Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Bezpieczeństwo Windows 7 (/bezpieczenstwo-windows-7-15-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? (/kopia-zapasowa-a-zwykle-kopiowanie-plikow-12717-t)



Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - beabea - 04.01.2011 20:19

Może to głupie pytanie ale czym dokładnie różni się kopia zapasowa od zwykłego skopiowania i wklejenia plików na dysk zewnętrzny? Raz próbowałam zrobić kopię dysku C i nie dość, że potwornie długo to trwało to jeszcze owa kopia zajęła strasznie dużo miejsca i nie można było sprawdzić co zawiera.


RE: Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - fourup - 04.01.2011 20:30

Bo kopia bezpieczeństwa dysku (backup) zawiera wszystkie dane, zawarte na dysku. Nie tylko pliki, ale również pliki usunięte, starsze wersje plików (zachowywane w plikach ukrytych, których normalny użytkownik nie widzi), różne śmieci, ktore są na dysku, a których nie potrzebujesz, ale pozwalają odzyskać przypadkowo skasowany plik itp...
Ponadto plik backup'u zawiera dane nadmiarowe, pozwalające na odzyskanie całości zawartości magazynu kopii, nawet w przypadku częściowego uszkodzenia pliku kopii.


RE: Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - Portator - 04.01.2011 20:58

Witaj. No i poza tym kopia zapasowa zawiera w sobie obraz systemu, z którego w razie czego możesz przywrócić system do poprzedniego stanu, jeżeli coś źle zainstalujesz lub przestanie Ci działać.


RE: Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - beabea - 05.01.2011 00:06

Czyli tak właściwie to lepiej zrobić osobno obraz systemu i zwyczajnie skopiować potrzebne, ważne pliki? Bo nie bardzo wiem po co mi te pliki usunięte czy jakieś starsze wersje...


RE: Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - Portator - 05.01.2011 06:56

Ja tak właśnie robię!


RE: Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - fourup - 05.01.2011 08:14

Wybór należy do Ciebie - ja mam ustawiony automatyczny backup na koniec pracy, przed zamknięciem systemu.
Owszem - pierwszy raz trwa to dość długo, ale przy odpowiednim skonfigurowaniu backupu (tworzenie kopii przyrostowych zamiast całościowych) każdy następny to zaledwie kilka - kilkanaście sekund... A w razie "W", nie będę musiał rzucać mięsem, że coś przypadkiem wywaliłem... Cwaniak


RE: Kopia zapasowa a zwykłe kopiowanie plików? - beabea - 05.01.2011 13:53

No to już wszystko wiem i dziękuję za odpowiedzi. Oczywiście daję "pomógł" Uśmiechnięty