Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Przegrzewanie się karty graficznej i procesora w laptopie
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, wszystko zaczęło się pięknego czwartkowego poranka, gdy chciałem pograć sobie w League Of Legends, mówię zagram sobie rundkę, no i grałem, grałem i po jakichś 20 minutach laptop się wyłączył, mówię sobie , iż to może być przypadek, więc zagram jeszcze raz, to samo, zmniejszyłem detale w LoLu z wysokich na niskie i zaznaczyłem w systemie zasilania 'Oszczędzanie energii' i zagrałem jeszcze raz, znowu to samo po 20 minutach grania wyłączyło mi komputer. Teraz nawet podczas przeglądania stron, słuchania muzyki po 15 minutach wyłącza się.


OS: Windows 7 home premium 64 bit
Nazwa laptopa : eMachines E732ZG


Nigdy nie miałem takich problemów.

Dodam jeszcze temperaturę

Gdy nie gram:

http://prntscr.com/1k4hr7

Gdy gram:

http://prntscr.com/1k4jom

_______________________________
Zmieniałem pastę - nie pomogło (nie pamiętam nazwy pasty)
Czyściłem laptop z kurzu - nie pomogło

PS. Dodam jeszcze, że przy włączeniu laptopa temperatura to ok. 45 stopni Celsjusza, swobodnie rośnie do 60 w miarę upływu czasu, gdy włączę przeglądarkę (Google Chrome) gwałtownie rośnie, a gdy gram w League of Legends osiąga nawet 80 stopni Celsjusza. pomocy.
Ten laptop się nie przegrzewa a wręcz gotuje.
Screeny po "konserwacji" czy przed ?
W zasadzie najwyższe temperatury wydziela CPU i mostek.

Niżej masz zdjęcie które znalazłem. Wylot radiatora na zewnątrz ma być czyściutki. Pastę zmieniałeś zarówno pod procesorem jak i grafiką i mostkiem ? Starą dokładnie usunąłeś nie orając po elementach ? Pastę (jaką ?) nałożyłeś cieniutko bo jak grubo to efekt jest odwrotny. Były tam jakieś thermoady ? Mostek powinien mieć radiator blaszany którego nie widzę na wielu zdjęciach z tym modelem. Być może jest zespolony z pokrywą. Czy przykładając rękę czujesz wydmuchiwane powietrze ? Lub chociaż ucho dla pewności, że wicher pracuje. Do sprawdzenia jest układ heatpipe (miedziana rurka) czy poprawnie oddaje ciepło.

[Obrazek: PUR9L.jpg]



Cytat:dodam jeszcze, ze przy wlaczeniu lapka temperatura to ok . 45 stopni, rosnie do 60, gdy wlacze przegladarke gwaltownie rosnie, a gdy league of legends osiaga nawet 80 stopni (ponad)

Czego rośnie temperatura ?


Popraw wątek. Zdania w języku polskim zaczynamy wielką literą i stosujemy znaki diakrytyczne.
Przepraszam za nie odpisywanie, screeny po "konserwacji".

Myślę, że wiem co może być z tym laptopem, otóż nie czuję żadnego chłodzenia z laptopa, nawet w programie SpeedFan nie wykrywa mi żadnego wentylatora. (screenshot: http://prntscr.com/1l6tv5 ) Co się mogło z nim stać? Odpiął się, zepsuł? Ile będzie kosztować kupno nowego?
Mógł się zapchać kurzem Cwaniak Wystarczy zdjąć obudowę i popatrzyć, czy nie ma napchanych "kotów". Jak są to wyciągnąć (bez rozbierania chłodzenia), poskładać laptopa, sprawdzić. Poszukaj w internecie jak rozebrać (firma model disassembling)
Nigdy nie należy dmuchać sprężonym powietrzem do środka z zewnątrz wylotu. Jest duża szansa na przesunięcie kłaczków w stronę wentylatora, który się od razu lub po czasie zakleszczy. Szczególnie w acerach ( i produktach siostrzanych czyli eMachine, Packard Bell) widzę ożebrowanie wylotu, które jest mocno zalepione kurze.
Profesjonalna konserwacja polega na rozebraniu laptopa wraz z wyjęciem baterii - są różne rozwiązania, w niektórych wystarczy zdjąć dolną pokrywę i mamy pełen dostęp a w innych niemal cały na czynniki pierwsze. Potem wyjmujemy cały układ chłodzenia. Czyścimy wylot radiatora blokując wentylator (preferuję kompresor bo puszka sprężonego powietrza będzie pluć skroplinami jeśli nie będziemy jej trzymać w pozycji pionowej), zmieniamy pastę termoprzewodzącą o podobnej przewodności cieplnej (nie pierwsza lepsza silikonowa) i thermopady o określonej grubości bo traci wraz z czasem swoje właściwości. Do tego na szybko sprawdza się oddawanie ciepła przez heatpipe - ogrzewa się końcówkę np zapalniczką i sprawdza czy drugi koniec zaczyna obierać to ciepło.
Speedfan jest już leciwym programem i nie zawsze jest w stanie obsłużyć każdy układ sensora PWM. Ponadto nie każdy producent do danego modelu udostępnia dokumentację aby soft do kontroli obrotów mógł działać. Lepiej on się sprawdza dla komputerów stacjonarnych. Seria Thinkpadów ma własne oprogramowanie do sterowania obrotami biznesowa seria HP, niektóre modele Della i Toshiby za pomocą fabrycznego oprogramowania dołącoznego do preinstalowanego systemu. U reszty konkurencji nie ma czegoś takiego.
Przekierowanie