Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Podłączenie dysku SSD
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

mam zamiar kupić dysk SSD 120GB SATA3.

1.Co trzeba podłączyć gdzie ? To że do SATA w płycie głównej to wiem, ale jeszcze jakieś zasilanie jest potrzebne itd. ?

2.Jeżeli będe chciał, aby dysk SSD był głowny i podczas formatowania, instalować system na SSD to musze coś w biosie zmieniać ?

3.Czy lepiej gdy buforowanie zapisu jest włączone na dysku SSD ?

Pozdrawiam.
ad 1. dysk SSD elektrycznie niczym się nie różni od HDD - gniazda zasilające i SATA takie same

ad. 2. Nic nie trzeba zmieniać, choć zaleca się ustawienie w trybu AHCI. Poza tym system możesz przenieść z HDD

ad. 3 "Wyłącz opróżnianie buforu" zaleca się zahaczyć
To zależy też do jakiej płyty głównej chcesz to podłączyć. O ile ma kontroler SATA III to wpinaj do niego. Kolejna rzecz to jaki na płycie głównej zastosowano kontroler. Może się zdarzyć, że ssd nie będzie chodziło w okolicach deklarowanych prędkości odczytu/zapisu we współpracy z danym kontrolerem. Musisz też pamiętać o "sankach" jeśli zamierzasz go zamontować tak jak tradycyjny dysk 3.5 calowy.
(18.11.2011 21:15)sybic napisał(a): [ -> ]ad. 2. Nic nie trzeba zmieniać, choć zaleca się ustawienie w trybu AHCI. Poza tym system możesz przenieść z HDD

ad. 3 "Wyłącz opróżnianie buforu" zaleca się zahaczyć

a gdzie wybrać ten tryb AHCI i jak przenieść system z HDD ?

gdzie zachaczyć "Wyłącz opróżnianie buforu"
System możesz przenieść mając podłączone oba dyski i używając programu typu HD Clone. On po prostu kopiuje idealnie wszystko z jednego dysku na drugi, włącznie z zainstalowanym systemem.
Tryb AHCI należy włączyć w BIOSie.
To jest tam, gdzie występuje IDE, RAID no i musi być AHCI.
Należy jednak pamiętać, że jeśli system był zainstalowany w trybie IDE, no to wcześniej należy dokonać małą korektę rejestru, bo inaczej system się nie uruchomi.

Włączenie buforu : komputer, prawy klawisz, menadżer urządzeń, stacje dysku (tu szukamy naszego dysku), prawy klawisz, właściwości, zakładka 'zasady'
"Wyłącz opróżniania buforu" - tu trzeba zahaczyć

jeśli chodzi o klonowanie dysku, to już regułą jest, że do dysku SSD dołączony jest odpowiedni soft.
w AData zobaczyłem Arconis, a w Samsungu Ghost.
(19.11.2011 10:28)sybic napisał(a): [ -> ]jeśli chodzi o klonowanie dysku, to już regułą jest, że do dysku SSD dołączony jest odpowiedni soft.
w AData zobaczyłem Arconis, a w Samsungu Ghost.

co do klonowania to chyba nie będe tego robił, wole zrobić pełny format i wszystko od nowa zainstalować.

Dziękuje za pomoc.
(19.11.2011 10:03)peciaq napisał(a): [ -> ]System możesz przenieść mając podłączone oba dyski i używając programu typu HD Clone. On po prostu kopiuje idealnie wszystko z jednego dysku na drugi, włącznie z zainstalowanym systemem.

Nie zawsze, jest super ale nie polegam na nim w 100%. Ostatnio robiłem kopię, leciał szybko z maksymalną prędkością dla hdd czyli jakieś 120mb/s sklonował dysk, doszedł do 100%, potem zaczął jeszcze coś mielić z ustawianiem partycji i zawisł na parę godzin. Natomiast Norton Ghost zrobił to w może i dużo dłuższym (dużo wolniej) czasie ale za to z pełną perfekcją.
Także używam ich zamiennie bo czasem i Ghost też wywali różne błędy.
jescze jedno pytanie co do AHCI

czy w biosie wystarczy zrobić to, aby działało dobrze ?

Przechodzimy do Integrated Periperals następnie do OnChip SATA Type, z listy zaznaczamy AHCI wciskamy klawisz Enter aby zaakceptować. Naciskamy klawisz F10, aby zapisać ustawienia i wyjść z BIOS’u. AHCI i NCQ są już aktywne na naszym komputerze.
Przekierowanie