Odpowiedz

[News] Lepsza współpraca Windows 7 z dyskami SSD

 
Admin
Administrator techniczny

Liczba postów: 1.007
Post: #1
Information 

Lepsza współpraca Windows 7 z dyskami SSD


Microsoft zapowiedział, że nadchodząca nowa wersja Windows będzie lepiej działać na dyskach typu SSD. Stanie się to w czterech obszarach.

Po pierwsze na dyskach SSD wyłączona zostanie defragmentacja. Nie wprowadziłaby ona znaczącego przyrostu wydajności a zmniejszyłaby żywotność dysku przez dużą ilość zapisów, które wymagają kasowania podwyższonym napięciem. Ponadto pojawi się optymalizacja polegająca na redukcji kasowanych danych, wcześniejszym kasowaniu niepotrzebnych wpisów i maksymalizacji rozmiaru nieużywanych obszarów. Po trzecie dane na dysku SSD będą tak rozmieszczane aby zminimalizować liczbę cykli odczytu i zapisu.

Będzie to jednak działało tylko na czystych instalacjach, nie na aktualizacjach z Visty lub XP. Ostatni obszar to nowy program certyfikacyjny polegający na przyznawaniu dyskom SSD certyfikatu zgodności z Windows 7 tylko w przypadku spełnienia przez nie określonych wymagań. Należy do nich m.in. preferowanie odczytu względem zapisu oraz obsługa interfejsu SATA.

Resztę zmian, które mogłyby usprawnić obsługę dysków SSD Microsoft zostawia na później. Nie będzie więc w Windows 7 obsługi NVMHCI (Non-Volatile Memory Host Controller Interface) przeznaczonego specjalnie dla dysków SSD. Nie będzie też bardziej rozbudowanego cache'owania danych w RAMie, które przydałoby się z uwagi na fakt, że zapis na dysku SSD trwa 100 razy dłużej niż odczyt.

[Obrazek: lobuz.gif]
Windows ❼ Forum

13.01.2009 14:52

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Problemy z dużymi dyskami w Windows 7? HrabiaHodon 4 2.671 12.01.2010 01:18
Ostatni post: slump
« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook