Windows 7 Forum: konfiguracja, optymalizacja, porady, gadżety •

Pełna wersja: Wybór monitora - porady
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2

fourup

Często otrzymuję na PW pytania, na temat doboru monitora czy wyrażenia opinii, na temat konkretnych modeli itp...
Dlatego, postanowiłem, że będę to robić jedynie publicznie - na forum ogólnym - wtedy więcej osób będzie mogło przeczytać moje uwagi.


RufuS napisał(a):Witam!
Widzę, że masz dużą wiedzę na temat monitorów. Chciałbym prosić o poradę, jeśli nie masz nic przeciwko Cwaniak

Otóż szukam czegoś uniwersalnego. Do programowania, do internetu i do gier. W proporcjach mniej więcej 25% / 50% / 25%. Wymagania to format 16:10, pivot, przyzwoity czas rekacji i cena <1000zł

Byłem już zdecydowany na sławetnego Della 2209WA, ale odrzuciły mnie opinie o strasznej jasności matrycy, która męczy oczy. Miałem okazję go kiedyś oglądać u wujka i strasznie podnieciłem się kolorkami i kątami. Monitor był w bardzo jasnym pomieszczeniu, więc ciężko mi było ocenić 'walenie po oczach'.

Mam 20 lat i w tej chwili wadę wzroku -5 D, więc monitor musi być 'eyes-friendly'.

Nie wiem kompletnie co wybrać... Rozglądałem się za TNkami i w oczy rzucił mi się jedynie NEC E222W

Jakbyś wygospodarował chwilkę czasu, to byłbym wdzieczny za sugestie Cwaniak

Pozdrawiam!

Dla Twoich potrzeb, najlepszym wyborem byłby monitor 22", 16:10, 1680x1050, z matrycą typu IPS lub ewentualnie VA, wsparty DOBRĄ elektroniką. Matryca TN odpadają, ze względu na makabrycznie małe kąty widzenia w płaszczyźnie góra-dół (należy pamiętać, że podczas pracy w trybie portretowym (pivot), ta płaszczyzna staje się płaszczyzną prawo-lewo).
Jednak ciężko będzie znaleźć taki monitor wśród produktów nowych, godnych polecenia, zakładając budżet 1000 PLN. Pewnie jakieś mediony, acery, czy samsungi by się znalazły, ale tych monitorów nie polecę nigdy osobie z wadami wzroku.
W grę wchodziłyby więc tylko monitory lepszej klasy - Eizo i Nec.
Wśród Eizo, na uwagę mógłby zasługiwać monitor S2233WH (lub WE - różni się tylko typem nogi, oba mają pivot), jednak cena takiego minitora nowego zaczyna się od ok. 2200 PLN. Ważnym atrybutem produktów tej marki jest pomijalnie niski współczynnik awaryjności oraz najdłuższa na rynku gwarancja bez dopłaty - 5 lat! lub 30 000 godzin pracy (to jest 5 lat po ponad 16godzin pracy codziennie, albo prawie 3.5 roku pracy 24/24). Dlatego, może warto rozejrzeć się na rynku wtórnym za monitorem tej marki. Przy czym, uważać należy, aby pochodził on z polskiej dystrybucji i posiadał oryginalną kartę gwarancyjną Alstor - Eizo Exclusive (Alstor jest wyłącznym autoryzowanym dystrybutorem Eizo na terenie polski). Oczywiście, monitory objęte gwarancją innych dystrybutorów również można brać pod uwagę, jednak w razie "W" niewykluczone będzie odesłanie monitora do serwisu zagranicznego dystrybutora.
W temacie Eizo z rynku wtórnego - polecam serię S (inne serie już znacznie rosną na cenie).
Eizo oznacz modele według schematy. Np:
S2233WH-K, S1933SE-G...
Dla rozkodowania modeli serii S, podam kilka wskazówek:
Pierwsze dwie cyfry w oznaczeniu modelu oznaczają przekątną.
Trzecia cyfra oznacza typ zastosowanej matrycy - w Twoim przypadku polecam numerki 2 i 3 (0 to matryca TN i nawet Eizo nie zrobi z nią nic lepszego).
Ostatnia cyfra oznacza numer "mutacji", wersji danego modelu.
Litera W oznacza WIDESCREEN (panorama i widescreen), S to SOUND (wbudowane głośniki);
H - stopa typu Height Adjustable, E - stopka typu EzUp, F - stopka FlexStand;
K (lub Bk) - Black - kolor obudowy czarny (dokładniej - bardzo ciemny grafitowy), G (lub Gy) - Grey (szaro-kremowy).

Teraz trochę o Necach...
Najodpowiedniejszy (i najbliższy budżetowi) byłby model P221W, jednak to też wydatek ok.1500 PLN i nie wszędzie można go kupić.
Pozostałe modele Neca o żądanych parametrach już wykraczają cenowo ponad Eizo S2233, więc je pominę.
Nec udziela gwarancji 36-miesięcznej, więc też szukanie taniej, ale z drugiej ręki, przestaje być rozsądnym wyborem. No, chyba, ze DUŻO taniej...

