Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany Jak podzielić dysk twardy na partycje z poziomu zainstalowanego systemu? - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Hardware (/hardware-28-f)
+--- Wątek: Rozwiązany Jak podzielić dysk twardy na partycje z poziomu zainstalowanego systemu? (/jak-podzielic-dysk-twardy-na-partycje-z-poziomu-zainstalowanego-systemu-1113-t)

Strony: 1 2


Jak podzielić dysk twardy na partycje z poziomu zainstalowanego systemu? - Negatyw - 24.08.2009 07:13

Witam!

Kupiłem nowy HDD i będzie on dyskiem systemowym. Przedtem jednak na działającym Windowsie 7 chcę podzielić nowy dysk na partycje. Proszę o garść podpowiedzi jak się do tego zabrać. Czy istnieje do tego jakieś proste narzędzie w systemie?

Pozdrawiam
Negatyw


RE: Nowy hdd i podział na partycje - iceman1500 - 24.08.2009 08:43

Start -> Panel sterowania -> Narzędzia administracyjne -> Zarządzanie komputerem -> Zarządzanie dyskami. Tak jest w XP i Vista, więc w Windows 7 prawdopodobnie też. Tam można tworzyć partycje, formatować je, itd...


RE: Nowy hdd i podział na partycje - Dzejkop - 24.08.2009 09:04

Można krócej: wciskasz WindowsKey (flaga Windows) + R, wpisujesz 'diskmgmt.msc'.
Przed tym ustaw w biosie żeby nie bootowało z nowego dysku.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - jaKasia - 19.11.2009 15:10

Dobrze, więc mam na dysku systemowym 123 GB z czego wolnych jest 82,5 GB, chciałam zainstalować na oddzielnej partycji Windowsa XP.
Najwygodniej by było wziąć z C jakieś 40 GB i zrobić z tego partycje pod XP.
Dzieliłam dysk za pomocą Zarządzania Dyskami.
Da się w ogóle tak zrobić?


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - dziki314 - 19.11.2009 17:25

Tak, da się zrobić Uśmiechnięty

A więc wciskamy funkcje WindowsKey (flaga) + R, później wpisujemy komendę: 'diskmgmt.msc'
Tu szukamy zakładki Zarządzanie dyskami.

Najeżdżamy na wybraną partycje i naciskamy PPM (prawy przycisk myszy)

[Obrazek: 09a96776d361b11em.png]

[Obrazek: b600a9ddf3f26d99m.png]

Po utworzeniu musimy zatwierdzić przyciskiem ZMNIEJSZ i czekamy aż menedżer zakończy pracę.

[Obrazek: d10de1a0f89c6b8cm.png]

I to chyba wszystko, mam nadzieję że komuś się to przyda.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - jaKasia - 19.11.2009 20:59

Ale to akurat wiem. Tak dzieliłam przecież na oddzielne partycje, pisałam o tym. Chodzi o to że nie mogę zmniejszyć dysku systemowego o tyle o ile bym chciała, a przecież nie potrzebuję 123 GB na C:/.

Tak to wygląda:
[attachment=255]


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - War_3_ - 19.11.2009 21:36

"Wprowadź ilość do zmniejszenia" - to wartość O ILE chcesz zmniejszyć, a opcja niżej, to rozmiar docelowy (tj. jaki będzie rozmiar po zmniejszeniu)


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - jaKasia - 19.11.2009 21:56

Niestety nie mam możliwości wpisać niczego w oknie 'Rozmiar po zmniejszeniu'.
Nie mogę zmniejszyć, ponieważ nie mam dostępnego miejsca do zmniejszenia. Widać to na screenie.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - dziki314 - 19.11.2009 22:09

(19.11.2009 21:56)jaKasia napisał(a):  Niestety nie mam możliwości wpisać niczego w oknie 'Rozmiar po zmniejszeniu'.
Nie mogę zmniejszyć, ponieważ nie mam dostępnego miejsca do zmniejszenia. Widać to na screenie.

Daj zdjęcie swoich dysków twardych bo to co dałaś zasłania wszystko Cwaniak


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - jaKasia - 19.11.2009 22:20

Oto moje dyski twarde:

[attachment=256]


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - dziki314 - 19.11.2009 22:53

A jak zrobiłaś tą drugą partycję E?


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - slump - 19.11.2009 23:03

Kasiu. W poście http://windows7forum.pl/nowy-dysk-twardy-i-podzial-na-partycje-t-1113.html#pid12631 dodałaś załącznik na którym jest pewien komentarz od MS. Przenieś plik wymiany na inny dysk, defragmentuj go i wtedy spróbuj. Jeśli nadal się nie uda to skorzystaj z zewnętrznego programu do partycjonowania dysku. Myślę, że znajdziesz, a jeśli nie, to podam Ci przykładowe i darmowe.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - izaw - 19.11.2009 23:09

Chyba musisz usunąć partycję E:/

Mogą być maksymalnie trzy partycje podstawowe i jedna rozszerzona. I tyle masz.
Wolne miejsce byłoby nieprzedzielone.
Po usunięciu logicznej partycji E: i rozszerzonej która ją miała, najpewniej będziesz mogła zmniejszyć C:/ i na reszcie utworzyć rozszerzoną, i na niej logiczne.

A czy defragmentowałaś C:/? Najlepiej jakimś dobrym programem. Możesz na końcu partycji mieć plik i też będą takie problemy.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - jaKasia - 19.11.2009 23:30

(19.11.2009 23:03)slump napisał(a):  Przenieś plik wymiany na inny dysk, defragmentuj go i wtedy spróbuj.

Emmm, że tak powiem: jaki plik wymiany? Nie wiem, o co chodzi.

Zainstalowałam Partition Magic, ale nie działa...


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - slump - 20.11.2009 00:14

Proszę http://lajfmajster.pl/2009/11/16/dostosowujemy-pamiec-wirtualna.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - jaKasia - 20.11.2009 22:24

No cóż, sama chyba nie dam rady tego zrobić, zupełnie się w tym nie orientuje.

Mam inny problem teraz. Po zainstalowaniu Partition Magic zniknęła mi partycja E. W Komputerze nie widać jej wcale a w zarządzaniu dyskami jest coś takiego:

[attachment=257]

Jak instalowałam Partition Magic powyskakiwały jakieś błędy (już teraz nie pamiętam jakie) no i program nie chciał się odpalić, odinstalowałam go i nie pomogło.

Wyczytałam na jakimś forum że wystarczy zmienić literę partycji, ale jak próbuje to zrobić wyskakuje mi taki komunikat:

[attachment=258]

Wyszukałam jakieś plik, który znajduje się na tej partycji, która zniknęła i próbowałam odpalić żeby zobaczyć co się stanie i wygląda to tak:

[attachment=259]

Ale to dziwne, jeszcze wczoraj jak robiłam screena z zarządzania dyskami to wszystko było ok, dzisiaj to się stało a poza Firefoxem nie włączałam dzisiaj żadnych programów.

Jeszcze dodam, że nie zależy mi na rzeczach które są na tym dysku, kilka filmów i tyle właściwie, na szczęście jeszcze nie zdążyłam poprzerzucać plików ze starego kompa. Także zerowanie, formatowanie itp. wchodzą w grę o ile pomogą.

Może pomoże tutaj TESTDISK?


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - dziki314 - 20.11.2009 23:13

Wejdź na mojego tutka i zamiast zaznaczać Zmniejszanie dysku to zrób Rozszerz wolumin, bo z tego co widać ten dysk nie jest utworzony w ogóle i dlatego system ci go nie widzi.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - War_3_ - 20.11.2009 23:14

Z tego co widzę to masz nieprzydzielony obszar (to okienko skrajnie po prawej przy disc 0) - spróbuj zrobić z tego partycje.
Za to ten rozmiar otrzymany możesz zmniejszyć i do innej partycji wcielic o ile się orientuje.


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - jaKasia - 20.11.2009 23:16

(20.11.2009 23:13)dziki314 napisał(a):  Wejdź na mojego tutka i zamiast zaznaczyć zmniejszanie dysku to zrób rozszerz woluminów, bo z tego co widać ten dysk nie jest utworzony w ogóle i dlatego system ci go nie widzi

Nie da się rozszerzyć, ta opcja jest nieaktywna. Jak może być nieutworzony, skoro go używałam?


RE: Nowy dysk twardy i podział na partycje - izaw - 20.11.2009 23:25

Spróbuj uruchomić Zarządzanie dyskami (jak uruchomione to zamknij i uruchom ponownie) i PPM na byłą partycję E: i przydziel literę do partycji.