Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Zasady licencjonowania Windows 7
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Przybliżam ten oto krótki poradnik na temat licencjonowania Windows 7 gdyż obserwując pytania zadawane na forum można dojść do wniosku iż zawiłości prawne w kwestii licencji mogą rodzić wiele problemów.
Windows 7 leci jeszcze starą ścieżką licencjonowania - są wersje pudełkowe OEM oraz BOX. To jest tylko pewien wycinek który interesuje zwykłego Kowalskiego. W windows 8 zapisy o tym co możemy zrobić w z wersją OEM zostały zdjęte. Użytkownik ma prawo do odsprzedaży aktywowanego systemu co potwierdza ten news http://windows7forum.pl/zasady-licencjon...st-27715-t
Siódemka pod tym względem jest nieugięta - kupując oem'a przypisujesz ją do stanowiska i wyłącznie zbycie całego sprzętu jest dozwolone do dalszego wykorzystania.

1. Czym jest licencja EULA ?

EULA (od ang. End User License Agreement) jest to umowa między producentem oprogramowania a jego użytkownikiem. W EULA znajdują się informacje w jakim zakresie użytkownik może używać programu oraz jakie przysługują mu prawa. Warunki umowy akceptujemy przed instalacją produktu. EULA przewiduje także sankcje za wykorzystanie oprogramowania niezgodnie z warunkami licencji.
Krótko mówiąc nie stajecie się posiadaczami oprogramowania w sensie własności intelektualnej lecz nabywacie możliwość użytkowania na zasadach licencjodawcy.

Wszystkie umowy licencyjne (wersje OEM/BOX) można wyszukać na stronie wybierając wersję systemu i język w którym będziemy to czytać:

http://www.microsoft.com/About/Legal/EN/...fault.aspx

2. Na ilu komputerach mogę zainstalować Windows 7?

W przypadku systemu operacyjnego zasada jest prosta:
Jedna licencja (klucz) = jeden komputer, jedna instancja.

Jedna kopia na komputer. Na jednym komputerze Licencjobiorca może zainstalować jedną kopię oprogramowania. Komputer ten jest wówczas „licencjonowanym komputerem”.

I to nie jest ważne czy oem czy box. Nawet w box-ie przeniesienie licencji wymaga usunięcia z poprzedniej maszyny.

3. Czy mogę zainstalować Windows 7 posiadając dwa fizyczne procesory w komputerze?

Tak.

Licencjonowany komputer. Licencjobiorca może korzystać z oprogramowania na maksymalnie dwóch procesorach licencjonowanego komputera jednocześnie. O ile niniejsze postanowienia licencyjne nie stanowią inaczej, używanie oprogramowania na innym komputerze jest niedozwolone.

4. Czy mogę zmienić wersję językową systemu ?

W przypadku wersji OEM/BOX zmiana języka jest dostępna w edycji Ultimate. Uruchamiając usługę ‘Windows Update’ możemy pobrać odpowiednią paczkę językową. Jeśli posiadamy Windows 7 Professional Upgrade zakupiony w licencji grupowej również możemy zmienić wersję językową oprogramowania wybierając odpowiedni plik instalacyjny z witryny VLSC.
Edycja Starter, Home Premium, Professional nie umożliwia zmiany wersji językowej. Kupując nowy komputer z preinstalowanym systemem operacyjnym, często mamy możliwość wyboru wersji językowej przy pierwszym uruchomieniu komputera . Po dokonaniu wyboru nie możemy już zmienić swojej decyzji o czym świadczy zapis:

Jeśli producent urządzenia lub osoba bądź firma instalująca oprogramowanie umożliwi Licencjobiorcy jednorazowy wybór wersji językowej, wówczas Licencjobiorca będzie mógł korzystać tylko z tej jednej, wybranej przez siebie wersji językowej.

Jest to często łamany zapis na forum. Lepszym wyjściem było by zainstalowanie z nośnika z konkretną wersją językową.

5. Czy mogę wykonać kopię nośnika ?

Tak. Mamy prawo do wykonania jednej kopii nośnika. Nie możemy jednak jej udostępniać np przez torrenty, chomika osobom postronnym w internecie. Nie jesteśmy właścicielami praw autorskich i nie możemy decydować o dystrybucji oprogramowania. Oczywiście wypożyczenie koledze który ma naklejkę COA nie stanowi problemu.

