Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •
Rozwiązany DELL i x64 na partycjach z MBRem(Rozwiązany) - Wersja do druku

+- Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety • (https://windows7forum.pl)
+-- Dział: Pomoc i wsparcie, Windows 7 (/pomoc-i-wsparcie-windows-7-26-f)
+--- Dział: Instalacja i aktualizacja Windows 7 (/instalacja-i-aktualizacja-windows-7-8-f)
+--- Wątek: Rozwiązany DELL i x64 na partycjach z MBRem(Rozwiązany) (/dell-i-x64-na-partycjach-z-mbrem-rozwiazany-10911-t)



DELL i x64 na partycjach z MBRem(Rozwiązany) - fulus - 29.10.2010 22:05

Witam

Przedstawię mój problem. Zakupiłem laptopa DELL. Mialem na nim zainstalowany Windows XP. Postanowiłem, że zmienię na Windows 7 x64 (również dostałem w zestawie) Instalacja przebiegła prawidłowo. Niestety po krótkim użytkowaniu windows się wysypał. Postanowiłem sformatować dysk i zainstalować ponownie. Niestety w chwili obecnej jest problem, gdyż wersja x64 nie chce się zainstalować na partycjach które stworzyłem (nie można instalować na dyskach MBR, a przecież wcześniej się dało) Na upartego mogę pozbyć się partycji jakimś programem i stworzyć partycje GPL z poziomu Windowsa, ale zależy mi na tym aby partycje były w poprzedniej postaci. Jak to uczyć? Mam do dyspozycji drugiego z bardzo podobnymi parametrami (nieco większy dysk) i na nim wszystko działa jak należy (x64 na partycjach MBR) Pomijam fakt, że straciłem partycje diagnostyczną ale to z mojej winy. Proszę o poradę


RE: DELL i x64 na partycjach z MBRem - bodziulla - 29.10.2010 22:27

Hej.
Podaj jak masz DellCwaniak


RE: DELL i x64 na partycjach z MBRem - fulus - 29.10.2010 22:32

DELL e6410
Oczekuje sugestii odnośnie tworzenia odpowiedniej struktury partycji. Czym najlepiej to zrobic??


RE: DELL i x64 na partycjach z MBRem - stingear - 29.10.2010 23:01

Może problem polega na braku sterowników. Jeżeli masz płytę z W7(nie preinstalkę, tylko czysty system), użyj jej do usunięcia obecnych partycji i stworzenia nowych, na tym się kończy jej użytek, a instalację dokonaj w ten sam sposób, co za pierwszym razem. Prawdopodobnie padła Ci tablica partycji. Odradzam tworzenie partycji pod system przez program zewnętrzny, gdyż W7 podczas tworzenia partycji, tworzy sobie ukrytą 100MB "Zastrzeżoną przez system", na której są najważniejsze pliki itp, bez których system nie działa stabilnie. Dlatego tworząc partycję pod system, dodaj sobie do niej 100MB, a kreator partycji W7 pobierze je do stworzenia tej partycji. Tak w skrócie jeśli tworzysz partycję 40GB, tobędzie miała ona 40960MB i dodajesz do niej 100MB, więc ma mieć 41060MB.


RE: DELL i x64 na partycjach z MBRem - bodziulla - 29.10.2010 23:19

Nie wiem jakie masz partycje, ale dopowiem się do Stingera. Nie rób partycji i raczej nie zaleca się innym programem. Załóżmy, że miałeś na dysku XP i pojemność była ogólna 320 GB. Teraz robię założenie, że miałeś:
- partycja systemowa 5GB,
- partycja 2 100 GB,
- partycja pozostałe.

Jak już Stingear wspomniał system W7 tworzy sobie partycję rozruchową 100 MB. Partycja systemowa powinna być (takie wskazania 20 GB min dla W7).
Nie wiem do końca jak chcesz to zrobić, ale myślę, że jak zrobisz jak wspomniał Stingear i ja się ciut wtrącę. Teraz znowu teoria zakładamy, że masz dysk 320 GB ( a takie partycje się utworzą za Twoją pomocą lub same):
- partycja rozruchowa 100 MB (powinna być ),
- partycja systemowa (tutaj już Ty decydujesz, ale min to 20 GB) załóżmy, że chcesz też instalowac programy na tej partycji to trzeba około 50- 60 GB (nie wiem jakie masz programy i z czego korzystasz),
- potem już Twoja wolaCwaniak