Wybrany przez Ciebie model E222W jest modelem dedykowanym do multimediów i gier. Natomiast praca na tym monitorze z dokumentem, czy kodem programu, w ustawieniu pivot to męka dla oczu i całego ciał. Z racji zastosowania matrycy TN (6-bitów koloru tylko!, to jest 262 144 barwy, bez względu na opisy sprzedawców! - pozostałe, to już tylko kolory emulowane, dzięki układowi FRC, ale to już jest "migotka"), która nie sprawdza się przy pivocie, praca z wywróconym ekranem powoduje konieczność siedzenia, niemal, w bezruchu, aby nie utracić kątów widzenia...

Reasumując - sugerowałbym poczekać troszkę i dozbierać, lub poszukać na rynku wtórnym. Ale na wtórnym, to już tylko Eizo.
Reasumujac - mam 2209WA i nie narzekam na swiecenie. Choc faktem jest, ze zejscie z jasnoscia do zera za bardzo monitora nie sciemnia.

Osobiscie jestem zadowolony, i na zadne Eizo bym sie nie zamienil Zacieszacz

fourup

każda sroczka swój ogonek chwali...

Kiedyś pracowałem w firmie, handlującej monitorami i miałem możliwość bezpośredniego porównywania przeróżnych modeli monitorów.

I dlatego wiem, że Eizo nie ma konkurencji. Nec stara się dogonić Eizo. Potem jest wieeelka pustka, i dopiero Iiyama, znów pustka i "reszta świata".

Co doDella - równie dobre są odpowiedniki LG, a prawie 30% tańsze... ;p
Tu nie chodzi o chwalenie swojego ogonka. Chodzi o bycie dosc obiektywnym. Eizo kosztuje x2+ to, co kosztuje Dell 2209WA. Dell ma swoje wady, ktorych jestem swiadom, ale za ta kase nie ma nic, co by sie do tego Della z jakoscia zblizylo.

A co do LG - ten Dell jest na matrycy LG, jakby kto nie wiedzial Zacieszacz.
Dzięki za odpowiedź! Uśmiechnięty

Sam już nie wiem... Ciężko będzie wygospodarować 2k. Generalnie w tej chwili jestem na pierwszym roku studiów (automatyka), komputer nie służy mi jeszcze stricte do pracy. A jak matryca PVA spisuje się w grach? Bo jednak w wolnym czasie lubię w coś popykać.

Tak myślałem, żeby teraz kupić coś ze średniej półki ~700zł, aby pochodził 3-4 lata i później jak uzbieram kasiore ze stypendium kupić coś konkretnego. Stary monitor oddałbym siostrze w spadku...

Może ten P221W? Ale cholera widzę, że sami graficy go kupują. A ja z grafą nie mam nic wspólnego. Po prostu lubię dobre kolory. No i jak z serwisem NECa, ma przynajmniej D2D?

Muszę w jakimś ciemnym pomieszczeniu zobaczyć tego LG W2220P/Dell 2209WA. No chyba, że na męczenie oczu nie ma wpływu tylko jasność, ale także sama konstrukcja paneli eIPS. Gdzieś czytałem, że są one ziarniste, czy coś takiego...
(21.01.2011 19:38)RufuS napisał(a): [ -> ]Muszę w jakimś ciemnym pomieszczeniu zobaczyć tego LG W2220P/Dell 2209WA. No chyba, że na męczenie oczu nie ma wpływu tylko jasność, ale także sama konstrukcja paneli eIPS. Gdzieś czytałem, że są one ziarniste, czy coś takiego...

Nic nie jest ziarniste Zadowolony. Monitor moze i troche swieci, ale malo kiedy siedzisz przy nim w zupelnej ciemnosci?

Inna inszosc, ze wszystko moze zalezec od egzemplarza. IMHO - jesli nie jestes grafikiem komputerowym i nie zalezy Ci na jak najlepszym oddaniu barw i filmow z Toba nie oglada pol akademika (czyli, zeby z kazdego kata bylo dobrze widac) - nie kombinuj z IPS/PVA, idz w TN.
No ok, to co w takim razie z TN? Tak do 600-700zł, nie chciałbym zbyt dużo wydać. Przejdę się jutro do MM i oblookam czy jest coś godnego uwagi.

fourup

Od TN trzymaj się z daleka jeśli myślisz o pivocie!