Nośniki. Jeśli Licencjobiorca nabył oprogramowanie na dysku lub innym nośniku, może sporządzić jedną kopię zapasową tego nośnika i korzystać z niej wyłącznie do ponownego instalowania oprogramowania.


6. Czy mogę zmienić wersję bitową z 64 bity na 32 bity i odwrotnie ?

Tak, istnieje możliwość zmiany wersji bitowej.
W przypadku wersji preinstalowanej(OEM) na nowym komputerze może pojawić się problem techniczny. Często zdarza się, że producent sprzętu (Toshiba, HP, Dell itd.) modyfikuje system operacyjny. Instalując system z nośnika, który pochodzi z innego komputera, może pojawić się informacja że klucz jest nieprawidłowy. W takim przypadku musimy skontaktować się bezpośrednio z producentem sprzętu w celu uzyskania odpowiedniego nośnika w innej wersji bitowej.
Wersja BOX (ma oba nośniki) i OEM(kupiony bez sprzętu) nie mają takich ograniczeń technicznych.

7. Ile urządzeń mogę podłączyć do komputera z systemem Windows 7 ?

Do komputera z zainstalowanym Windows 7 można podłączyć maksymalnie 20 urządzeń.

„W ramach tego dostępu może korzystać tylko z internetowych usług informacyjnych oraz usług plikowych, drukowania i udostępniania połączenia internetowego, oraz usług telekomunikacyjnych.”

8. Czy mogę używać oprogramowania, które zmienia mój system operacyjny w serwer terminali?

Odpowiedź brzmi NIE.
Oprogramowanie jak np. XP Unlimited znosi ograniczenia co do ilości sesji terminalowych które mogą być uruchomione w tym samym czasie. Jest to niezgodne z zapisami licencji EULA:

Licencjobiorca nie może:

· obchodzić ograniczeń technicznych oprogramowania;

9. Czy mogę dokonać obniżenia (downgrade) wersji Windows 7?

Wszystko co musisz wiedzieć o downgrade Windows 7..
http://www.licencje-microsoft.pl/2012/04...windows-7/

10. Co to jest COA?

COA – (ang. Certificate of Authenticity) – etykieta pozwalająca rozpoznać oryginalne oprogramowanie firmy Microsoft. Na certyfikacie znajduje się klucz produktu potrzebny do instalacji oprogramowania. Jest to główny atrybut legalności. Jego zniszczenie lub zgubienie skutkuje utratą całej licencji! Nie ma znaczenia czy produkt kosztował 100 czy 1000zł. Brak naklejki oznacza brak możliwości korzystania z oprogramowania.
W przypadku wersji OEM, jeśli naklejka jest lekko uszkodzona istnieje możliwość zamówienia duplikatu COA. Wystarczy skontaktować się z producentem sprzętu, który posiada dostęp do portalu OEM System Builder Microsoft.

11. Czy istnieje możliwość przetestowania Windows 7 przed zakupem?

Była taka możliwość ale obecnie już nie. Zastąpiono go Windows 8.1 w wersji Enterprise
http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/cc442495

Oto kilka faktów odnośnie wersji testowej:
- możliwość wyboru wersji bitowej (64 bity i 32 bity)
- brak polskiej wersji językowej
- całkowicie darmowa
- okres testowy wynosi 90 dni
- wersja testowa nie wymaga podawania klucza produktu
- produkt należy aktywować do 10 dni od momentu zainstalowania systemu( brak aktywacji = restart komputera)
- nie ma możliwości przekształcenia wersji testowej w pełny produkt (wymagana reinstalacja)

12. Czy mogę przeinstalować wersję OEM na innym komputerze?

Podczas aktywacji wersji OEM wysyłany jest identyfikator płyty głównej do Microsoft. Ponowna próba aktywacji na komputerze z inną płytą główną nie będzie możliwa.
Pozostałe podzespoły można zmieniać dowolnie i bez ograniczeń.
Podobnież tyczy się to wersji preinstalowanych. Nie można instalować systemu fabrycznego na sprzęcie innego producenta.

13. Czy mogę zakupić system operacyjny w licencjach grupowych ?

System operacyjny w licencji grupowej występuje tylko w postaci upgrade (uaktualnienie). Produkt ten mogą zakupić osoby, które posiadają już wcześniejszą licencje na system operacyjny.

