Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Przywrócenie oryginalnego systemu w komputerach (porada) HP z partycją Recovery
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam serdecznie.
Ponieważ duża rzesza użytkowników komputerów tej firmy ma problemy odnośnie partycji Recovery umieszczam krótki poradnik. Warunkiem sukcesu musi być na komputerze NIENARUSZONA partycja Recovery. Na wstępie wspomnę, że w większości komputerów tej marki jest możliwość włączenia tzw. Recovery Manager poprzez odpowiedni klawisz. W nowszych modelach jest to F11 być może w starszych też. Jednak w przypadku instalacji systemu operacyjnego innego niż ten fabryczny BĘDZIE występował problem z uruchomieniem tej funkcji. Dlaczego? Ponieważ magiczne F11 (czy też inny klawisz) jest można powiedzieć tylko instrukcją do bootmanadżera danej wersji systemu windows. Zgadnijcie gdzie on się znajduje... Tak dokładnie! Jest na partycji rozruchowej systemu preinstalowanego przez producenta! Tak więc jak dokonujemy instalacji systemu np. w wersji OEM to wpisy zostają wykasowane i tym samym tracimy dostęp do funkcji Recovery. Ale spokojnie nie ma się co martwić jest na to prosty sposób. Ponieważ wpis tylko nakierowywał na partycję Recovery tzn. że partycja ta posiada własny menedżer rozruchu i wystartuje sama. Co wystarczy zrobić? Ustawić ją jako aktywną Uśmiechnięty. Niestety w tym celu będziemy potrzebowali płyty z jakimkolwiek systemem lub programem do partycjonowania. Ja w tym celu użyłem oryginalnej płyty od Windows 7 Professional i na jej przykładzie opiszę jak ustawić tą partycję jako aktywną.

1. Uruchamiamy instalatora windows poprzez wciśnięcie dowolnego klawisza podczas startu komputera. (musimy mieć ustawioną odpowiednio kolejność rozruchu poszczególnych urządzeń)
2. Po uruchomieniu instalatora wybieramy opcję Napraw komputer.
3. Po przeskanowaniu instalacji systemu windows wybieramy opcję pierwszą i wciskamy dalej.
4. Wybieramy opcję uruchomienia konsoli.
5. W oknie konsoli wpisujemy DISKPART.
6. Potem po uruchomieniu programu wpisujemy select disk=0, naciskamy enter, select partition=(nr partycji recovery), enter, active, enter, exit, enter.
7. Zamykamy wszystko i komputer uruchamiamy ponownie.

I to wszystko powinien włączyć się Recovery Manager Uśmiechnięty. Jeżeli się nie włącza mimo to może znaczyć, że partycję tą mamy uszkodzoną. Jeżeli nie wiemy jaka partycja to recovery, wystarczy wybrać opcję instalacji systemu po załadowaniu instalatora systemu wybrać instalację niestandardową i dojść do wybierania partycji systemowej. Tutaj mamy partycje ponumerowane i jedna z nich oznaczona będzie jako RECOVERY i numerek przy musimy wpisać w kroku 6. Po tych zabiegach komputer po ponownym uruchomieniu powinien uruchomić system. Jeżeli potrzebny będzie opis w przypadku innych programów/płyt z systemem zapraszam na PW.
Przekierowanie