@nieboraku, rozbierz sobie tego Della i popatrz głębiej, co jeszcze masz z LG pod znaczkiem Della. Imoże wtedy zrozumiesz, co miałem na myśli pisząc, ze wolęporównywalne LG, za to 30% tańsze... Zacieszacz I, jeśli nie masz pewności o czym piszesz - nie wprowadzaj w błąd Kolegi, tym bardziej, że to On będzie narażał swoje oczy (już obarczone wadą!), a nie Ty! TN to jest dobre, ale na wystawie w markecie (bo tanie).
Kolega @Rufus pisał o pivocie. Wiesz jak "zajebiaszczo" siedzi się przed TN w pivocie? Nie wiesz, bo gdybyś wiedział, to nie plótłbyś bzdur.

P221W nie kupują graficy! Nie wiem kto Ci takich informacji udzielił. Grafik nie weźmie do pracy nic innego oprócz Coloredge, Spectraview, Lacie... Ale o tych monitorach nawet nie wspominajmy, bo ja mam trzy samochody, ale suma ich wartości i tak nie wystarczy mi na wymarzonego CG...

Od MM trzymaj się raczej z daleka...
Na pewno masz w mieście jakiś sklep, gdzie doradzają fachowcy, a nie młodzież z łapanki, która radzi ten monitor jest najlepszy, bo... ładnie wygląda na biurku (autentyczny tekst z saturna w Krakowie!)... żenada... W Krakowie - polecam BitComputer, sklep na św. Krzyża. Jest tam gość (przynajmniej był, jeszcze nie dawno) - Marek Śliwa. Lepszego fachowca na dzisiaj w handlu detalicznym (na terenie Krakowa) nie ma...

P221W to monitor uniwersalny, o dobrej matrycy, wspartej porządną elektroniką. Może służyć grafikowi jako monitor "na narzędzia", ale na pewno nie jako zasadniczy pulpit roboczy.

Co do matryc VA i IPS w grach... Powiem tak: NIE PRODUKUJE SIĘ JUŻ MONITORÓW SMUŻĄCYCH! Smużyły monitory sprzed 5-10 lat, ale dzisiaj już się takich nie produkuje!
Dla gracza (zwłaszcza w strzelankach, rajdówkach itp syzbkoakcyjnych grach) ważniejszym parametrem jest InputLag, ale tego żaden producent nie podaje...
Od MM trzymałbym się z daleka...

@Up, uprzedziłeś mnie.
Jasna sprawa z MM Cwaniak Po prostu zawsze przed zakupem przez neta, lubię sobie niektóre rzeczy obejrzeć i pomacać na żywo. A na pytanie doradcy "Czy mogę w czymś panu pomóc", odpowiadam "Nie, dziękuję" Uśmiechnięty

Odnośnie P221W - po prostu znalazłem dużo opinii grafików-hobbystów, którzy zakupili ten monitor właśnie do amatorskiej obróbki fotek. Wysnułem z tego wniosek, że może nie jest polecany jako monitor uniwersalny (czytaj, fatalnie sprawdza się w grach).

Dobrze wiedzieć, że Input Lag jest ważniejszy. Tutaj -> http://www.prad.de/en/monitore/review/20...onsiveness ten NEC wypada całkiem nieźle.

Pivot - szczerze mówiąc nigdy nie korzystałem z tego wynalazku. Przy programowaniu lub pracy z tekstem teoretycznie powinno być wygodniej.

Dobra! Czas na jakieś konkrety, muszę mieć w czym wybierać:

- jeżeli znajdę gdzieś LG W2220P i nie będzię mi je*ał po oczach, to go biorę
- jeżeli nie znajdę, to mam dwie opcje:
* spróbuję wygospodarować trochę kasy na P221W
* olewam pivota i biorę jakąś średnią TNkę, byleby pochodziła 3 lata - pytanie jaką? (koniecznie 16:10) Prosiłbym o jakieś modele, więcej niż 600-700zł nie mam zamiaru wydawać.

Tak to mniej więcej wygląda.
(21.01.2011 22:54)fourup napisał(a): [ -> ]@nieboraku, rozbierz sobie tego Della i popatrz głębiej, co jeszcze masz z LG pod znaczkiem Della. Imoże wtedy zrozumiesz, co miałem na myśli pisząc, ze wolęporównywalne LG, za to 30% tańsze... Zacieszacz

LG ktore, konkretnie Zacieszacz. Pomijam brak supportu takiego jak w Dell, i kilka innych dupereli.

Cytat: I, jeśli nie masz pewności o czym piszesz - nie wprowadzaj w błąd Kolegi, tym bardziej, że to On będzie narażał swoje oczy (już obarczone wadą!), a nie Ty! TN to jest dobre, ale na wystawie w markecie (bo tanie).
Kolega @Rufus pisał o pivocie. Wiesz jak "zajebiaszczo" siedzi się przed TN w pivocie? Nie wiesz, bo gdybyś wiedział, to nie plótłbyś bzdur.