Lista systemów które kwalifikują się pod zakup licencji Windows 7 Professional Upgrade znajduje się pod adresem:

http://www.microsoft.com/pl-pl/licencje/...aspx#tab=4

14. Czy mogę wykorzystywać edycję Windows 7 Home Premium w firmie/do celów komercyjnych?

Odpowiedź brzmi TAK. Licencja zezwala na wykorzystywanie każdej edycji Windows 7 do celów komercyjnych.

15. Chcę zakupić Windows 7 Enterprise ale nie widzę go w cennikach..

Windows 7 Enterprise jest dostępny tylko w połączeniu dwóch produktów. Licencji na Windows 7 Professional + Software Assurance.
Jeśli decydujemy się na zakup Windows 7 Pro Upgrade w licencji grupowej to SA musimy zamówić w dniu złożenia zamówienia. W przypadku zakupu licencji OEM lub FPP, istnieje możliwość dokupienia SA w ciągu 90 dni od daty zakupu pierwotnej licencji.
Informacje o Windows 7 Enterprise:

http://www.microsoft.com/pl-pl/windows/e...fault.aspx

16. Czym jest usługa Windows Anytime Upgrade?

Windows Anytime Upgrade w skrócie WAU jest to aplikacja umożliwiająca zmianę edycji Windows na wyższą bez potrzeby reinstalacji systemu.
W Polsce nie ma możliwości zakupu WAU online bezpośrednio od Microsoft. Klienci muszę udać się do sprzedawcy i zakupić odpowiedni produkt.

Jak uruchomić WAU?

Kliknij przycisk Start, wpisz w polu wyszukiwania Windows Anytime Upgrade, a następnie kliknij pozycję Windows Anytime Upgrade na liście wyników.

4WC-00024 – WAU Win Starter to Home Premium
7KC-00024 – WAU Win Home Premium to Professional
39C-00024 – WAU Win Home Prem to Ultimate

Należy pamiętać że upgrade za pomocą WAU nie może zmienić wersji bitowej systemu.
Windows 7 Home Premium 32 bity + WAU –> Windows 7 Professional 32 bity.

17. Czy muszę aktywować nowo zainstalowane oprogramowanie ?

I tak i nie.
Tak w przypadku jeśli instalujemy wersję Retail (sklepową) na sprzęcie lub tam gdzie pierwotnie był system preinstalowany. Nie w przypadku gdzie dochodzi do przywrócenia preinstalowanego fabrycznego systemu - taki system na kluczu SLP spełnia warunki aktywacji lokalnej przy użyciu technologii technologii aktywacyjnej i zabezpieczenia w postaci slic table w bios.
Po instalacji oprogramowania mamy 30 dni na aktywację. Proces przeprowadzamy automatycznie przez Internet lub dzwoniąc do Centrum Aktywacji.
Dzwoniąc na 00 800 12 11 654 połączymy się z menu wyboru (IVR). W łatwy sposób możemy „przechytrzyć” automat i połączyć się bezpośrednio z agentem. Przy pierwszym pytaniu wybieramy 1 (klient domowy) lub 2 (klient biznesowy) i następnie wciskamy trzy razy * na telefonie. Zostaniemy automatycznie przekierowani do agenta w Centrum Aktywacji.

18. Nie mam nośników recovery do przywrócenia laptopa. Co robić

W przypadku takiego stanu rzeczy kiedy na laptopie lub markowym PC nie zrobiliśmy nośników przywracania i pozbyliśmy się kopii na dysku twardym (co jest równorzędne z fizycznym nośnikiem) możemy wykorzystać nośnik retail (oem/box) od tej samej wersji wpisując klucz z naklejki COA. Jedynie na naszej głowie pozostaje ściągnięcie sterowników i aktywacja.
Stanowczo nie można ściągać obrazów płyt z nieautoryzowanych źródeł - ich udostępnianie jest karalne polskim prawem. Często pobieranie nie wiadomo jak przerobionych/zainfekowanych nośników kończy się opłakanym skutkiem. Wersje cyfrowe są dostępne dla subskrybentów Technet (w tym roku program się kończy), MSDNAA/DreamSpark (uczelnie/instytucje). Dla zwykłego użytkownika są dostępne autoryzowane witryny typu Digitalriver ale nie ma tam polskich wersji.

Źródło: http://www.licencje-microsoft.pl/2012/04...windows-7/

Poradnik ten myślę będzie jeszcze rozwijany i fajnie było by go podkleić o działu Instalacja i aktualizacja Windows 7
Nareszcie wszystko wyjaśnione i nie będzie kłótni o licencje
a co do Windowsa to 10 nie jest taka dobra ..
Przekierowanie