Odpowiedz

[News] Microsoft wycofuje się z obsługi grup dyskusyjnych

 
HrabiaHodon
VIP

Liczba postów: 750
Post: #1
Information 

Microsoft wycofuje się z obsługi grup dyskusyjnych


Microsoft rozpoczął przygotowania do zamknięcia utrzymywanych przez siebie grup dyskusyjnych (hierarchie microsoft.public.* oraz microsoft.private.*).

Wyłączanie grup rozpocznie się 1 czerwca i z początku będzie dotyczyło tych o najmniejszym ruchu. Celem Microsoftu jest aby użytkownicy przenieśli swoje dyskusje z dostępnych przez protokół NNTP grup na webowe fora działające w ramach witryn Microsoft Answers, TechNet i MSDN. Obecnie posiadane przez Microsoft serwery NNTP działają pod kontrolą starej wersji Exchange Server, która nie zapewnia wystarczającej ochrony przed spamem i trollami. Użytkownicy przyzwyczajeni do NNTP i rozczarowani webowymi interfejsami mogą korzystać z aplikacji NNTP Bridge, która pozwala na dostęp do forów Microsoftu z poziomu klienta grup dyskusyjnych. Microsoft posiada obecnie 2000 publicznych i 2200 prywatnych grup dyskusyjnych. Pierwsze z nich zostały założone w kwietniu 1996 roku.

Grupy dyskusyjne opierają się na protokole NNTP dzięki któremu użytkownicy mogą umieszczać swoje posty na serwerach oraz pobierać posty innych użytkowników. Istnieje wiele serwerów grup dyskusyjnych i wymieniają one posty między sobą. Użytkownicy korzystający z różnych serwerów mogą więc widzieć nawzajem swoje posty a serwery tworzą dużą, zdecentralizowaną sieć wymiany postów. Największa taka publiczna sieć nosi nazwę Usenet. Do korzystania z grup dyskusyjnych służy odpowiedni czytnik, np. Outlook Express, Thunderbird czy 40tude Dialog. To od jego możliwości zależy w głównej mierze komfort korzystania z grup dyskusyjnych. Powstały też webowe interfejsy, są jednak znacznie uboższe. Jednym z najpopularniejszych jest Google Groups, który integruje potężne archiwum grup Usenetu jak i grup Google, niebędących typowymi grupami dyskusyjnymi.

W ostatnich latach grupy dyskusyjne systematycznie tracą na znaczeniu, wypierane przez webowe fora. Dzieje się tak mimo licznych zalet grup dyskusyjnych, których nie mają fora. Wymienić tutaj należy łatwość nawigacji, ustandaryzowany protokół, decentralizację, brak narzuconego interfejsu użytkownika oraz nacisk na treść a nie formę. Ponadto użytkownik może wybrać dowolny czytnik, dopasowany do jego wymagań, ma też pewną swobodę wyboru serwera. Na grupach dyskusyjnych można też nieraz zaobserwować nieco wyższy poziom dyskusji wynikający z tego, że są nieznane dla użytkowników początkujących. Popularność forów wynika z kolei z tego, że działają w przeglądarce. Nie jest więc wymagana instalacja i konfiguracja czytnika. Łatwiejsze jest też postawienie forum niż serwera grup dyskusyjnych. Coraz więcej użytkowników jest także przyzwyczajona, że wszystko działa w przeglądarce. Fora oferują ponadto różne funkcje, takie jak np. awatary, userbary czy liczniki postów lub inne formy wskazywania stażu użytkownika, które choć są niekoniecznie szczególnie użyteczne to cieszą się popularnością. Posiadają także często przydatne funkcje, które byłyby trudne do zaimplementowania w przypadku grup NNTP, np. repozytoria plików czy tzw. przyklejone tematy.

źródło: dobreprogramy.pl

Microsoft wycofuje się z obsługi grup dyskusyjnych

[Obrazek: windowsphone_logo.jpg]

05.05.2010 06:45

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Microsoft wycofuje Windows Live Mesh Portator 0 2.408 09.02.2013 07:27
Ostatni post: Portator
News Microsoft wycofuje poprawkę dla Windows 2000 HrabiaHodon 0 1.360 26.04.2010 07:30
Ostatni post: HrabiaHodon
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.