Odpowiedz

[News] Dziurawy Windows! Zdobyć twoje hasło to pikuś

 
Portator
Redaktor

Liczba postów: 10.980
Post: #1

Dziurawy Windows! Zdobyć twoje hasło to pikuś


Z systemów Windows 7 oraz Windows 8 i Mac OS X można łatwo wyekstrahować podpowiedzi do haseł użytkowników. Ułatwia to bardzo zadanie hackerom, którzy mogą zdobyć hasła użytkownika do systemu operacyjnego oraz aplikacji – poinformowały amerykańskie media.
Dziurawy Windows! Zdobyć twoje hasło to pikuś
Analitycy z należącego do firmy TrustWave laboratorium badania oprogramowania SpiderLabs w trakcie badania systemów operacyjnych odkryli poważny błąd w najnowszych systemach operacyjnych Microsoft Windows 7 oraz wersji testowej nie wypuszczonego jeszcze na rynek Microsoft Windows 8 – poinformował portal technologiczny The Register.

Badacze, w trakcie analizowania systemów pod kątem zabezpieczenia haseł i ich skrótów, znaleźli klucz o nazwie "UserPasswordHint" w rejestrze systemowym. Zawiera on podpowiedzi do haseł użytkowników w postaci zakodowanej przez dodanie pól pustych i zerowych, ale nie zaszyfrowane.

Jak stwierdza magazyn Wired, analitycy skonstruowali nawet prosty, bo zawierający 8 linii skrypt, za pomocą którego można ustalić tekstowy zapis podpowiedzi hasła.

Nawet przybliżenie zapisu hasła może bardzo ułatwić hackerom odczytanie go w całości poprzez atak typu brute-force (atak, gdzie odgaduje się kolejne możliwe kombinacje na podstawie znanych już elementów hasła) lub poprzez inżynierię społeczną np. podawanie się przez hackera za przedstawiciele firmy-dostawcy Internetu, w e-mailu do użytkownika.

Jak twierdzi ekspert bezpieczeństwa Graham Lee z TrustWave, tego typu błąd występuje także w systemie Mac OS X oraz iOS. Systemy te są zainstalowane w notebookach Apple oraz w znanym smart fonie tej firmy – iPhone.

W opinii analityków z firmy F-Secure, którą przytacza magazyn Wired, zabezpieczeniem dla użytkownika przed odgadnięciem hasła jest, jeśli będzie ono „luźno związane z pytaniem stanowiącym podpowiedź” nie zaś będzie odpowiedzią na to pytania.

Za: wp.pl, (fot. SXC.hu)

[Obrazek: 2089620800_1406976151.png]
Windows ❼ Forum

24.08.2012 15:40

Znajdź wszystkie posty użytkownika
Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz

« Starszy wątek | Nowszy wątek »
Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości


Temat został oceniony na 0 w skali 1-5 gwiazdek.
Zebrano 1 głosów.

Google
Facebook