ASUS P8H61


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - thermalfake - 09.06.2011 16:14

Ta płyta ma już opcję EFI.

Przy starcie można wcisnąć klawisz F8 tzw boot menu i wybierasz urządzenie do rozruchu.

[Obrazek: asus1q.jpg]

[Obrazek: asus2j.jpg]


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - nikwlaz - 09.06.2011 17:39

Mam wybrac tam stary HDD (z którego będę kopiował pliki) czy nowy HDD ( na który będe kopiował pliki)?
I oczywiście wybieram to w Boot option priorities, Boot option #1?


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - thermalfake - 09.06.2011 18:59

A z czego uruchomilłbyś system Zacieszacz
Rozruch jest z tego co ma system i pliki do kopiowania, trochę pomyślunku. Żeby był widoczny ten nowy musisz na nim utworzyć partycje jak wcześniej pisałem.


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - nikwlaz - 09.06.2011 20:30

(09.06.2011 18:59)thermalfake napisał(a):  A z czego uruchomilłbyś system Zacieszacz
Rozruch jest z tego co ma system i pliki do kopiowania, trochę pomyślunku. Żeby był widoczny ten nowy musisz na nim utworzyć partycje jak wcześniej pisałem.

Chodzi mi o to, że na starym dysku zostawiłem sporo muzyki, filmów, dokumentów. Teraz aktualnie pracuję na nowym HDD i chce podłaczyć stary, aby moc z niego skopiować pliki.


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - thermalfake - 10.06.2011 08:06

Treść pierwszego posta sugerowała na to, że nowszy dopiero podłączasz po zakupie. W takim razie startuj z nowego, nie będzie żadnych problemów. Temat uważam za zakończony.


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - nikwlaz - 10.06.2011 15:58

Gdy podpinam drugi dysk (stary, ten z plikami do zgrania) system nie może go znaleźć, musze coś jeszcze właczyć? System tak jakby w ogólnie nie poznaje, że coś zostało podpięte. Nie ma żadnych informacji o nowym sprzęcie.


RE: Dwa dyski twarde - jak podłaczyć? - thermalfake - 10.06.2011 16:20

Sprawę może uratować jeśli nie chcesz grzebać płyta ratunkowa live cd np hiren's boot cd, podepnij oba dyski, wystartuj z płytki ową dystrybucję, uruchom mini XP i z niego uruchom total comander do przegrania plików między partycjami. Niczego nie trzeba instalować, sam wykrywa.