Wyjasnij mi, co zmieni pivot w przypadku monitora 22" Zniesmaczony. Bo ja rozumiem 27+", tam juz te katy moga przeszkadzac, ale przy 22" bez przesady tragedii nie bedzie.
(22.01.2011 00:30)RufuS napisał(a): [ -> ]- jeżeli znajdę gdzieś LG W2220P i nie będzię mi je*ał po oczach, to go biorę

Wydaje sie to byc bardzo sensowna alternatywa - przeczytaj sobie tutaj.

Wg Skapca, Dell jest ~40PLN drozszy. Ja wybralbym nadal Della. Dlaczego? Po pierwsze Dellowski support jest bezbledny i door-to-door. A po drugie magiczne slowo - bad pixele Zacieszacz.

Oczywiscie Delle maja inne wady, oprocz "swiecenia" - przede wszystkim nierownomierne podswietlenie, czasem sie pojawiaja kolorki w naroznikach (zielen, zolc), buczenie transformatora (zwlaszcza przy 75Hz Zacieszacz). Gdyby ten LG byl tak jak kolega wyzej pisze 30% od Della, bralbym bez zastanawiania sie. A tak - dla mnie nadal Dell - wlasnie dzieki warunkom gwarancji Zacieszacz.

Na NECa nie zwracalbym uwagi, i jesli juz, to wlasnie cos od Eizo. Polsrodki nie maja sensu Zacieszacz. Zreszta poczytaj sobie np. toto
Ale z tego co się oreintuję Dell już przestał produkować ten model. Jak to ma się z gwarancją? Bedzie nadal zero BP i NBD?

Znalazłem coś takiego. Jeśli dobrze to odczytuję to Dell ma niższą jasność minimalną od LG:
http://www.google.com/translate?langpair...ron-w2220p

Na PRAD wyszła im min 120 kandeli...

Właśnie wróciłem z MM (dobrze, że mam do niego tylko 10 minut). Monitorów mają sporo ale wygląda to tak:
Samsung, Samsung, Samsung, Samsung, Samsung, LG, LG, LG, Asus, Acer...

fourup

@nieboraku - nie czuj się obrażony, ale piszesz jak klasyczne dziecko noestrady...

Wiesz jak ma się skąpiec (ceneo/nokaut/radar i inne) do realnego rynku detalicznego? Nijak!
Ci, którzy podają najniższe ceny - nie mają sprzętu na stanie, i zazwyczaj nie są w stanie nawet w proponowanej cenie kupić, a co dopiero sprzedać... To po pierwsze.
Po drugie - kompromitujesz się...
(22.01.2011 09:06)nieboraku napisał(a): [ -> ](...) Oczywiscie Delle maja inne wady, oprocz "swiecenia" - przede wszystkim nierownomierne podswietlenie, czasem sie pojawiaja kolorki w naroznikach (zielen, zolc),...
To są właśnie wady, które dyskryminują monitor!
Poza tym - LG ma również gwarancję D2D. Mało - LG było pierwszym producentem, który udzielał gwarancji na piksle i subpiksle.

Jeśli dla Ciebie Dell 2209WA jest lepszy od Neca P221W - to gratuluję wiary (bo na pewno nie wiedzy!).
Podstawowa różnica - Dell: 6-bitów + 9-bitowy FRC, - Nec 10-bitów.
Poza tym - wiesz co znaczy programowalna 10-bitowa tablica LUT?
Wiesz jaka jest różnica pomiędzy panelami eIPS i S-PVA?
Wiesz co oznacza przypis CR 5:1 przy podanych kątach widzenia?
Wiesz co to GTG i czym się różni od GTG3, typowego, pełnego, sumarycznego, uśrednionego?
A wiesz chociaż co to znaczy kontrast dynamiczny i czym różni się od typowego?
A wiesz przy jakim czasie smużenie występuje w układzie oko-mózg, a nie w monitorze?
Wiesz dlaczego dla graczy zaleca się monitory minimum 8-bitowe, a nie 6-bit + 9-bit FRC?

Poczytaj w wiki, poczytaj na prad.de, poczytaj na pcarena.pl i jeszcze na kilku innych portalach... Poczytaj,potem znajdź jakiś sklep, gdzie można sobie podłączyć dwa monitory jednocześnie i tak je porównywać... Może wtedy troszkę zaczniesz rozumieć...

(22.01.2011 09:06)nieboraku napisał(a): [ -> ]...Wyjasnij mi, co zmieni pivot w przypadku monitora 22" . Bo ja rozumiem 27+", tam juz te katy moga przeszkadzac, ale przy 22" bez przesady tragedii nie bedzie...
Chetnie Ci wyjaśnie, nawet na mniejszym monitorze, kiedy tylko się spotkamy. Możesz też sam odpowiedzieć sobie na to pytanie - wystarczy, że monitor na matrycy TN obrócisz o 90° i popatrzysz wtedy na obraz lekko z boku, pod niewielkim już kątem. Wtedy zobaczysz, co miałem na myśli...




