Odpowiedz

Którędy wchodzą wirusy?

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1
Information 

Którędy wchodzą wirusy?


Program antywirusowy to już niemal konieczność, ale warto też wiedzieć, którędy szkodniki się do naszego systemu dostają.
Którędy wchodzą wirusy?
Zawsze ktoś jest winny, czy to luka w systemie, czy zainstalowany na nim program. Firma Kaspersky Lab na podstawie zebranych przez siebie danych o atakach opracowała krótką listętę tych najczęściej padających ofiarami ataku exploitów (składa się na to zarówno „dziurawość”, jak też popularność danego programu). Nie sądzę, żeby ktoś poczuł się zaskoczony.

Czwartą pozycję zajął Adobe Flash Player. Przestępcy od lat trudnią się


znajdowaniem w nim luk, gdyż jest zainstalowany niemal na każdym komputerze, niezależnie od przeglądarki, i podczas poruszania się po sieci nie sposób nie trafić na treści, które wymagają jego uruchomienia. Exploity przygotowane dla Flash Playera stanowiły 3% wykrytych.

Brązowy medal należy do drużyny złożonej z systemu Windows i Internet Explorera, choć ich udział w ogólnej puli jest malutki — zaledwie 4% wszystkich ataków, a nie są to przecież programy ani małe ani proste. Najczęściej przestępcy wykorzystują luki w module pomocy i obsługi technicznej systemu oraz różne błędy przeglądarki.

Miejsce drugie w tym niechlubnym rankingu należy do Adobe Readera, który został wykorzystany do równo jednej czwartej wychwyconych (i zablokowanych) przez oprogramowanie firmy Kaspersky Lab ataków. Popularność luk w tym programie jednak spada. Adobe zadbał o automatyczne aktualizacje, co pozwala szybko reagować, a przede wszystkim zagrożenia nastawione na Readera łatwo wykryć i zablokować, przez co nie przynoszą takich zysków przestępcom, jak by mogły.
Którędy wchodzą wirusy?
Luki w Javie są wykorzystywane w 52% ataków online na świecie — można przeczytać w raporcie. Maszyna uruchomieniowa Oracle'a jest obecna na większości komputerów, nie tylko z Windowsem (stracha napędziła tez posiadaczom Maków), a exploity są łatwe w użyciu i przy odrobinie wprawy można pokusić się nawet o ataki wieloplatformowe. Aktualizacje są instalowane na żądanie, co dodatkowo wydłuża żywotność luk i jak magnes przyciąga cyberprzestępców.

Ciekawostką jest pozycja piąta w rankingu. Pod nazwą Android Root kryje się zbiór przeróżnych exploitów,


których zadaniem jest przejęcie kontroli nad urządzeniem z Androidem. System ten jest w sieci jest już na tyle popularny, że opłaca się go atakować, a jednocześnie większości użytkowników jeszcze nie mieści się w głowach, że mogliby potrzebować antywirusa… na telefon.

Dla przestępcy ostatnio najbardziej łakomym kąskiem są dane logowania do różnych kont, które to można łatwo zamienić na gotówkę. Exploity nie są oczywiście jedyną metodą ataków, ale ostatnio stanowią najpopularniejszą. Nam pozostaje uważać co otwieramy i gdzie wchodzimy, aktualizować oprogramowanie i się zabezpieczać na zapas. Według raportu Symanteca wcale nie jest trudno paść ofiarą przestępców w Internecie.

Autor: Anna Rymsza (Xyrcon) za:dobreprogramy.pl

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

21.11.2012 07:01

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

Podobne wątki
Wątek: Autor Odpowiedzi: Wyświetleń: Ostatni post
News Wirusy - choroba komputera, z którą trzeba bezwzględnie walczyć Portator 0 603 26.11.2014 15:48
Ostatni post: Portator
News Powrót z zaświatów. Wirusy w makrach Worda i Excela znowu w akcji Portator 0 648 10.07.2014 04:55
Ostatni post: Portator
News Naćpane wirusy, niechciani pomocnicy Portator 0 529 02.04.2014 05:30
Ostatni post: Portator
News Wirusy infekujące sieć WiFi? Istnieją i są naprawdę groźne Portator 0 584 01.03.2014 06:36
Ostatni post: Portator
News Wirusy coraz częściej atakują za pomocą portali społecznościowych Portator 0 531 20.02.2014 06:53
Ostatni post: Portator
CES 2014: pamięci DDR4 wreszcie wchodzą na rynek Portator 0 630 10.01.2014 15:43
Ostatni post: Portator
« Starszy wątek | Nowszy wątek »

Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.