Jeżeli masz pytania piszCwaniak


RE: DELL i x64 na partycjach z MBRem - fulus - 30.10.2010 07:44

Wszystko rozumiem, ale problem polega na tym, ze robiąc partycje x64 tworzą mi sie partycje GPT i wówczas nie widze ich dla instalacji XP (robilem taki test) Jak zrobie partycje instlacja 32-bitową to owszem tworzy się jeszcze 100MB rozruchowa. Windows XP widzi te partycje, ale wersja x64 nie pozwala zainstalować na niej systemu (problem z MBR, w systemach EFi... musisz zastosowac GPL) Co dla mnie jest bzdurą w tym momencie, gdyż wczesniej byl XP i dalo się zainstalować x64.
Może zbyt dużo kombinuje, ale chciałbym mieć partycje widoczne dla wszystkich systemów, gdyż nie wiadomo co mi przyjdzie do glowy i zapragne jednak 32bitowego systemu i będę musiał wszystko usunąć aby na nowo stworzyć partycje.
Pozwole sobie także zauważyć, że jak x64 tworzy poartycje to dodatkowo tworzy dwie małe (łacznie z 200MB) a wersja 32bitowa tylko jedną.
Zastanawia jak wcześniej poradził sobie z tym dell, że nie było tej partycji rozruchowej?


RE: DELL i x64 na partycjach z MBRem - bodziulla - 30.10.2010 09:16

Hej.
Odnośnie oprogramowania do partycjonowania jak korzystam z Partition Magic 2010 i nigdy mnie nie zawiódł. Rzeczywiście masz trochę galimatiasu. Z praktycznego punktu widzenia jak na razie nie wiem jak do tego podejść, ale mam pytanie czy masz jakieś ważne dane na swoim dysku i czy istniałaby możliwość całego zdegradowania dysku do poziomu zero?.
Miałem kiedyś podobny problem, ale nie pamiętam firmy. Była to jakaś dziwna firma. Za nic na świecie nie można było preinstalować systemu. Dopiero wyzerowanie dysku dało mi taką możliwość. Z informacji wyczytanej na stronie producenta, po długich szukaniach i pytaniach dostałem odpowiedź, że dyski są odpowiednio szyfrowane celem zabezpieczenia, aby mógł być tylko i wyłącznie instalowany system z partycji recovery. Było to dla mnie dziwne jako sam fakt i jako to, że informacja byłaby jako tajna i trudna do zdobycia.
Nie wiem czy masz tam recovery ?. Sam posiadam Dell-a i nie mam z nim jakich kolwiek problemów z instalacją systemów obojętnie jaki czy taki czy taki. Moja jedyna opcja jest jak podałem wyżej na tyle posiadam wiedzyCwaniak


RE: DELL i x64 na partycjach z MBRem - fulus - 30.10.2010 14:39

Udało się. Szczerze mówiąc nie wiem w jaki sposób. Zrobiłem coś takiego:
Instalką XP skasowałem wszystkie partycje. Utworzyłem jedną partycją (długi format NTFS). Niestety po tym x64 nadal nie chciał się zainstalować. Wersją x86 skasowałem wcześniej zrobione partycje i stworzyłem jedną (100MB partycja stworzyła się dodatkowo - a więc jedna duża i druga mała) Instalacja x64 nadal nie chciała iść. Wykorzystując Partition Wizard Home Edition (z Hirens Boot) zmniejszyłem tą dużą tworząc dodatkową mniejszą partycję (15 GB) Struktura wyglądała następująco: 100MB, 15 GB, pozostała część. Wówczas udało mi się zainstalować x64 na tej największej. Ta struktura partycji teraz jest widoczna także dla instalki XP. Jak już miałem zainstalowany system postanowiłem pozbyć się tej 15 GB, skasowałem ją oryginalnym oprogramowaniem Win7, ale on już nie pozwolił rozszerzyć systemowej, ale za to Partition Wizard Home Edition nie miał z tym problemu. Po całej operacji miałem 100MB i systemową (systemowa byłą active, boot oraz primary)
Nie dałem za wygraną. Stwierdziłem, że ta 100MB jest mi do niczego potrzebna i wykorzystując Acronisa wstawiłem zamiast niej kopie partycji Diagnostycznej Della.
W ten sposób uzyskałem oryginalną strukturę partycji jaką dostałem

Wcześniej próbowałem też wgrać kopie partycji systemowej wykorzystując acronisa, ale nie pomagało. Wspomniane kopie pochodzą z drugiego modelu.
Troszkę namieszałem ale udało się.
Dziękuje bardzo za zainteresowanie i rady