(22.01.2011 00:30)RufuS napisał(a): [ -> ]...Odnośnie P221W - po prostu znalazłem dużo opinii grafików-hobbystów, którzy zakupili ten monitor właśnie do amatorskiej obróbki fotek...
To są tylko ludkowie, którym się wydaje (albo tak im powiedział sprzedawczyk, żeby sprzedać), że taki monitor wystarczy do obróbki foto... I raczej z profesjonalnymi grafikami nigdy nie rozmawiali o "warsztacie"...

(22.01.2011 00:30)RufuS napisał(a): [ -> ]...Pivot - szczerze mówiąc nigdy nie korzystałem z tego wynalazku. Przy programowaniu lub pracy z tekstem teoretycznie powinno być wygodniej.
...
Doskonały wynalazek, zwłaszcza przy pracy w kodzie, lub z dokumentami...

tutaj masz screeny fragmentu kodu strony z monitora o rozdziałce 1600x1200 (dla 1680x1050 będzie to jeszcze lepiej widoczne):
1600x1200 (bez pivota) -> http:www.fourup.pl/pub/win7forum/pivot0.gif (130.8kB)
1200x1600 (z pivotem) -> http:www.fourup.pl/pub/win7forum/pivot90.gif (140.2kB)


(22.01.2011 00:30)RufuS napisał(a): [ -> ]... biorę jakąś średnią TNkę, byleby pochodziła 3 lata - pytanie jaką? (koniecznie 16:10) ...
jeśli upadniesz aż tak nisko przy wyborze - to poleciłbym EA221WM, ale już jest nieprodukowany. Jego następca E222W, mógłby być... tak na siłę... Zastanowiłbym się też nad Iiyamą, serii E22xxWS, np E2207WS (ale nie HDS, nie HDSD, nie WSV, nie WSD - tylko WS!).
Ewentualnie jakiś Benq... ale tutaj jest loteria z backlightem... Możesz trafić "cacy", możesz trafić "łaciatkę"...
No i zdecydowanie - nie na LEDach - sporo dopłacisz za coś, co jest bajecznie tanie w produkcji i zdecydowanie gorsze od starszego podświetlenia CCFL... Ale za jest "trendi". Prawie jak Dell... Zacieszacz
IMO Dell prezentuje się dużo lepiej, wygląda zdecydowanie solidniej. Na temat jakości obrazu muszę jeszcze poczytać.

Może po prostu zamówię Della/LG w Agito, odpakuję i sprawdzę czy jasność mi nie przeszkadza. Jak będą problemy to go oddam, wiem że mam na to 10 dni, ale nie jestem pewien co w przypadku gdy produkt został już wyciągniety z pudełka. Napisałem w tej sprawie do Agito. No chyba żeby serwis producenta przyjął produkt, gdyby ten ścinał mi białko w gałce ocznej Zadowolony

E222W - ehh doczytał recki i ponoć strasznie słaba, nistabilna podstawka :/

Iiyamą się zaraz zainteresuję. Choć już widzę, że są dwie wersje: B1 i B2.

Z Benq wielkiego wyboru nie ma -> http://www.skapiec.pl/site/cat/12/filtr/..._0_0_0_0_0

A co do LEDa to wiem, że nie jest to taka super technologia jak przedstawiają ją producenci. Najgorsze, że ludzie w to wierzą. Czytałem pełno tematów na forach gdzie ludzie pisali mniej więcej tak "Jaki monitor polecacie? Koniecznie 16:9 FHD i LED bo chcę żeby to był przyszłościowy sprzęt". N/C

Boże... w życiu nie przypuszczałem, że z wyborem monitora będą takie problemy. :/
(22.01.2011 19:06)fourup napisał(a): [ -> ]@nieboraku - nie czuj się obrażony, ale piszesz jak klasyczne dziecko noestrady...

Wiesz jak ma się skąpiec (ceneo/nokaut/radar i inne) do realnego rynku detalicznego? Nijak!
Ci, którzy podają najniższe ceny - nie mają sprzętu na stanie, i zazwyczaj nie są w stanie nawet w proponowanej cenie kupić, a co dopiero sprzedać... To po pierwsze.

Mam porownac ceny w sklepach, gdzie maja te monitory na stanie? Pomijam, ze porownalem najnizsze, czyli zgodnie z Twoja teoria i w jednym i drugim moga nie miec na stanie...

Cytat:Po drugie - kompromitujesz się...
(22.01.2011 09:06)nieboraku napisał(a): [ -> ](...) Oczywiscie Delle maja inne wady, oprocz "swiecenia" - przede wszystkim nierownomierne podswietlenie, czasem sie pojawiaja kolorki w naroznikach (zielen, zolc),...
To są właśnie wady, które dyskryminują monitor!

Tak jest. Masz 100% racji. Dlatego masz D2D i tak dlugo dobierasz, az Ci pasuje wszystko. Chyba nie oczekujesz po monitorze IPS za niespelna 1000pln samych zalet? Zanim kupilem ten monitor, spedzilem duzoooooo czasu w sieci, przesledzilem watki ludzi, ktorzy maja te monitory. Watki z calego swiata. Dalo mi to jakis poglad na wszystko.

Cytat:Poza tym - LG ma również gwarancję D2D. Mało - LG było pierwszym producentem, który udzielał gwarancji na piksle i subpiksle.

Nie chce mi sie szukac po necie, a na www LG odsyla do gwarancji w pudelku, wiec nie podyskutuje.

Cytat:Jeśli dla Ciebie Dell 2209WA jest lepszy od Neca P221W - to gratuluję wiary (bo na pewno nie wiedzy!).

Proponuje ostygnac, i przeczytac ze zrozumieniem co napisalem. Koledze zasugerowalem, ze jesli ma wydawac 1.5k na NECa, niech poczeka i dolozy do dobrego monitora od EIZO.

Cytat:Podstawowa różnica - Dell: 6-bitów + 9-bitowy FRC, - Nec 10-bitów.

I juz tu sie mylisz - Dell ma 8 bitow Zacieszacz.

Cytat:Poza tym - wiesz co znaczy programowalna 10-bitowa tablica LUT?
Wiesz jaka jest różnica pomiędzy panelami eIPS i S-PVA?
Wiesz co oznacza przypis CR 5:1 przy podanych kątach widzenia?
Wiesz co to GTG i czym się różni od GTG3, typowego, pełnego, sumarycznego, uśrednionego?
A wiesz chociaż co to znaczy kontrast dynamiczny i czym różni się od typowego?
A wiesz przy jakim czasie smużenie występuje w układzie oko-mózg, a nie w monitorze?
Wiesz dlaczego dla graczy zaleca się monitory minimum 8-bitowe, a nie 6-bit + 9-bit FRC?

Gdybys troszke na spokojnie czytal co napisalem, znalazlbys odnosniki w tekscie, gdzie powyzsze kwestie sa dyskutowane i przedstawiane, co jest na korzysc ktorego monitora. Oczywiscie oprocz 8 bitow Zacieszacz.

Cytat:Poczytaj w wiki, poczytaj na prad.de, poczytaj na pcarena.pl i jeszcze na kilku innych portalach... Poczytaj,potem znajdź jakiś sklep, gdzie można sobie podłączyć dwa monitory jednocześnie i tak je porównywać... Może wtedy troszkę zaczniesz rozumieć...

Jeden z linkow jest do dpreview - myslisz, ze tam siedza ludzie sroce spod ogona wyciagnieci :shy:? Myslisz, ze np. w tym watku same ciamajdy i dzieci neostrady siedza?

Cytat:
(22.01.2011 09:06)nieboraku napisał(a): [ -> ]...Wyjasnij mi, co zmieni pivot w przypadku monitora 22" . Bo ja rozumiem 27+", tam juz te katy moga przeszkadzac, ale przy 22" bez przesady tragedii nie bedzie...
Chetnie Ci wyjaśnie, nawet na mniejszym monitorze, kiedy tylko się spotkamy. Możesz też sam odpowiedzieć sobie na to pytanie - wystarczy, że monitor na matrycy TN obrócisz o 90° i popatrzysz wtedy na obraz lekko z boku, pod niewielkim już kątem. Wtedy zobaczysz, co miałem na myśli...

Ale ja wiem, co masz na mysli i nie widze problemu. Ale faktem jest, ze nie pracuje w ten sposob, wiec moze cos trace. Aczkolwiek czytajac, co i jak piszesz mam wrazenie, ze niewiele Zacieszacz.

Wyrzuc troche na luz, odetchnij i porozmawiaj na spokojnie - bo poki co, to argumenty IMO troche przedstawiasz na zasadzie 'bo tak i juz'. Rozumiem, ze chcesz pomoc, i to sie chwali...

Aha - ja nie jestem slepo zapatrzony w Della - koputery skladam sobie sam. Della polecili mi znajomi, ktorzy do domu nie beda kupowali odpowiednikow sprzetu, ktore maja w pracy - a w pracy maja sprzety z najwyzszej polki Cwaniak.

fourup

@nieboraku - odpowiem krótko- jak sam przyznałeś spędziłeś mnóstwo czasu na sieci, czytając opinie i testy monitorów...
Ja, natomiast, spędziłem mnóstwo czasu serwisując, kalibrując, testując, porównując monitory. Jeszcze rok temu (niestety ze względu na chorobę mam mały odskok od pracy) nie było na rynku typu monitora (włącznie z monitorami profesjonalnymi graficznymi, medycznymi, public display'ami, nawet wersjami testowymi kilku firm!), którego nie miałbym w ręce i na testach...
Z doświadczenia wiem jedno - fora i internet (zwłaszcza polski) są ostatnim miejscem, gdzie laik powinien szukać monitora. Właśnie przez osoby które wszystko wiedzą o monitorach... Wszystko, co tylko na sieci napisane...

Co do 6/8 bitów Della, to nie chcę się kłócić, ale matryca eIPS jest panelem 6-bitowym, więc "nadmiarowe bity" są obcinane i zastępowane przez emulowane wartości, generowane przez układ FRC. Podanie nawet 16 bitów na składową spowoduje obcięcie nadmiarowych bitów. Nawet, jeśliby była wewnątrz 8-bitowa obróbka informacji o barwie, to i tak będzie ścinana "pod matrycę".



@Rufus - w Iiyamie oznaczenia czytamy tak:
przykład: E2207WSV-B1
pierwsza litera: E - linia econo, B- linia business (w standardzie reg. wys, pivot), T - monitory dotykowe (czasem również CT lub MT)
2 cyfry - oznaczają przekątną w calach
2 cyrfy - typ obudowy / wersja design'u
oznaczenia literowe (przed kreską)
W - widescreen (16:10), HD - panorama (16:9), S - wbudowane głośniki, V - TYLKO port D-Sub, D - brak wsparcia dla HDCP na wejści DVI
po kresce - litera: B - czarny, S - srebrny
cyfra: 1 lub 2 oznacza fabrykę i zazwyczaj nie ma wpływu na jakość, wygląd, cenę... Wyjątkiem jest E2208HDS - wersja B1 ma ramkę matową, a wersja B2 - błyszczącą.
(23.01.2011 01:07)fourup napisał(a): [ -> ]@nieboraku - odpowiem krótko- jak sam przyznałeś spędziłeś mnóstwo czasu na sieci, czytając opinie i testy monitorów...
Ja, natomiast, spędziłem mnóstwo czasu serwisując, kalibrując, testując, porównując monitory. Jeszcze rok temu (niestety ze względu na chorobę mam mały odskok od pracy) nie było na rynku typu monitora (włącznie z monitorami profesjonalnymi graficznymi, medycznymi, public display'ami, nawet wersjami testowymi kilku firm!), którego nie miałbym w ręce i na testach...

Ale ja nie kwestionuje Twojej wiedzy i doswiadczenia. Pisze o swoich doswiadczeniach, i o tym co ja mysle. IMHO nie ma sensu student ladowac sie w bardzo drogie monitory po to, by czasem obrobic jakies zdjecie i pisac kod. Do tego eIPS bedzie idealny, a w dodatku tani.

Dla mnie w cenie do 1k pln monitor ktory laczy to co najlepsze ze swiatow TN i PVA, to jest to. Jesli bede chcial wydac 10k pln na monitor to wtedy bedzie inna bajka i inna dyskusja. Dawno, dawno temu kupilem sobie siakies CRT 19", ktore uwczesnie kosztowalo 3k pln, ale tylko dlatego, ze ktos mi dal kase w prezencie. Inaczej, jako studenta z trudem bylo mnie wtedy stac na cos z zakresu 500-1000pln.

Aczkolwiek, jesli wiem, ze za 1600 jest cos dobrego, a za 2200 jest cos o niebo lepszego, wezme i doskladam. A jak nie, zostane przy czyms co kosztuje sporo mniej.

A wracajac do tematu - jesli LG jest tanszy, i ma warunki gwarancji na uszkodzone pixele jak Dell, wzialbym LG, bo to w sumie to samo, tyle, ze odswiezone. Choc przyznam, ze zarowno wzornictwo podstawy i samego monitora duzo bardziej pasuje mi Dell.

Cytat:Z doświadczenia wiem jedno - fora i internet (zwłaszcza polski) są ostatnim miejscem, gdzie laik powinien szukać monitora. Właśnie przez osoby które wszystko wiedzą o monitorach... Wszystko, co tylko na sieci napisane...

Absolutnie sie zgadzam, ale uwazam, ze potrafie odsiac - "podlaczylem procesor na 3V i mi sie spalil, a w gazecie pisali, ze latwy w OC - straszny badziew, nie polecam" od czegos wartosciowego. I jak do tej pory sie nie zawiodlem Cwaniak.

Cytat:Co do 6/8 bitów Della, to nie chcę się kłócić, ale matryca eIPS jest panelem 6-bitowym, więc "nadmiarowe bity" są obcinane i zastępowane przez emulowane wartości, generowane przez układ FRC. Podanie nawet 16 bitów na składową spowoduje obcięcie nadmiarowych bitów. Nawet, jeśliby była wewnątrz 8-bitowa obróbka informacji o barwie, to i tak będzie ścinana "pod matrycę".

Oficjalnie jest na tyle trudno znalezc jakiekolwiek informacje o tych matrycach, co jak i dlaczego, ze nie mam zamiaru wchodzic w te szczegoly. Takze mozesz napisac co chcesz, i tak uwierze Zacieszacz.
LG ma gware na wszystkie piksele i subpiksele na okres 30 dni od daty zakupu. Po tym czasie wg jakichś tam norm... Generalnie też mi się dużo bardziej podoba wykończenie Della. Problemem nadal pozostaje jasność Zadowolony Na LGiku jest o ok. 15 kandeli mniejsza.

Nierównomierne podświetlenie w eIPS raczej by mi nie przeszkadzało, z przebarwieniami już gorzej.

Jeśli chodzi o TN, to w sumie kąty nie są dla mnie aż tak ważne, bo cały czas będę siedział na przeciwko monitora (filmów nie oglądam). Odstrasza tylko biel i leciwe kolory.

Na placu boju zostają:
LG W2220P - 840zł
NEC E222W - 670zł
Iiyama E2207WS - 670zł

Spróbuję je obejrzeć na żywo... niewiele tego mam w mieście. InwazjaPC, Proline, NEO24 i jakieś małe sklepiki.
Jak żadnego nie znajdę, to ***** nie wiem!Zły


I jeszcze jedno. Aktualnie siedzę na netbooku Samsung N150 (10,2"), który wg testów ma jasność maksymalną ~190cd/m2. Komfortowo mi się pracuje na 75% podświetlenia. Wczoraj na 3 godzinki wieczorem ustawiłem 100%. Cholernie zmęczyło oczy :/ Jeżeli tak samo świeciłby LG (pamiętajmy, że jest ponad dwa razy większy) to odpada od razu.


Dzięki panowie za pomoc! Teraz chyba decyzja zależy tylko ode mnie.
Nowego kompa zamawiam dopiero po sesji (oby już za 2 tygodnie Uśmiechnięty ). Napiszę co wybrałem.

fourup

dlaczego warto wybrać coś lepszego, a nie tańszego - pisałem wcześniej, w innym temacie (źródło: klik), który też polecam przeczytać - zawarłem tam sporo ciekawych rzeczy, o których nie myśli podczas wybierania monitora, a których zaczyna brakować już na biurku...

tak nieskromnie zacytuję sam siebie:
Cytat:tylko, zwróć uwagę, że monitor jest tym urządzeniem, na które patrzysz największą część czasu w ciągu dnia. W związku z tym, to właśnie monitor ma największy wpływ na stan zmęczenia oczu, oraz szybkość "zużycia" oczu.
Ja od ponad 20 lat siedzę przed komputerami. Zaczynałem przy monitorach monochromatycznych z odświeżaniem 43Hz z interlace'm... I szybko się nauczyłem, ze to monitor jest NAJWAŻNIEJSZYM elementem zestawu. To z kolei zmieniło moje podejście do wymiany / upgrade'u sprzętu. Od bardzo dawna zmieniając sprzęt - najpierw wybieram monitor, a za to, co mi zostaje, wybieram resztę kompa... Dzieki temu, nadal nie muszę nosić okularów!
Natomiast większość ludzi robi zupełnie odwrotnie...

Kolejnym argumentem za takim tokiem myślenia jest ... statystyka.
Otóż, kupując monitor, wymienisz go za jakieś 4-5 lat.
Kupując komputer wymienisz go za jakieś 2-3 lata, a w trakcie użytkowania, wymienisz mu jeszcze kartę graficzną po roku, po 9 miesiącach dołożysz pamięci RAM, po 15 miesiącach dołożysz lub wymienisz dysk, przynajmniej 1 raz wymienisz napęd optyczny...
A monitora nie rozbudujesz, nic mu nie dołożysz, nic mu nie wymienisz...

Warto więc, spojrzeć z tej strony na kwestię wymiany monitora...

Przy okazji warto dodać, że siedząc przed komputerem po kilka, kilkanaście godzin, TRZEBA KONIECZNIE, przynajmniej raz na godzinę odejść od monitora i spojrzeć przez okno... Wynika to z budowy i działania oka ludzkiego. Otóż, oko ogniskując wzrok na monitorze nie zmienia napięcia mięśni regulujących wypukłość soczewki. A jak wiadomo, nieużywane mięśnie podlegają atrofii... A to powoduje, w długiej przestrzeni czasowej konieczność korygowania tego... okularami w przyszłości...
Witajcie.

Mam prośbę o poradę który monitor kupić, po tym poście normalnie mam taki mętlik w głowie że hey.
Mam 3 sztuki które sobie upatrzyłem:
Samsung F2080
Samsung EX 2220 na z podświetlaniem LED
IIYAMA E2208HDD-B1 jeden z tańszych ale tej firmy

Mój budżet jest ograniczony i chciałbym aby to było na maxa 600-650 zeta za monitor, wiem ze zaraz będziecie pisać że monitor to podstawa i powinien być duuużo lepszy ale teraz do tego celu jest wykorzystywany laptop 15,4" i jak będzie przesiadka na 20" lub 22" to i tak będzie to spora różnica w jakości obrazu.
Dodam że monitor będzie używany do internetu i programów biurowych (nie graficznych)
Stron: 1 2
Przekierowanie